Күні:26.10.
Сынып: 1
«Б»
|
Мұғалім: Жұманазарова
А.Б.
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Сыныптан тыс уақытта. У
дыбысы мен әрпі.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
1.1.2.1
мұғалімнің көмегімен мəтінде кім(не) туралы
айтылғанын
анықтау
1.2.9.1 əріпті
тану, ажырату жəне оны дыбыспен
сəйкестендіру
1.3.8.1 жазу
жолын, жол аралық кеңістікті,жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын
сақтап, əріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай
жазу
1.2.1.2 оқудың түрлерін
(буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп
оқу
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлығы:У дыбысы мен әрпі туралы
білімді меңгереді.
Көбі:Тақырыпты түсініп, тыңдап,
жетекші сұрақтар арқылы
талқылайды.
Кейбірі:
Алған білімді өмірде қолдана
алады.
|
Жетістік
критерийлері
|
Айтылған сөздер мен
сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай
алады.
Нақты сөйлеу арқылы, мәселені
түсінгенін көрсете алады.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқушыларды бір-біріне деген
құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Өнер, ана тілі
сабағы
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Аудиожазба , текше,
жазба.
|
Тілдік
құзыреттілік
|
У дыбысы мен
әрпі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
1
минут
3
минут
Топтармен
таныстыру
1
минут
|
Армысың алтын
күн!
Армысың көк
аспан!
Армысың жер
ана!
Армысың
достарым!
Сендерді көрсем
қуанам!
Топқа бөлмес бұрын
«текше» әдісі арқылы өткен сабақты
пысықтау.
Дыбыс деген
не?
Әріп деген
не?
Дыбыс нешеге
бөлінеді?
Дауысты дыбыс
дегеніміз не?
Дауыссыз дыбыс
дегеніміз не?
Буын дегеніміз
не?
Сөз нелерден
құралады?
Сөздерден не
құралады? т.б.
Аспан әлемдерінің
суреттері арқылы топқа бөлу.
-
Ай
-
Күн
-
Жұлдыз
|
Психологиялық
дайындық
текше
Суреттер
|
Өткен тақырыптарды
қайталау
4
минут
|
«Кір жайғыш» әдісі
арқылы «Полиглот» ойынын
ойнату.
Мысалы:
алма-яблока-apple,
түлкі-лиса-fox
түн-ночь-night
нан-хлеб-bread
он-десеять-ten
кітап-книга-book
Бағалау:
смайликтер.
|
суретері,
қыстырғыш
смайликтер
|
Сабақтың
ортасы
8
минут
2
минут
|
-
Суда өседі,
өнеді,
Сыртқа шықса өледі.
(балық, рыба, fish)
-
Суретпен
жұмыс
-Суретте не болып
жатыр деп ойлайсыңдар?
№1
Тыңдалым
-Желдің уілінен
қандай дыбыс естіліп тұр?
-у-у-у
деген.
1-1 Уу баспа, жазба
түрлерімен таныстыру
Топтық
жұмыс.
1-топ. Ауға ілінген сөздерді
оқыту
ау,ауа, аула,
аулау, ару, Аруна, алу,
Алуа.
2-топ. Сызба арқылы сөйлем
құрау.
Санжар балық
аула.
Алуа мектепке
бар
Бүгін балық аулау
қажет.
Ау-балық аулайтын
құрал.
3-топ. Буынға
бөлу.
ау, ауа, аула,
аулау, ару, Аруна, алу,
Алуа.
«Буын ұйқас»
ойыны.
Желулейді
у-у-у
Желбірейді (ту)
Қандай биік
тау
Өзенге салдық
(ау)
Далада таза
ауа
Мал су
ішкен (науа)
|
Аудио
жазба
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
«Көңілді
күн»
|
Би қимылдарын
қайталау
|
Дәптермен
жұмыс
3
минут
|
«У» дыбысы мен әрпін
жазу
|
№1 жұмыс
дәптері
|
Жаңа білімді
бекіту
|
Бейнежазба
көрсету.
У дыбысы қай кезде
дауысты және дауыссыз дыбыс болатындығын тағы түсіндіріп
өту.
Ау, ауа, ару, алу,
лаула, ту, Аруна, ру
|
Дауысты, дауыссызды
белгілейді.
|
Сабақтың
соңы
7
минут
|
Айтылған сөздің құрамында у
дыбысы болса шапалақ ұру,у дыбысы болмаған жағдайда орнында
жүгіру
ау,ауа, аула, аулау, ару, алу
(шапалақ ұру)
Арал, Орал, өзен, жел, сөз,
көз, қармақ, балық, (жүгіру)
|
|
Рефлексия
|
Бағдаршам
әдісі
Біз бүгін қандай
дыбыспен таныстық?
У дыбысы қандай
дыбыс екен?
Әріп таңбасы неге
ұқсас?
У дыбысына байланысты
сөздер айту.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жопарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыстар,
қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс.
Құндылықтардағы байланыс
|
Ұжымдық
жұмыс
Топтық
жұмыс
Ұжымдық
жұмыс
Жұптық
Топтық
жұмыс
Жеке
жұмыс
|
Бағалау.
Мадақтау
жұлдызша
смайликтер
бағдаршам
|
1.
Дүниетану
2. АКТ
арқылы
|
Рефлексия
|
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы
ма?
- Бүгін оқушылар не
білді?
- Сыныптағы ахуал қандай
болды?
- Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Ия
шынайы.
У у дыбысының дауысты да
дауыссыз да дыбыс екеніні білді.
Еркін атмосфера орнатылды.
Оқушылар сабаққа белсене қатысып отырды.
«Кір жайғыш» әдісі, «Өрмекші
торы» әдісі тиімді болды. Топтық тарсырмаларды да қызыға
орындады.
Кішкене уақыт жетпей қалды
келесі жолы топтық тапсырмаға аз уақыт беретін
боламын.
Сабақта оқушылар белсене
қатысп отырды. Түрлі-әдістерді тиімді пайдаландым. Түзетуді ендігі
жолы үлгерімі төмен оқушыларға қосымша тапсырмалар жинақтап
әкелетін боламын.
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты
болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
Топтық тапсырма мен «Кезбе
тілші» әдісі табысты болды.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да оқуды да
ескеріңіз)?
«Өрмекші торы» әдісі мен
«Полиглот» ойыны бейнеролик арқылы қосымша ақпарат
беруім.
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
Әріпті тану,ажырату және оны
дыбыспен сәйкестендіре алады.
Құрамында у әрпі кездесетін
сөздерді буынға бөліп айта алады. Сызбаға сәйкес сурет атауын
тауып, дыбыстық талдау жасай алады. У дыбысы қай кезде дауысты және
дауыссыз дыбыс болатындығын анықтай білді.
|