Материалдар / Ашық сабақ Зәр шығару жүйесінің гигиенасы. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің аурулары : цистит,бүйрекке тастың жиналуы.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Зәр шығару жүйесінің гигиенасы. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің аурулары : цистит,бүйрекке тастың жиналуы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсінеді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қаңтар 2020
4206
15 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспардың таралуы

9.2. В Бөліп шығару

Мектеп:

Сабақ тақырыбы: Зәр шығару жүйесінің гигиенасы. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің аурулары : цистит,бүйрекке тастың жиналуы. Себептері және алдын алу шаралары.


Күні:

Мұғалімнің есімі:

Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

9.1.5.4 Бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіру

Сабақмақсаттары

Оқушылардың барлығы: Бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі: Бүйрек жәнезәр шығару жүйесінің ауруларының себептерін және алдын алу шараларын анықтайды.

Кейбір оқушылар: Бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының ағза үшін қауіпті екеніндігін сипаттайды.

Ойлау деңгейі:

Білу, түсіну, қолдану.

Бағалау критерийлері:

-1.Бүйрек және зәр шығару жүйесінің ауруларының түрлерін біледі

- 2.Бүйрек және зәр шығару жүйесінің ауруларының алдын алу шараларын анықтайды.

Тілдікмақсаттар

Оқушылар:

Оқушылар бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының түрлерін және болу себептерін түсіндіре алады

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

Нефрит-нефрит-nephritis

Энурез- энурез-enuresis

бүйрек тасы- Почечный камень-kidneysstone

пиелонефрит-пиелонефрит-pyelonephritis

цистит-цистит-cystitis

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

-Қуықтың қабынуы қандай себептерге байланысты туындайды?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Энурез ауруының себептері қандай екенін айта аласыз ба ?

Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:

1-Бүйрекке тас байлану------------деп аталады.

2-бүйректің ең қауіпті ауруы----------.

3- ----- қуықтың қабынуы.

4-үнемі суық жерде жұмыс істеу -------ауруына алып келеді.


Құндылықтарды дарыту:

Әрбір адам денсаулық сақтауға,демалыс орындарына баруға құқылы,сондықтан әрбір оқушыны салауатты өмір сүруге дағдыландыру,дұрыс тамақтану,керексіз дәрі-дәрмекті шектеуге үйрету айналадағыларға қамқорлық көрсету.

Сын тұрғысынан ойлауға,жауапкершілікті сезінуге,топ ішінде ынтымақтасып,бірлесе жұмыс жасауға баулу.

Пәнаралық байланыс

Химия-«қышқылдар»

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

Адамның зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысын, олардың қызметі туралыбіледі

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар


Ресурстар


Басталуы 7минут

І.Ұйымдастыру кезеңі;

Оқушыларды түгендеу, оқушылардың көңілін сабаққа аудару

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

«Миға шабуыл» сұрақтары арқылы

бүйректің жұмысына әсер ететін негізгі факторларды анықтаймыз.

  1. Бүйрек қызметіне әсер ететін қандай факторларды білесіздер?

  2. Адамда зәр шығару жүйесі неден тұрады?

  3. Бүйрек неліктен маңызды мүше болып саналады?

  4. Бүйректің жұмысына тамақтану рационының қандай әсері бар?

  5. Бүйректің құрылымдық бөліктері?

  6. Нефрон дегеніміз не?

ҚБ: мұғалімніңсмайликтер арқылы мадақтауы

«Түрлі түстерді таңдау» әдісі бойынша суреттер арқылы 3 топқа бөлу.

Оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру






интербелсенді тақта













Ортасы 20 минут





























5 минут
















5 минут

«Зәр шығару жүйесі аурулары» тақырыбында бейнетаспа көрсетіледі

Топтық жұмыс. Оқулықпен жұмыс

1.Мәтінді әр оқушы жеке оқиды 2.Топта талқылау жұмыстары жүргізіледі 3.Постерге дайындайды.

«Фишбоун» әдісібойынша балық қаңқасына тақырыптарды талдап постерге түсіріп талқылайды.


І топ. Пиелонефрит-бүйрек жұқпалы ауруы.

ІІ топ. Цистит-қуықтың жұқпалы қабынуы.

ІІІ топ. Бүйрекке тас байлану аурулары.

1 2 3 4







ҚБ: «Шапалақтау»


1-тапсырма.

Жұптық жұмыс: «Бірге ойлаймыз » әдісі Жұптық жұмыс кезінде оқушылар тапсырманы орындап, бірін- бірі тексереді.

Ауру түрлері

Ауру белгілері











ҚБ: Басбармақ арқылы

2-тапсырмаКеспе қағаздар таратылып «биологиялық диктант» жеке жұмысы жасалады:1-Бүйрекке тас байлану------------деп аталады.

2-бүйректің ең қауіпті ауруы----------.

3- ----- қуықтың қабынуы.

4-үнемі суық жерде жұмыс істеу -------ауруына алып келеді.

5-Бүйректегі тас------------элементінің дұрыс алмаспауынан пайда болады.

6----------- қышқылын мөлшерден тыс қолдану зиянды

7-«өрлеме жұқпа»----------зақымдайды

8-Құрамында ----------көп тағамдар бүйрекке зиян келтіреді

lV.Бекіту «Өрмекші тор» әдісі



интербелсенді тақта


Суреттер

Оқулық





















интербелсенді тақта














Аяқталуы 3 минут



Рефлексия

«Білім баспалдағы» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды

Түсіндім – ең жоғарғы сатысынан күннің суретін жабыстыру.

Толық түсінбедім – баспалдақтың ортасына бұлт артындағы күннің суретін жабыстыру.

Түсінбедім – ең төменгі сатысына бұлттың суретін жабыстыру.


Үйге тапсырма:Зәр шығару жүйесінің гигиенасын сақтау жолдарын ұсыну. Тақырыптың соңындағы тапсырмалар.








Cт икерлер



Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс.

Барынша қолдауды қажет ететін оқушыға «Бос орындарға бөліп шығаруға қатысты сөздерді тауып жазуды» тапсырмасын орындауда дайын сөздер жиынтығы беріледі.


Орташа қолдауды қажет ететін оқушыға«Бөліп шығару ауруларының белгілерін көрсету» кезінде жетелеу сұрақтары беріледі.

Аса қабілетті оқушыларға кітаптардан қосымша мәліметтер іздеу тапсырмасы беріледі






1)«Миға шабуыл» сұрақтары (смайликтер арқылы мадақтау)

2 Топтық жұмыс.«Фишбоун» әдісі

«Екі жұлдыз,бір ұсыныс» арқылы бағалау

3)Жұптық жұмыс. Құзырлы тапсырма

(Басбармақ)

5) Жеке жұмыс (Дайын жауап арқылы бірін бірі бағалау.) 6)Рефлексия («Білім баспалдағы» )




Тапсырмаларды орындау барысында қалам, бояу басқа да қатты заттарды пайдалануда абай болу.

Партада дұрыс отыру ережесін сақтау

Презентация(Бұлшық еттердің негізгі)

Қағаз қиындылары

Интерактивті тақта

Үлестірме материалдар

Суреттер

(Зәр шығару ауруларына байланысты)

Плакаттар

Бейнетаспа

Кесте

Шоллиер табақшалары



Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескереміз)?

1. Топпен жұмыс жасаған кезде белсенді оқу жүреді деп ойлаймын.

2.Критериалды бағалау оқытуды жақсартады деп есептеймін.


Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1. Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы негізге ала отырып оқушыларға қаншалықты қиындық келтірген тұстарын анықтап, жаңа сабақты жоспарлауда ескеріп, есепке алып отырамын.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктерін/қиындықтары туралы не білдім? Мен келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1:

2:












Қосымша №1

Оқу мақсаты:

9.1.5.4 Бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіру

Ойлау дағдысының

деңгейі:

Білу, түсіну,қолдану.

Бағалау критерийі:


1. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің ауруларының себептерін түсінеді

2. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің ауруларының алдын алу шараларын анықтайды.

Тапсырмы:

1-тапсырма.

Жұптық жұмыс: «Бірге ойлаймыз » әдісі Жұптық жұмыс кезінде оқушылар тапсырманы орындап, бірін- бірі тексереді.

Ауру түрлері

Ауру белгілері

Пиелонефрит

Патогенді бактериялардың бүйрек ұлпаларына еніп қабындыруы

Цистит

Қуықтың жұқпалы өабынуы

Бүйрек тасы

Кальций оксалатының қалыптасуы

Уремия

қанда несепнәр мөлшері шектен тыс көбеюі.

Энурез

Балаларда түнде зәр ұстамауы

ҚБ: Басбармақ арқылы

Дескриптор

-. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің ауруларын жазады

<

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!