Материалдар / Ашық сабақ:Асхана жабдықтары.Тағам әзірлеуге арналған құрал-жабдықтар,аспаптар мен ыдыс-аяқтар.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ:Асхана жабдықтары.Тағам әзірлеуге арналған құрал-жабдықтар,аспаптар мен ыдыс-аяқтар.

Материал туралы қысқаша түсінік
• Асханада қолданатын құралдарды талдап, саралай алады; • Керек құрал-жабдықтарды қолдануын біледі. Еңбек гигиенасының ережелерін біледі;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Сәуір 2024
40
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
900 тг 675 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тамақтану мәдениеті

Күні: 08.04.2024ж.

Мектебі: « Ахмет Байтұрсынұлы атындағы гимназия»

Мұғалімнің аты-жөні:Аманбекова Г.У

Сынып: 5 б

Қатысқандар саны: 12

Қатыспағандар саны: 0

Сабақ тақырыбы

Асхананың жабдықталуы.Тағам әзірлеуге арналған құрал-жабдықтар,аспаптар мен ыдыс-аяқтар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.4.3 Тағам әзірлеуге арналған құралдар мен жабдықтарды зерделеу және олардың мүмкіншілігін анықтау.

5.2.6.1.Техника қауіпсіздігін қадағалап,оның маңыздылығың сезіне және демонстрациялай отырыпы,материалдар мен құралдарды қолдану.

5.2.6.2 Қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін білу (жұмыс орнын, құралдарды ұйымдастыру және тазалау, арнайы киімде жұмыс істеу)

Сабақ мақсаттары

  • Оқушылар жалпы ас үй жабдықтарын танысу;

  • Материалдар мен құралдарды дұрыс қолданудағы қауіпсіздік техникасымен танысу.

  • Еңбек гигиенасын ережелерімен танысу.

Асханалық құрал-саймандармен, құрылғылармен жұмыс істеу және оларды қолданудың қауіпсіздік ережелері туралы мәліметтер мен білім алады.

Бағалау критерийлері

  • Асханада қолданатын құралдарды талдап, саралай алады;

  • Керек құрал-жабдықтарды қолдануын біледі.

Еңбек гигиенасының ережелерін біледі;

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

3-5 мин.

І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Гүлдер» әдісі арқылы оқушыларды екі топқа бөлу.



«КАРТОП» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау

Оқушылар қағазда жазылған сұрақтарға жауап береді



Сәлемдесу.

І-топ:

ІІ-топ

Топтың ережесі:

Оқушылар түрлі-түсті гүлдер арқылы екі топқа бөлінеді.Әр топ мүшелері топ басшысы сайлайды. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. «Картоп» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіреді.



Мақсаты: Оқушылар түстерді ажырата алады, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне көместесу арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.









Сабақтың ортасы

15мин



































2 мин.
























5 мин.


















5 мин






































6 мин.



5 мин.

«Миға шабуыл» әдісі
(жаңа сабақты болжау)

Асханалық жабдықтары.Тағам әзірлеуге арналған құрал-жабдықтар,аспаптар мен ыдыс-аяқтар.

Асханалық қатысты суреттермен таныстырып, келесі сұрақтармен таныстыру.

  • Берілген суреттерде қандай құрал жабдықтарды көріп отырсыздар?

  • Асханаға кірмейтін құралдар бар ма?

А сханаға тағы қандай заттар жетіспейді?

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады.

Оқушыларға жалпы асханалық жабдықтарын талқылап,сынып ішінде өз ойын қорғауға мүмкіндік береді.Оқушыларға асханалық жабдықтарына критерийлер айтуды ұсыну.

Келесі тапсырма алдындағы оқушылардың жаңа құралдармен танысу мүмкіндігін береді.

Топтық жұмыс: 1 тапсырма: «Коллаж» әдісі арқылы тағам дайындауға арналған ас үй тұрмыстық техникаларды пайдаланып, коллаж құрыңдар.

Дискриптор:

  • Ас үй тұрмыстық техникалары критерийлерін саралап,құрастырады.

  • Коллаж дайындайды.

Жеке жұмыс. 2-тапсырма 1-топ: Санитарлық-гигиеналық талаптар 2-топ:Қауіпсіздік техникасының ережелері Дискриптор: Санитарлық-гигиеналық талаптарын орындау; Қауіпсіздік техникасының ережелерін жазу Жұмыс орнын қандай жағдайда ұстау қажеттігін талқылайды; Құрал-саймандарды залалсыздандырудан өткізіп қолданады; Өтпейтін құрал-саймандармен жұмыс істемеуді біледі;



Жұптық жұмыс.3-тапсырма: Әр түрлі пішінде турау әдістері.

Дискриптор: Техника қауіпсіздік ережесін сақтайды, санитарлық-гигиеналық талаптарды орындайды Құралдарды даярлау мен тазалау ерекшеліктерін саралайды; Арнайы киімді қолданады; Тазалықты ұстанады; Бөлектеп,пішіндеп,кесектеп,жартылай дөңғелектеп,сақиналап,текшелеп,сабаншалап турайды; Көкөніс тураған кезде.жалпы пышақты дұрыс ұстауды,турауды үйренеді;

Сабақты бекіту: “Сен білесің бе?”ойыны

Үйге тапсырма.

Тағам дайындауға арналған аспаптар мен құралдардың бірі-қазақтың ұлттық ағаштан жасалған ыдыс-аяқтары туралы,оның артықшылығы,экологиялық тазалығы, жалпы пайдасы туралы мәліметтерді тауып, ізденіңдер


Суреттермен танысады


Оқушыларды оқу мақсатымен таныстырып, жетістік критерийлерін көрсетеді.Ас үй бөлмесінде қолданатын қауіпсіздік ережелерін біледі және санитарлық-гигиеналық талаптарды орындайды.



























Оқушылар суреттер арқылы ас үй тұрмыстық техникаларды ажырата біледі. «Коллаж»әдісі бойынша қиылған бөліктерді құрастырып, жылдам әрі тез тапсырманы орындайды.















Оқулықпен жұмыс.88 беттегі, 1-тапсырманы орындайды.

Дәптермен жұмыс. Қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің қауіпсіз тәсілдерін, еңбек гигиенасының ережелерін біледі.











Практикалық жұмыс. Өткір әрі үшкір заттармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздікті сақтауды біледі. Пышақ,қолғаппен жұмыс істейді

































Оқушылар жеке сұрақтарға ауызша жауап береді.





Мәліметтерді интернет желісінен алып, дәптерге жазады.




Интерактивті тақтадан әр-түрлі әдіс-тәсілдермен қызықты тапсырмаларды беру,осылайша ресурс және қолдау көрсету арқылы сараладым.































Қ\Б: “Жарайсың!”





675тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!