Материалдар / Ашық сабақ Ыбырай Алтынсарин "Таза бұлақ" 3 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Ыбырай Алтынсарин "Таза бұлақ" 3 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
материал Қысқа мерзімді жоспар,бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған ашық сабақтың үлгісі. қазіргі кезде 3 сыныптарда жаңа үлгідегі қысқа мерзімді жоспармен көбі жаза бермейді сол себепті осы жаңа үлгідегі қысқа мерзімді жоспардың құрылуы, оның ішіндегі қолданылған әдіс-тәсілдердің көмегі көр тиеді деп ойлаймын.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Желтоқсан 2017
6903
41 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

САБАҚ: әдебиеттік оқу

Мектеп: Ж.Жабаев атындағы №6 орта мектеп
Күні:Мұғалімнің аты-жөні: Абдакимова Маржан Женисовна
СЫНЫП:Қатысқандар:Қатыспағандар:
Бөлім3.1.Тыңдалым және айтылым
Бөлімше3.1.1 Шығарманың мазмұнын түсіну
Сабақ тақырыбыЫ.Алтынсарин «Таза бұлақ» әңгімесі
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты3.1.1.1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру. Шығарма бойынша жоспар құру.

Сабақ мақсаттарыБарлық оқушылар : Мәтіннің ішінен бұлақтың сипатталған жерін тауып оқуы,білуі



Оқушылардың басым бөлігі: «Жақсы болсаң, жердей бол, бәрін шыдап көтерген.Таза болсаң,судай бол,бәрін жуып кетірген» мақалын мәтіндегі айтар оймен сәйкестендіруі,түсінуі



Оқушылардың кейбірі: «Су-тіршілік көзі» тақырыбына шағын эссе жазуы,қолдануы

Ойлау деңгейлері

Білу,түсіну, қолдану, жинақтау
Бағалау критерийлеріШығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қойып,жауап беріп және мәтіннен бұлақтың сипатталған жерін тауып оқуды білді. Шығарма бойынша жоспар құрды түсінеді. Шығарманың мазмұны бойынша өз ойын әнгімелеп беруді қолданады
Пәндік лексика және терминдерҒибрат алу, таза бұлақ,саудагер, мүсәпір молда,манағы,реуіш
Талқылауға берілген сұрақтар:Әңгіме не себепті «Таза бұлақ» деп аталады?Осы мәтіндегі таста жазылған сөзге сен қандай пікір білдірер едің?Біз қандай болуымыз керек?
ҚұндылықтарРухани тазалық,адамгершілік,асыл қасиет құндылықтарын дамыту
Пәнаралық байланысӨзін-өзі тану
АКТ- мен байланысИнтербелсенді тақта (сабақта қолданатын презентация материалдары) аудио
Бұған дейін меңгерілген білім3.1.3.1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау
Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі

Жоспарланған тапсырмаларҚолданылатын әдіс-тәсілдер



Дереккөздер/Ресурстар


Сабақтың басы Қызығушылығын ояту2 минут











Сабақтың ортасы

Білу





































Түсіну



































Қолдану











































































Жинақтау


«Тілектер бұрышы» оқушыларға бағыт бере отырып бір-біріне 1-1 сөйлемнен тілек айтқызуТопқа бөлуЗаттар бойынша бөліну. Әр оқушы өзінің ұсақ затын мұғалімге тапсырады,мәселен,қаламсабын,дәптерін,көзілдірігн т.б. Бұл заттар әр партаға 4-4 тен әр партаға ретсіз қойылады. Оқушылар өзінің заты қойылған парталар№1Тапсырма



1.Оқушылар бұл кімнің портреті?2.Бұл кісі жөнінде не білеміз? Балалардың жауаптарынан кейін Ы.Алтынсариннің өмірімен қысқаша таныстыру. Интербелсенді тақта арқылы Ы.Алтынсариннің өмірі мен шығармашылығы туралы мағлұмат көрсетем.Мәтінмен жұмыс«Таза бұлақ» әңгімесінің мазмұнын аудио жазба арқылы тыңдатқызамын. Ғибрат алу сөзінің мағынасы үлгі алу дегенді білдіреді.№2тапсырма(бо)Тыңдалған әңгіме бойынша төрт топқа тапсырма беру. Ортаға сұрақтар жазылған қобдиша қойылады. Әрбір бала келіп қобдишадан сұрақ алып және соған жауап береді. 1.бұлақтың басында қанша жолаушы кездесті?2.жолаушылар бұлақтың басынан нені байқады?3.таста қандай сөз жазылып тұрды?4.бірінші жолаушы кім және оның ойы қандай болды?5.екінші жолаушы кім болды және оның ойы қандай болды.6.үшінші жолаушы кім болды және оның ойы қандай болды?№3тапсырма(тж)Тыңдалған әңгіме бойынша төрт топқа тапсырма беру. Ортаға сұрақтар жазылған қобдиша қойылады. Әр топтың стикері келіп қобдишадан тапсырма алады.

1.суретте көрсетілген бұлақтың орналасқан жерін сипаттап бер

2. Мәтінге жоспар құр3. Рөлдік ойын. Әңгімені рөлге бөліп оқы 4. Зертте. Әңгіменің тақырыбы не жайында?(қб) смайликтерменТалқылауға берілген сұрақБіз қандай болуымыз керек? Пікір алмасу№4 тапсырмаСаралау тапсырмаларыБарлық оқушылар: Мәтіннің ішінен бұлақтың сипатталған жерін тауып оқы Оқушылардың басым бөлігі: «Жақсы болсаң, жердей бол,бәрін шыдап көтерген.Таза болсаң, судай бол, бәрін жуып кетірген» мақалы мәтіндегі айтар ойдың қайсысымен сәйкес келеді. Оқушылардың кейбірі: «Су-тіршілік көзі» тақырыбына шағын эссе жазу№ 5 тапсырма шығармашылық кестесіәңгіменің аты-авторы-оқиға болған жер-не суреттеледі-оқиғаның шиеленіскен жері-әңгіме немен аяқталады-не үйретті-(қб) смайликтермен










«Заттар бойынша бөлінуі» тәсіл























«сұрақ – жауап» әдісі











«тыңдалым»





















«Сұрақтар қобдишасы» әдісі

















«Сұрақтар қобдишасы» әдісі

















«Сипттау» әдісі













«Рөльдік ойын» әдісі«зерттеу» әдісі

«диалогтік» әдіс





















«шығармашылық кестесі» әдісі












Оқушылардың заттары



























































































































































Сабақтың соңыкері байланыс«Таңдау» әдісі1.мен сабақты қызықты/қызықсыз болды деп ойлаймын2.мен сабақта үйрендім көп нәрсені/үйренгенім аз болды3.мен басқаларды мұқият/зейінсіз тыңдадым4.мен пікірсайыстарға жиі/сирек қатыстым5.мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын/риза емеспін«Таңдау» әдісі









Қосымша мəліметтер
Саралау Барлық оқушылар : Мәтіннің ішінен бұлақтың сипатталған жерін тауып оқуы,білуіОқушылардың басым бөлігі: «Жақсы болсаң, жердей бол, бәрін шыдап көтерген.Таза болсаң,судай бол,бәрін жуып кетірген» мақалын мәтіндегі айтар оймен сәйкестендіруі,түсінуіОқушылардың кейбірі: «Су-тіршілік көзі» тақырыбына шағын эссе жазуы,қолдануыТапсырмалар беру арқылы

Бағалау Қалыптастырушы бағалау арқылы
Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?Сабақ міндеттері мен мақсаттары орындалды ойлаймын
Бүгін оқушылар не үйренді?Бүгінгі сабақта оқушылар адамгершілік, рухани байлық құндылықтары туралы түсінік алды.
Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті?Жақсы деңгейде өтті ойдамын
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)Жоспарланған саралау жақсы іске асты деп ойлаймын
Уақытты қалай пайдаландым?Уақытты тиімді пайдаландым деп ойлаймын
Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?Сабақты жоспарлауды. Қысқа мерзімді жоспар құрмас бұрын орта мерзімді жоспарға сүйене отырып жаздым. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттырдым. Оқушылардың жеке тұлға ретінде өзіне деген сенімділігінің күшеюіне ықпал етуді жоспарладым.
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нəрсені және екі кемшілікті атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)

Балаларды қалыптастырушы бағалау арқылы бағалауӘдістерді тиімді қолдану




Барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі:Сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?









Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!