Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ: Ықтималдықтар теориясының негіздері. 9-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақтың тақырыбы: |
Ықтималдықтар теориясының негіздері |
||||||||||||||
Тарау немесе бөлім атауы: |
Ықтималдықтар теориясының элементтері |
||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: |
Сапарова Алмаш Ержанқызы |
||||||||||||||
Күні: |
08.05.24 |
||||||||||||||
Пән/Сынып: |
9 |
||||||||||||||
Оқу мақсаты: |
9.3.2.4 ықтималдықтың статистикалық анықтамасын білу; |
||||||||||||||
Сабақ мақсаты: |
Классикалық анықтамасын біледі және есептер шығару үшін оны қолданады. |
||||||||||||||
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
Сабақтың басы 5 мин. |
Ұйымдастыру бөлімі -Сыныппен амандасу -Оқушылардың сабаққа дайындығына көңіл бөлу,оқушыларды түгелдеу. -Жағымды психологиялық ахуал туғызу: «Өзіңе қажеттіні таңда!» Таңдау жасап, өзі қалағанын алады. Оқушылар таңдап болғаннан кейін мінездемелік сипаттамалармен танысады. Мейірімділік – өзіне сенімді, алдына мақсат қоя білетін адам. Қарапайымдылық– ақ көңіл, табиғатты сүйетін адам. Әділдік – ниеті таза, пейілі кең жомарт жан. Шыдамдылық – мейірімді, сенімді, биік армандарды көздейтін тұлға. Батылдық- құбылмалы мінезді, тез ойланып, тез жауап беретін адам. Адалдық - әрдайым әділдікті қолдайтын жандар. Үй жұмысын тексеру. Үй тапсырмасын тақтадағы жауаппен тексереміз.Үй тапсырмасы толық әрі дұрыс орындалған оқушының қол көтеруін сұраймын. |
Оқу-құралдарын түгелдейді. Психологиялық ахуал: «Өзіңе қажеттіні таңда!» Таңдау жасап, өзі қалағанын алады.Оқушылар таңдап болғаннан кейін мінездемелік сипаттамалармен танысады. Үй тапсырмасының жауаптары тақтада жазулы тұрады, оқушылар дәптерлеріндегі жауаптарымен салыстырады. Есептің берілгенін, шығарылу жолын, жауабын сәйкестендіреді. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Оқушылар бағалау парағына өз балдарын жазып отырады. Үй тапсырма сын дұрыс, әрі толық орындағанына байланысты бағаланады. 1 балл |
PowerPoint Презентациялары
«Алгебра», 2-бөлім А.Ә.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова |
|||||||||||
Миға шабуыл. 3 мин. |
«Жасырынған сөздер» әдісі 1.Орындалуы да, орындалмауы да мүмкін .... оқиғалар. 2. Міндетті түрде орындалатын оқиға ..... деп аталады. 3. Орындалмайтын оқиға ..... болып табылады. 4. Бір мезгілде орындалмайтын оқиға ...... деп аталады. 5. болу не болмау мүмкіндіктері бірдей жіне бір – бірінен артықшылығы жоқ оқиғалар ...... деп аталады. |
«Жасырынған сөздер» әдісін қолданып, оқушылар сөйлемде жетіспей тұрған сөзді табу үшін оөулыққа немесе электронды дереккөздеріне жүгініп, теориялық білімдерін бір шама шыңдай түседі. |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Сұрақтар топтамасы.
|
|||||||||||
Сабақтың ортасы 15 мин. Жеке жұмыс. |
Жұптық жұмыс: Бұл тапсырмада саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс табады. №1 Қалтада 6 ақ және 4 қызыл түсті асықтар бар. Қалтада кездейсоқ алынған асықтың қызыл түсті болу ықтималдығын анықта №2 Жәшікте 12 ақ шар бар, қалғандары көк шарлар. 25 шардың ішінен ішінен кездейсоқ алынған шардың көк шар болуының ықтималдығы қандай? Дескриптор: 1. m қолайлы нәтижелер санын анықтайды 2. n нәтижелер санын анықтайды. 3. Есептің шарты бойынша ықтималдықты анықтайды. 4.Ықтималдықтың классикалық анықтамасының формуласын қолданып есеп шығарады. Жауабын жазады |
Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді. . Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды |
Бағалау: Әрбір дұрыс жауапқа 2 балл қойылады. |
9 сынып, Алгебра А.Әбілқасымова, В.Корчевский, З.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» 2019 |
|||||||||||
Жеке жұмыс жұмыс. 12 мин. |
Тест: 1. Топта 30 студент бар. Басшыны, басшының орынбасарын және профессорды таңдау қажет. Мұны істеудің неше әдісі бар? А) 24360 Ә) 4060 Б) 1024 2. 15 үміткердің ішінен 4 түрлі лауазымға 4 адамды неше тәсілмен таңдауға болады? А) 4060 Ә) 32760 Б) 715
3. 1 қақпашы, 3 шабуылшы және 2 қорғаушыдан тұратын бастапқы алтылықты құру үшін 2 қақпашы, 6 шабуылшы және 9 қорғаушыдан неше әдісті таңдауға болады. А) 1440 Ә) 840 Б) 1024
4. "Барабан" сөзіндегі әріптердің неше түрлі орын ауыстыруын жасауға болады? А) 120 Ә) 710 Б) 420
5. "Ондық тиынды лақтырған кезде 5 санының пайда болуы" оқиғасы болып табылады: А) мүмкін емес Ә) кездейсоқ Б) дұрыс |
Берілген тест тапсырмаларын орындайды. Тест кілттері:
|
Бағалау: Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл қойылады
|
. .
|
|||||||||||
Соңы 5 минут
|
Рефлексия: «Құнды пікір» әдісі арқылы кері байланыс жасалады. Тапсырманы орындау барысында маған ұнаған 2 әдіс ___________________________________ Ерекше қиын болған 1 тапсырма ____________________________________ Бүгінгі сабақта келесідей ұлттық құндылықтарды дамыттым _________________________ Менің ұстазыма өтінішім / тілегім __________________________________ |
Бүгінгі сабақты қаншалықты түсінгені туралы ойларын карточкаға жазады, ауызша айтады.
|
Мадақтау сөздері |
Рефлексия парақтары, стикерлер
|
|||||||||||
Бағалау 3 мин |
Жалпы 10 балл: Үй жұмысы:1 балл Жұптық жұмыс: 2+2=4 балл Тест жұмысы: 5 балл |
Оқушылар сабақ барысында жинаған балдарын санайды. |
Белсене қатысқан оқушылар атап өтіледі. |
|
|||||||||||
Үйге тапсырма
2 мин |
Тест тапсырмалары: 1. Егер А оқиғасы сенімді болса, онда бұл оқиғаның ықтималдығы: Б) P (А)=1 2. Қоқыс жәшігінде көлемі мен салмағы бірдей 15 шар бар. Оның 5-і көк, қалғандары жасыл. Осы қоқыс жәшігінен кездейсоқ алынған шардың жасыл болып шығу ықтималдығы неге тең? А) 1/2 Ә) 2/3 Б) 1/5 3. Кітапта 250 бет бар. Кездейсоқ ашылған беттің реттік нөмірі 10-ға еселік болу ықтималдығы неге тең? А) 1/10 Ә) 1/25 Б) 0,25 4. Қоқыс жәшігінде 25 шар бар: 5 ақ, 5 қызыл, қалғандары көк. Түсті шардың пайда болу ықтималдығын табыңыз? А) 0,8 Ә) 0,5 Б) 0,3 5. Қорапта 5 апельсин және 4 алма бар. Кездейсоқ түрде 3 жеміс таңдалады. Үш жемістің де апельсин болып шығу ықтималдығы қандай? А) 0,15 Ә) 0,12 Б) 0,5 |
Тест кілттері:
|
|
|