Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспар
Сабақтың
тақырыбы: Алкиндер)
|
Бөлім: |
10.4 А Қанықпаған көмірсутектер |
|
|
Мектеп: |
Шалкөде орта мектебі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Бөбекбай.А |
|
|
Күні:19.04.2023жыл |
|
|
|
Сынып:10б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Алкиндер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.4.2.26 алкиндердің құрылымдық формулаларын құрастыру,алкиндердің химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын зерделеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Алкиндердің құрылымдық формулаларын құрастыру арқылы алкиндердің химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын зерделейді; Алкиндердің құрылымдық формулаларын суретке қарап құрастырады; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Түгендеу Топқа бөлу. «Интернет» әдісі - Психологиялық ахуал «Күн,тас,қоршау» тренинг. |
Оқушылар амандасады.
|
Жарайсыңдар!
|
|
|
7минут |
Әдісі: «Серпілген сауал» арқылы өткен материалды еске түсіру. Дұрыс жауап толықтыру.
1-тапсырма.Көксағыз түрлерін атаңыз. Вулканизациялау дегеніміз не? Табиғи көксағыз неден алынады?
|
Дескриптор.Көксағыз түрлерін атайды- 1 балл Булканизация терминіне Анықтама береді.1-балл Табиғи көксағыз неден алынатынын жауап береді. 1- балл |
«Білім заряды» әдісі арқылы.
|
Таныстырылым |
|
Сабақтың ортасы. 20 минут. Жаңа сабаққа кіріспе
|
2-тапсырма. Жеке жұмыс. «Қарқын» әдісі. Жүйелік номенклатура бойынша ацетилен көмірсутектерін атау үшін алкандардың атауындағы –ан жұрнағы –ин жұрнағымен алмастырылады. Мысалы, этан- этин, бутан –бутин. Көміртек тізбегін үш байланыс жақын орналасқан көміртек атомынан бастап нөмірлейді. Алкиндерге де алкендер тәрізді көміртек қаңқасына еселі байланыс орналасқан изомерлер тән. Алкиндер- алкадиендерге класаралық изомер болады. Суретте берілген көмірсутектердің құрылымдық формуласын жазыңдыр!
3-тапсырма.Топтық жұмыс .«Кинометафора»әдісі «Алкиндер» тақырыбындағы бейнекөрсетілімге пікір білдіру. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты хабарланады.
|
Дескриптор. 5-балл Суретте көрсетілген көмірсутектердің құрылымдық формуласын жазады. 4,5 диметил гексин-1 5,5 диметил гептин-2 6-метил гептин-1 3,4,5 триметил пентин -1 Алкиндер- алкадиендерге класаралық изомер болатынын гептиннің мысалында жазып көрсетеді. 5-балл Суретте берілген көмірсутектердің құрылымдық формуласын жазады. 1. Пропин 2. Пентин-1
Бейнекөрсетілімді қарап, өз ойларын ортаға салады,маңызды ақпараттарды жұмыс дәптеріне жазып алады. Саралау.Өзгенің ісіне жағымды сын айту, өзгенің пікірін сыйлау дағдысы қалыптасады
|
«Білім заряды» әдісі арқылы.
.
|
HC≡C−CH2−CH2−CH3https://en.wikipedia.org/wiki/File:1-pentyne-3D-balls.png
Тақырып бойынша бейнематериал, суреттер |
|
|
Алкиндердің ашылу тарихы
Қазіргі кезде кең қолданылатын кальций карбидін неміс химигі Ф. Велер 1862 жылы кездейсоқ ашты. Велер кальцийді әктан көмір қатысында тотықсыздандырып алмақшы болады. Нәтижесінде химик ешқандай металдық қасиеті жоқ қандай да бір күйген массаны алады. Өкінген Велер ол массаны қорадағы қоқысқа керексіз өнім ретінде лақтыра салады. Жаңбыр жауған кезде Велердің лаборанты лақтырып тастаған тасты массадан газ бөлініп жатқанын байқады.Ол газ Велерді қызықтырады. Бұл- ацетилен газы болатын. . 4-тапсырма.Жұптық жұмыс.«Досыңмен бөліс» әдісі Ацетиленнің алынуының химиялық реакция теңдеуін жазып, теңестіріңіз.
|
Дескриптор:
Бағалау - дескриптор арқылы бағалау әдісі, бірін-бірі бағалау формасы. Саралау. Алкиндердің химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын зерделейді; |
|
10- сынып оқулығы, жұмыс дәптері
|
|
|
: |
|
|
|
|
Сабақтың соңы.8 минут Рефлексия |
Саралау.Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
Үй жұмысы:Алкиндердің алкандардан айырмашылығын салыстыру.Тақырыптың соңындағы есептерді шығару.
|
Оқушылар тақырып бойынша өз ойларын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Алкиндер
Ашық сабақ.Алкиндер
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспар
Сабақтың
тақырыбы: Алкиндер)
|
Бөлім: |
10.4 А Қанықпаған көмірсутектер |
|
|
Мектеп: |
Шалкөде орта мектебі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Бөбекбай.А |
|
|
Күні:19.04.2023жыл |
|
|
|
Сынып:10б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Алкиндер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.4.2.26 алкиндердің құрылымдық формулаларын құрастыру,алкиндердің химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын зерделеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Алкиндердің құрылымдық формулаларын құрастыру арқылы алкиндердің химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын зерделейді; Алкиндердің құрылымдық формулаларын суретке қарап құрастырады; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Түгендеу Топқа бөлу. «Интернет» әдісі - Психологиялық ахуал «Күн,тас,қоршау» тренинг. |
Оқушылар амандасады.
|
Жарайсыңдар!
|
|
|
7минут |
Әдісі: «Серпілген сауал» арқылы өткен материалды еске түсіру. Дұрыс жауап толықтыру.
1-тапсырма.Көксағыз түрлерін атаңыз. Вулканизациялау дегеніміз не? Табиғи көксағыз неден алынады?
|
Дескриптор.Көксағыз түрлерін атайды- 1 балл Булканизация терминіне Анықтама береді.1-балл Табиғи көксағыз неден алынатынын жауап береді. 1- балл |
«Білім заряды» әдісі арқылы.
|
Таныстырылым |
|
Сабақтың ортасы. 20 минут. Жаңа сабаққа кіріспе
|
2-тапсырма. Жеке жұмыс. «Қарқын» әдісі. Жүйелік номенклатура бойынша ацетилен көмірсутектерін атау үшін алкандардың атауындағы –ан жұрнағы –ин жұрнағымен алмастырылады. Мысалы, этан- этин, бутан –бутин. Көміртек тізбегін үш байланыс жақын орналасқан көміртек атомынан бастап нөмірлейді. Алкиндерге де алкендер тәрізді көміртек қаңқасына еселі байланыс орналасқан изомерлер тән. Алкиндер- алкадиендерге класаралық изомер болады. Суретте берілген көмірсутектердің құрылымдық формуласын жазыңдыр!
3-тапсырма.Топтық жұмыс .«Кинометафора»әдісі «Алкиндер» тақырыбындағы бейнекөрсетілімге пікір білдіру. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты хабарланады.
|
Дескриптор. 5-балл Суретте көрсетілген көмірсутектердің құрылымдық формуласын жазады. 4,5 диметил гексин-1 5,5 диметил гептин-2 6-метил гептин-1 3,4,5 триметил пентин -1 Алкиндер- алкадиендерге класаралық изомер болатынын гептиннің мысалында жазып көрсетеді. 5-балл Суретте берілген көмірсутектердің құрылымдық формуласын жазады. 1. Пропин 2. Пентин-1
Бейнекөрсетілімді қарап, өз ойларын ортаға салады,маңызды ақпараттарды жұмыс дәптеріне жазып алады. Саралау.Өзгенің ісіне жағымды сын айту, өзгенің пікірін сыйлау дағдысы қалыптасады
|
«Білім заряды» әдісі арқылы.
.
|
HC≡C−CH2−CH2−CH3https://en.wikipedia.org/wiki/File:1-pentyne-3D-balls.png
Тақырып бойынша бейнематериал, суреттер |
|
|
Алкиндердің ашылу тарихы
Қазіргі кезде кең қолданылатын кальций карбидін неміс химигі Ф. Велер 1862 жылы кездейсоқ ашты. Велер кальцийді әктан көмір қатысында тотықсыздандырып алмақшы болады. Нәтижесінде химик ешқандай металдық қасиеті жоқ қандай да бір күйген массаны алады. Өкінген Велер ол массаны қорадағы қоқысқа керексіз өнім ретінде лақтыра салады. Жаңбыр жауған кезде Велердің лаборанты лақтырып тастаған тасты массадан газ бөлініп жатқанын байқады.Ол газ Велерді қызықтырады. Бұл- ацетилен газы болатын. . 4-тапсырма.Жұптық жұмыс.«Досыңмен бөліс» әдісі Ацетиленнің алынуының химиялық реакция теңдеуін жазып, теңестіріңіз.
|
Дескриптор:
Бағалау - дескриптор арқылы бағалау әдісі, бірін-бірі бағалау формасы. Саралау. Алкиндердің химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын зерделейді; |
|
10- сынып оқулығы, жұмыс дәптері
|
|
|
: |
|
|
|
|
Сабақтың соңы.8 минут Рефлексия |
Саралау.Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
Үй жұмысы:Алкиндердің алкандардан айырмашылығын салыстыру.Тақырыптың соңындағы есептерді шығару.
|
Оқушылар тақырып бойынша өз ойларын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз


















