Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ашық сабақ Утегенова Шынар 7-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мектеп:Ғ.Мүсірепов атындағы мектеп-гимназиясы |
|
|
|
||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Түзулердің өзара |
орналасуы |
|
|
||||||
Мұғалімнің аты-жөні:Утегенова Ш.Б |
|
|
|
||||||
Күні: 03.03.2022 |
|
|
|
||||||
Сынып: 7 |
Барлық оқушылар саны: |
Қатыспағаны: |
|
|
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тікбұрышты үшбұрыштың теңдігінің белгілері |
|
|
|
|
||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.25 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін дәлелдеу; 7.1.1.26 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығаруда қолдану; |
|
|
||||||
Сабақтың мақсаты |
тік бұрышты үшбұрыштардың теңдігін дәлелдей біледі және оларды есептер шығаруға қолданады теоремаларды дәлелдей білуеді және оны есеп шығаруға қолдана біледі |
|
|
||||||
Бағалау критерийі |
Өткен тақырыптар бойынша есептерді шығару менгеріледі,ережелерді пайдалана отырып есептер шығаруға машықтары дамиды |
|
|
||||||
Құндылықтарға баулу
|
Азаматтық жауапкершілікке баулу,ынтымақтастыққа,сыни тұрғыдан ойлауды қалыптастыру |
|
|
||||||
Пәнаралық байланыс |
геометрия |
|
|
||||||
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 5 мин. Миға шабуыл. «Ой қозғау» әдісі. 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу,түгелдеу,кеспе қағазға (1,2,3,4) сан жазып , соны таңдау арқылы топқа бөлу Үй тапсырмасы: «өзіңді тексер» әдісі арқылы өзін-өзі тексереді, бағалайды. №16.11. Теңбүйірлі үшбұрыштың бір бұрышы екіншісінен 90 -қа кіші. Оның үлкен бұрышын табыңдар. Шешуі: ‹А-‹В=90 ,‹А+2‹В=180 Т/К: -3‹В=90 ‹В=30 ‹С=30 ‹А=90 +30 =120 Ж: 120 №16.12 Үшбұрыштың бұрыштарының қатынасына 1:2:3. Оның кіші бұрышын табыңдар. Шешуі: 1х+2х+3х=180 6x=180 x=180/6=30 Жауабы: 30*1=30, 30*2=60, 30*3=90 №16.13 АВС үшбұрышында С бұрышы 64 қа,В төбесіндегі сыртқы бұрышы 104 -қа тең. Оның А бұрышын табыңдар. Жауабы: 40 №16.14 АВС үшбұрышында АС=BC. B төбесіндегі сыртқы бұрышы 122 -қа тең. Оның С бұрышын табыңдар. ‹АС=‹BC, ‹1=122 Т/К: ‹С-? Шешуі: А=180 -122 =58 ‹A=‹B=58 ‹C=180 -116 =64 Жауабы: ‹C=64 Сәйкестендір
|
«Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды.
Үшбұрыштарды белгілерімен сәйкестендіреді |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Топ басшылары өз тобындағы оқушыларды бағалап отырады.Әрбір дұрыс жауап үшін-2 балл
|
Оқулық 7-сынып. «Мектеп»2017ж презентация |
|
|
|||
Сабақтың ортасы 15 мин. Топтық жұмыс
«Ойлан жұптас» 11 минут |
Жаңа тақырып Оқушыларға жаңа тақырыпты айтып сабақ мақсатымен таныстыру, әрі қарай оқушылар топта отырып өздері оқып постер қорғайды. Тікбұрышты үшбұрыштың белгілерінің теоремасын,сызбасын айтып түсіндіреді. Жұптасып орындайды №13.3 13.7-суреттен тең тікбұрышты үшбұрыштарды көрсетіңдер. Жауабы:
№13.5 Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары 4,5,5 бола ма? Жауабы: Бола алмайды. №13.6 Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 11 см және 111см бола ма? Жауабы:болады №13.7 Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары 3см,4см, 5 см. Гипотенузасы неге тең? Жауабы: Гипотенузасы 5см-ге тең |
Тік бұрышты үшбұрыштың белгілерін толық айтып, сызып, дәлелдейді. Оқулықтан №13.1-№13.7 «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша жұмыс жасайды.
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, жұптық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды |
Дескриптор. 1.Тікбұрышты үшбұрыштың белгілерін толық айтады 2.тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолданады. Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор: Тікбұрышты үшбұрыштың белгілерінің қасиеттерін қолданады. Тікбұрышты үшбұрыштың белгілерін есептер шығаруда қолданады. |
ДК экраны 7 сынып,
В.А. Смирнов «Мектеп» 2017 Плакат,түрлі түсті қаламдар
Оқулық жұмыс дәптері |
|
|
|||
Қорытынды: 5-минут Бағалау 2минут Ой толғаныс. Рефлексия 2 мин. Үйге тапсырма |
«Wordwall» платфрмасы арқылы жеке-жеке сұрақтар. 1.Тікбұрышты үшбұрыштардың теңдігінің неше белгісі бар? 2.Үшбұрыштар теңдігінң неше белгісі бар? 3.АВС үшбұрышында А бұрышы 30 , В бұрышы 90 тең. Оның С бұрышын табыңдар. 4. Теңбүйірлі үшбұрыштың бір бұрышы 98 Оның басқа екі бұрышын табыңдар. 5.Теңбүйірлі үшбұрышты көрсет. 6.Тікбұрышты үшбұрыш неше градусқа тең? 7.Үшбұрыштардың сыртқы бұрыштары неше градус? 8. Үшбұрыштардың ішкі бұрыштары неше градус? Топ басшыларынан топтың бағасын жазып, айтып беруді сұраймын Сөйлемді толықтыр. бүгінгі сабақта мен.... түсіндім, ... білдім, ....көзімді жеткіздім. мен өзімді.....үшін мақтар едім. сабақтан соң маған........келді. бүгін маған..........сәті түсті. ......қиындық тудырды. менің түсінгенім..... теоремаларды жаттау, 13.8-13.15 тапссырмалар. |
Сұрақтарға ауызша жауап береді. Өз тобындағы оқушыларды әр тапсырма бойынша белгіленген балды бағалау парағына қойып, бағалау парағын оқып береді 770 ₸ - Сатып алу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |