Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Заттардың қасиеті өзгере ме?"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлімі: |
Заттар және олардың қасиеттері |
Педагогтің аты-жөні: |
Тулепбердинова Меруерт Шаяхметовна |
Күні: |
23.11.22ж |
Сыныбы:4Б |
Қатысушылар саны: 11 Қатыспағандар саны:0 |
Сабақтың тақырыбы: |
Заттардың қасиеті өзгере ме? |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.3.1.1заттың қасиетіне байланысты қолдану аясын анықтау 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Оқушылар суда еритін және ерімейтін заттардың қасиеттерін түсінеді. Көптеген оқушылар: Оқушылар суда еритін және ерімейтін заттардың қасиеттерін тәжірибе жасап ұсынады. Кейбір оқушылар: Заттың қасиеттеріне байланысты қолдану аясын анықтайды. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 8 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: бала санына қарай оқушыларды 2 топқа біріктіру.Екі түрлі жалаушаларды таңдату арқылы. «Жіктеу» тәсілі арқылы көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға қолдану еркіндігі беріледі. |
(Ұ) «Достар » әдісі арқылы оқушылар жанында отырған көршісінің иғын қағу арқылы (сенімен бірге отырғаныма өте қуаныштымын –деп айтады),ал қарама-қарсы отырған оқушымен қол алысу арқылы бір-біріне бүгінгі күнге сәттілік тілейді. Жалаушаларды таңдау арқылы екі топқа бөлінеді. Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Тамаша! Керемет! Өте жақсы! Талпын!» |
|
Миға шабуыл. «Ширату» әдісі. Ұжымдық жұмыс. 7мин. |
Балалар бүгінгі сабағымызды бастамай тұрып алдымызда тұрған заттарды түгендеп алайықшы. Сонымен бүгінгі сабағымызда не істейміз деп ойлап отырсыңдар? Сабағымыздың тақырыбы қалай деп ойлайсыңдар? Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбын болжату арқылы мақсатын шығару. саралаудың «Үйрете отырып үйренемін» тәсілі қолданылады. Бірін-бірі оқыту арқылы жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға қосымша ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға қосымша жетелеуші сұрақтар қойылады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім экраннан сабақтың тақырыбы мен сабақтың мақсатын таныстырады. |
Сұрақтар: 1 парта үстінде не барын түгендеп айтып шығады. 2 Оқушылар бүгінгі сабақта тәжірибе,зерттеу жасайтындығы туралы айтады. 3сабақтың тақырыбын болжайды. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту. Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Дескриптор: -1 сұраққа жауап береді; -2 сұраққа жауап береді; - 3 сұраққа жауап береді; - 4 сұраққа жауап береді; Жалпы-3балл. Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет» «Сенің қолыңнан келеді» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Қажетті заттар .Пробирка ,ерігіш қасиеті бар заттар топтамасы,топырақ топтамасы |
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. Топтық жұмыс. 10 мин. |
«Зертте» әдісі. Оқушыларға суда еритін және ерімейтін заттар, ыдыстағы су беріледі. |
№ 1 -тапсырма: суда еритін заттарды 6-пробиркада араластырып анықтау. Суда еритін заттар мен ерімейтін заттарды анықтап жазады. |
Дескриптор: - Заттардың қалай қолданатының біледі; - Заттардың қалай өзгеретінін, оған не әсер ететінін түсінеді. Жалпы-1балл. |
ДК экраны |
«Түртіп алу» әдісі. Алдарында берілген карточкаларға зерттеу нәтижесін жазып отырады. |
Керекті тапсырманы орындайды. |
Мұғалім сабақ барысында белсенділік танытқан оқушыларды «От шашу» әдісі арқылы бағалайды: |
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Үлестірме материалы |
|
Сергіту сәті |
«Достар» бейнежазба |
билейді |
жарайсыңдар |
Бейне материал |
Топтық жұмыс. 5мин. |
№2-тапсырма: Заттар түрлі үдеріс кезінде басқа заттарға айналады. Мақсаты: Заттардың қасиетін атқаратын қызметіне қатысты сөздерді ажыратады. Тиімділігі: Тыңдалым мен оқылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қолдану» тәсілі көрініс табады. |
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп кестені толтырады. |
Дескриптор: - Кейбір заттар араласқан қоспаның құрамында болса да, қасиеттерін жоғалтпайтының біледі; - Кейбір заттардың бастапқы қалпына келе алмайтының біледі; Жалпы-1 балл. |
ДК экраны . |
Жеке жұмыс. 5 мин. |
№4-тапсырма: Суреттердің көмегімен сұрақтарға жауап бер. Мақсаты: Заттардың атқаратын қызметімен таныстыру. Тиімділігі: Оқылым мен айтылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрініс табады. |
Берілген тапсырма бойынша мәтінді оқиды. Өзіндік ойын тұжырымдайды. Оқып, танысқан кеңестерді басшылыққа алып, сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: -Кеңестерді оқиды. -Сұрақтарға жауап береді. Жалпы – 1балл. |
ДК экраны |
Жұптық жұмыс. 5 мин. Жазылым. |
Жұмыс дәптердегі Кестені толтыр. Мақсаты: Берілген сөздердің атқаратын қызметін жазу арқылы бір-бірінен айырмашылығын ажыратады. Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс табады. |
Төменде берілген сөздердің атқаратын қызметін жазады. 1 Заттардың қасиеті 2.Термин сөздер 3.Кәсіби сөздер |
Дескриптор: - Қай кезеңдерде жаңа зат пайда болады? мысал жазады-1б. -Термин сөздерге ереже мен мысал жазады-1б. - Кәсіби сөздерге ереже мен мысал жазады-1б. |
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
Сабақтың соңы. Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
«Бір қадам, бір жауап» әдісін пайдаланып сабақ бойынша түсінгеніңді айт. Пікір: Оқыған мәтін бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз. Дәлел:Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал:Пікіріңді өмірмен байланыстырып, бір мысал келтір. Қорытынды: Тақырып бойынша қорытынды жаз. «Тик-ток» әдісі арқылы
|
Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін сөйлемдер арқылы тұжырымдайды. Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады.
Біреуін таңдап көрсетеді |
Дескриптор: «Бір қадам, бір жауап» әдісі бойынша берілген тапсырманы толық жауап айтады әр жауап -1б. Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «от шашу» әдісі арқылы бағалайды.
Жүрекше-Лайк Коментарии-өз пікірін білдіргісі келсе; Ұшақ-Достарына сұрақтары болса ұшақты көтереді. |
ДК экраны . |