Материалдар / Ашық сабақ.Бердібек Соқпақбаев "Менің атым Қожа" кейіпкерлер бейнесі 5-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ.Бердібек Соқпақбаев "Менің атым Қожа" кейіпкерлер бейнесі 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бердібек Соқпақбаев "Менің атым Қожа" повесіндегі кейіпкерлер бейнесін талдауға арналған ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Ақпан 2023
1349
13 рет жүктелген
1300 ₸
Бүгін алсаңыз
+65 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +65 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Уақыты:

Қазақ әдебиеті пәні


Мұғалім:

Даулетиярова А.Б.

Сынып: 5 «Б»

Сабақ тақырыбы:

Б.Соқпақбаев. «Менің атым Қожа» Кейіпкерлер бейнесі

Сабаққа негізделген оқу мақсат:

5.1.3.1 – Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;

5.2.4.1 – Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

«Менің атым Қожа» повесінің кейіпкерлерін біледі;

Оқушылардың басым бөлігі:

Кейіпкерлерді жағымды, жағымсыз деп ажыратады;

Кейбір оқушылар:

Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, эссе жазады.

Міндеті

Оқушылардың бағалаушылық мүмкіндіктерін дамыту.

Күтілетін нәтиже

«Менің атым Қожа» повесінің кейіпкерлерін біледі;

Кейіпкерлерді жағымды, жағымсыз деп ажыратады;

Қожаның жаман қылықтарынан жиренуге, жақсы қылықтарынан үлгі алуға дағдыланады.

Оқыту әдістері:

Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, оқытуда АКТ-ны пай-далану, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.

«Ақтөбе қаласы №8 орта мектеп»

Қазақ тілі және қазақ әдебиеті пәні мұғалімі Даулетиярова А.Б.

Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

3 минут


1. Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу;

2. Психологиялық атмосфера қалыптастыру;

3. «Екі қолды жұмысқа жұмылдыру» әдісін қолдану арқылы оқушылардың зейінің қалыптастырып,жұмысқа жұмылдыру.

Әр оқушы өз бетінше ой сергіту жаттығулары арқылы сабаққа деген қызығушылықтарын реттейді

Үй тапсырмасын бекіту

5 минут

















Ой шақыру

Жаңа тақырыпты меңгеру

20 мин.


















































































-Біздер өткен сабақта Б.Соқпақбаев. «Менің атым Қожа» повесімен танысқан болатынбыз. Енді сол оқиға туралы нені біліп, түсінгенімізді есімізге түсірейік.

«Кір қыстырғыш» әдісі

С уреттер бойынша повестің мазмұнын айтып шығу





Дескриптор:

-кейіпкерлерді суретінен тани алады;

-шығарма мазмұның біледі.



«Мынау кім?» әдісі бойынша шығармадағы басты кейіпкерлерді еске түсіріп алайық.

1. Біреуді біреуге атыстырып, от тастап жүретін қу, сабақ үстінде сыбырлап – сыпсыңдағыш кім? (Жантас)

2. Мен оқулық емес, қант аламын. Сіздің не шаруаңыз бар, қоя беріңіз. (Қожа)

3. Біз екеуміз таныс шығармыз деймін? (С. Майқанова)

4. Қожа жаман бала емес (Жанар)

5. Мен сенің әкеңе қарыздар адаммын. Менің мойнымда оның тиыны емес, теңге емес, бақандай бір қарасы жүр. (Мектеп күзетшісі Сәйбек қарт)

6. Келесі сабаққа қайыссың бақа ұстап әкелесіңдер? (Зоология пәнінің мұғалімі Оспанов)

7. “Сен оқуды тастасаң, маған ілесіп тастады деп екеуімізді бірдей қудалап пәле қылады. Оқи бер. Оқудың түбіне сен-ақ жет. Мүмкін кейін дырдай бастықтың бірі болып шығарсың.Сонда маған шапағатың тиер.” (Сұлтан)

8. Жолама. Мама деуші болма маған (Анасы )

Дескриптор:

-шапшаң ойлана алады;

-кейіпкерді іс-әрекетінен таниды.

Осы аталған кейіпкерлерге тоқтала келе, бүгінгі сабақ мақсатымен таныстыру.

«Концептуалды кесте» әдісі

Интерактивті тақтадан кестені көрсетеді.

1-топ: «Қожа-жақсы бала»


Р/с

Кейіпкері

Өмірге қызығушылғы

Адами қасиеті

Кейіпкерге берілетін баға

1

Қожа




2

Жантас






2 - топ: «Қожа-тентек бала»


Р/с

Кейіпкері

Өмірге қызығушылғы

Адами қасиеті

Кейіпкерге берілетін баға

1

Сұлтан




2

Майқанова






3-топ: «Қожа-қиялшыл бала»

Р/с

Кейіпкері

Өмірге қызығушылғы

Адами қасиеті

Кейіпкерге берілетін баға

1

Жанар




2

Әжесі






4-топ: «Қожа-намысшыл бала»

Р/с

Кейіпкері

Өмірге қызығушылғы

Адами қасиеті

Кейіпкерге берілетін баға

1

Оспанов




2

Анасы






Дескриптор: Білім алушы:

-.Шығарма мазмұнын түсінеді.

- Кейіпкерлердің адами қасиеттерін ашады.

-Өзіндік ой-тұжырым жасайды.







Бұл сурет туралы не білесің?
Бұл сәтте қандай жағдай болып еді?

























Шығармадағы кейіпкерлерді еске түсіріп, сұраққа жауап береді.





























Кестені толтырады, пікірлерін білдіреді.

Бекіту

7 минут

«Венн» диаграммасы

«Менің атым Қожа» повесіндегі бас кейіпкер Қожа мен қазіргі балалардың ұқсастығы мен ерекшелігі қандай?

Қожа мен қазіргі балалардың айырмашылығы, ерекшелігі қандай?

Болжамды жауап:

Қожа -өте ақылды, қу алдына қойған мақсатына оң көзімен қарамайтын, ұмытып кететін бала болып өседі.

Ал 21 ғасыр балалары өзгеше, ер мінезді, алдын ала ойлайтын өзіне алған істі соңына дейін жеткізетін тік мінезді жасөспірім

Қазіргі кезде заман дамыған, ойлауы, іс-әрекеті өзгеше болып келеді.



Дескриптор:Білім алушы:

-өзіндік ерекшелігі мен айырмашылығын анықтайды;

-екі жақты салыстыра талдайды;

-құндылығына баға береді.







Салыстыра отырып талдау жасайды.



















Қорытындылау

5 минут













«ББҮ» әдісі бойынша сабақты қорытындылау:

Б

(білемін)

Б

(білгім келеді)

Ү

(үйренгенім)






Дескриптор:

-өз білімін жинақтайды;

-сыни ой білдіреді;

-не білгісі келетінін айтады.

«ББҮ» әдісін қолданып,сабақты қорытындылауға кері байланыс жасайды.













Үй тапсырмасы:

«ХХІ ғасыр ұландарынан сәлем!» тақырыбында Қожаға хат жазу.

Үй тапсырмасын білу, түртіп алу

Бағалау

Бағалау парақшасы:

Оқушының аты-жөні

«Кірқыстырғыш» әдісі

/2 балл/


«Мынау кім?» әдісі


/1 балл/

Концептуалды кесте


/3

балл/

Венн диаграммасы


/2 балл/

«ББҮ» әдісі

/1 балл/

Балл

/10 балл/











Бағалауды жүзеге асырады

Рефлексия

«Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін қандай?» деген сұраққа жауап алу арқылы сабаққа кері байланыс жасау.

Оқушылар жеткен жетістіктері мен кемшілік кеткен тұстарды айтып өтеді.



















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!