Материалдар / Ашық сабақ: Зәр шығару мүшелер жүйесінің құрылысы.

Ашық сабақ: Зәр шығару мүшелер жүйесінің құрылысы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңа форматта өткен сабақ жоспары. "Бөліп шығару" тарауының алғашқы сабағы. Үштілділік бағытында жасақталған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Қаңтар 2023
169
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Бөлім:

Part

Бөліп шығару

Separate out

Biology teacher:

S.Zhaxigulova

Date:

10.01.2023

Class:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

The theme of the lesson:


Зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы (бүйрек, несепағар, қуық, несеп жолы) мен қызметі. Бөліп шығару және сүзу мүшелері. Бүйректің құрылысы

Structure and function of organs of the urinary system (kidney, ureter, bladder, urinary tract).

Separation and filtering elements. The structure of the kidney

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.5.1 адамның зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметін сипаттау

8.1.5.2 бүйректің құрылымдық бөліктерін танып білу

Сабақтың мақсаты:

Lesson objective

Адамның зәр шығару жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметін сипаттау. Бүйректің құрылысын білу.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

5 мин.

І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Молекулалар мен атомдар» ойынын ойнау

Мақсаты: Оқушылар атомдар болып молекуланы құрайды, топтасып, достық қарым-қатынас орнайды. Сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Саралау: Топқа бөлуде биологиялық білімдерін байқау үшін таратпа қағаз суырып, сол бойынша топқа бөлінеді.

Қоректену: Бауыр, жұтқыншақ, ауыз, асқазан,ұйқы безі

Дәрумендер: Н.И.Лунин, аскорбин қышқылы, ретинол, кальциферол, тиамин

Қанайналым:Эритроцит, лейкоцит, тромбоцит, плазма,иммунитет

Тыныс алу:Спирометр, альвеола, бронхиола,көмей, өкпе

Nutrition: Liver, pharynx, mouth, stomach, pancreas

Vitamins: NI Lunin, ascorbic acid, retinol, calciferol, thiamine

Blood supply: erythrocyte, leukocyte, platelet, plasma, immunity

Breathing: spirometer, alveolus, bronchiole, larynx, lungs

I will divide you into groups

  • Group 1: Nutrition:

  • Group 2: Vitamins

  • Group 3: blood pressure

  • Group 4: Breathing:

Beginning of lesson

Cабақтың басы

10 мин


Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.


БІЛУ: «Миға шабуыл» әдісі

Бейнебаян көреді.

10 мин

What is the video about?


Мақсаты: Тыңдалым дағдысын қалыптастыру

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сабақтың мақсатына жетуге мүмкіндік береді.


Қалыптастырушы бағалау

Видеодағы тапсырманы орындаған қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Сабақтың ортасы

Middle of lesson

20 min

Мағынаны ашу.


7 мин

FILA әдісімен талдауға, оқып біліп, кестені толтыруға тапсырма береді;


Оқулықты және таратпа парақшаны пайдаланады

ТҮСІНУ: жұптық жұмыс

Тапсырма.1

Берілген мәтіннен факт, идея, іс-әрекетті тауып, сұрақ құрастырады.

Басқа оқушылар сұраққа жауап береді.

We will do task using method FILA

Дискриптор:

- Бөліп шығару мүшелері туралы мәлімет алады;

-Негізгі факт, идея мен іс-әрекетті тауып жазады;

-Өз беттерімен сұрақ құрастырады

Жалпы - 4 ұпай

Дайын мәтін

Оқулық

Тапсырманы толық орындаса 5 ұпай жинайды



3 мин






Суретті қолдану арқылы еске сақтау қабілеттерін бақылау

ҚОЛДАНУ: жеке жұмыс

Тапсырма.2


Суретті сөйлету

Бүйрек құрылысының суретіне номерге сай құрылысын жазу

Дискриптор:

  • Бүйректің құрылысын дұрыс табады;

Уақытқа сай орындап үлгереді

3 ұпай

Бағалау бетшесіне ұпай беру

Сергіту сәті

5 мин

Жаңа сабақ бойынша терминдерді игеру

Тақтадағы терминді топ болып жазып жарысу

Бөліп шығару

Пәнаралық байланыс дамиды ойын арқылы


5 мин






End of lesson

Сабақтың соңы

5 мин







2 мин


Жаңа сабақтағы кестені толтыру





Бүйректің модельін құруға тапсырма беру







Оқушылардың ойын білу, әр топтан 2 оқушы сабақты қорытындылайды.

ТАЛДАУ: топтық жұмыс

Тапсырма 3

Берілген кестені топпен бірге толтыру.




ЖИНАҚТАУ:

Бүйректің суретін пайдаланып әр топ модельін құрастырады, ағылшынша терминдерді, мүше аттарын өз орнына қояды.


БАҒАЛАУ

Даму сатысы

Мен.....................білдім

Мен ................түсіндім

Мен.......жасай аламын

Мен ..............талдадым

Мен............құрастырдым

Мен ................бағалаймын


Рефлексия: Даму сатысы

Кері байланыс алу

Мен ........................... білдім

Мен .................................... түсіндім

Мен ........................................жасадым

Мен ........................................... салыстырдым

Мен ............................................. құрастырдым

Мен ....................................................... бағаладым





Дискриптор:

Зәр шығару мүшелерінің құрылысын табу.

Қызметін жазу

2 ұпай


Модельді дұрыс құрған топтың оқушылары өздеріне 1 ұпай алады

3 мин




Жаңа сабақ бойынша ой қорыту, бір-бірін бағалау







Қалыптастырушы бағалау бетшесі;





Марапраттау







Рефлексия алынады ауызша 2 тілде және жазбаша



Терминдер:

Бөліп шығару-Separate out

Бүйрек – Kidney

Бүйрек артериясы- Renal artery

Бүйрек венасы- Renal vein

Қуық- Biadder

Несепағар- Ureter

Бүйрек астаушасы – Renal pelvis

Тостақаншалар - Calyces

Пирамидалар- Pyramids

Ми қабаты- Medulla

Қыртысты қабаты- Cortex

Нефрон- Nephron





Fakt - Факт

Idea - Идея













Action - Іс-әрекет

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ