Материалдар / Ашық сабақ:«Ертегілер еліне саяхат»
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ:«Ертегілер еліне саяхат»

Материал туралы қысқаша түсінік
Мақсаты: Балаларға қазақтың халық ертегілері туралы мағлұмат беру. Ертегілер туралы түсініктерін қалыптастырып, қызығушылықтарын арттыру. Нұсқау бойынша тапсырмаларды орындауға, ертегіні көңілді қабылдауға үйрету, кейіпкердің мінез-құлқын сезіндіру. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін қалыптастыру. Өз ойын еркін жеткізуге, жақсы қасиеттерді бойына сіңіруге машықтандыру. Қазақ тіліндегі сөздерді дұрыс айта білуге дағдыландыру. Ұйымшылдыққа, жауапкершілікке, мейірімділікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Желтоқсан 2021
598
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы.

14. 11. 2019.

Тобы: Группа предшкольной подготовки № 3

Білім саласы: « Коммуникация»

Бөлімі: Қазақ тілі.

Тақырыбы: «Ертегілер еліне саяхат»

Мақсаты: Балаларға қазақтың халық ертегілері туралы мағлұмат беру. Ертегілер туралы түсініктерін қалыптастырып, қызығушылықтарын арттыру. Нұсқау бойынша тапсырмаларды орындауға, ертегіні көңілді қабылдауға үйрету, кейіпкердің мінез-құлқын сезіндіру. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін қалыптастыру. Өз ойын еркін жеткізуге, жақсы қасиеттерді бойына сіңіруге машықтандыру. Қазақ тіліндегі сөздерді дұрыс айта білуге дағдыландыру. Ұйымшылдыққа, жауапкершілікке, мейірімділікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Алдын ала жүргізілген жұмыстар:

Әдіс-тәсілдер: Амандасу, шаттық шеңбері, сұрақ-жауап, полилингвалды компонент, карта бойынша жүру, жұмбақ шешу, 1ден 5ке дейін санап кедергілерден өту, ертегі желісі бойынша сөйлемді аяқтау, пазлды құрастыру, пиктограммамен сөйлем құру, жаңа кейіпкерлермен танысу, интерактивті тақта бойынша дидактикалық ойын, қорытынды (сұрақ-жауап).

Пайдаланылған құралдар: карта, сандықша, алма ағашы, алма суреттері, фетрадан төмпешіктер, сандар, пазлдар, пиктограмма кубиктері, «Таусоғар», «Желаяқ» суреттері, киіз үй, қуыршақ қыз, мысық, интерактивті тақта, Power Point презентациясы, аудио дыбыс.

Полилингвальды компонент: стрелка-нұсқау-arrow, быстрый-тез-guick, сильный-күшті-strong.

Ұоқ кезеңдері


Педагогтің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациялық қозғаушылық

Сәлеметсіздер ме, балалар!

Мен сиқырлы Ертегілер елінен келген Ертегішімін.

Здравствуйте ребята, я Сказочница из волшебной Страны Сказок. Я пришла к вам, чтобы попросить о помощи.

Балалар, мен сіздерден көмек сұрағалы келдім. Злая Жалмауыз кемпір забрала у меня книгу сказок. Она порвала ее, и странички по лесу темному разбросала. Помогите мне ребята, пожалуйста, книгу собрать, да злую Жалмауыз кемпір победить.

Поможете? Кітапты жинап, Жалмауыз кемпірді жеңуге көмектесесіңдер ме, балалар? Тогда мы с вами отправляемся в волшебный лес. Бірақ біз ғажайып орманды қалай табамыз? Только как нам лес этот сказочный найти?

Олай болса бәріміз қолымыздан ұстап, шеңберге тұрып, сиқырлы сөз айтайық.

Шаттық шеңбері.

Дөңгеленіп тұрайық,

Шеңберді біз құрайық.

Қол ұстасып бәріміз,

Бір-бірімізге қарайық.

1, 2, 3, 4, 5-деп,

Ертегіні бастайық.

Балалар, ертегі кітаптың беттерін табу үшін бізге карта қажет.

Для того, чтобы найти странички волшебной книги, нам нужна карта.

(Сандықтың ішінен картаны алып,

тақтаға іледі)

Ендеше көрейік, қандай бағытпен, қандай жолмен жүруіміз керек екенін бізге нұсқау көрсетеді.

Давайте посмотрим, в каком направлении, по какой дорожке нам идти. В этом нам поможет-стрелка.



Қызығушылықпен тамсана қарайды.




Ертегішінің айтқан сөздерін таңқалып тыңдайды.





Балалардың жауаптары.





Қолдарын ұстап, шеңберге тұрады.


Педагогпен бірге қайталап айтады.







Тыңдайды.




Картаға қызыға қарайды.





Ұйымдастырушылық-

Ізденістік


Нұсқау-стрелка-arrow

Нұсқау бізді қайда апарады екен?

Оңға , солға немесе түзу ме?

Кеңістікті атап, карта бойынша бағыттарын анықтап, жолмен жүреді.

Бірінші аймақ (Первая зона).

Балалар, қараңдаршы, қандай әдемі үй. Бұл үйде кім тұрады екен? Бұл үйді қалай атайды?

Ребята, посмотрите, какой красивый дом.

Как называется этот дом?

Кто живет в этом доме?

Сейчас мы узнаем, кто в юрте живет?

Для этого нам надо отгадать загадки.

Бұл үйде кім тұратынын білу үшін, әуелі біз жұмбақтарды шешуіміз керек.

1. Екі айнасы бар,

Екі найзасы бар.

Төрт жаптырмағы бар,

Бір шыбыртқысы бар.

2. Мұртын сипап күн бойы,

Бетін сусыз жуады.

Тысырды аңдып түн бойы,

Тышқанды көп қуады.

3. Үй-ішін аралап,

Түнде көп жортады.

Қаптарды жарып,

Мысықтан қорқады.


4. Күн батса қонақтап қалғыған,

Таң атса жерден жем аңдыған.


Қалай ойлайсыңдар, бұл жануарлар қай ертегіден?

-А как вы думаете, в каких сказках живут эти животные?

-Жарайсыңдар балалар, жұмбақтарды дұрыс шештіңдер.

-Молодцы, ребята, правильно отгадали загадки.



Нұсқау-стрелка-arrow

(аррэй)

Балалар кеңістікті анықтап, қазақ тілінде атайды.

Карта бойынша бағытты анықтап, жолмен жүреді.

Балалар таңданып қарайды.


Балалардың жауаптары.


Тыңдайды.




Сиыр-корова-cow (кәу)




Мысық-кошка-cat (кәт)




Тышқан-мышь-mouse (маус)


тауық-курица-chicken (чикен)


Балалар ертегілерді атайды.

«Мақта қыз бен мысық»,

«Жыл басына таласқан жануарлар».

Жұмбақты дұрыс шешкендеріне риза болады.






-Киіз үйде кім тұратынын көрейікші.

-А теперь, посмотрем, кто живет в юрте.

Педагог киіз үйді қарап, Мақта қыздың тұратынын балаларға айтады.

-Қараңдаршы, мына жерде бірдеңе жатыр. Мынау менің сиқырлы кітабымның беті ғой.


-Ребята, чтобы идти дальше, нам надо посмотреть стрелку на карте.

-Жолымызды жалғастыру үшін, біз тағы да картадағы нұсқауды қарауымыз керек. Ол бізді қайда апарар екен? Оңға ма, солға ма әлде түзу жолға ма?

-Бұл не біздің алдымызда жатқан? Бұл Жалмауыз кемпірдің жолымызды бөгеу үшін жасаған амалдары шығар, бірақ біз күшті және ептіміз. Алдағы кедергілерден 1 -5 дейін санап, аттап өтеміз.

-Жолымызды жалғастыру үшін, картадағы нұсқауды қарауымыз керек.


Екінші аймақ (Вторая зона)


(Алма ағашы тұрады, алмаларда тапсырмалар болады)

-Балалар, қараңдаршы, алма ағашы өсіп тұр, алмалары піскен екен.Қане, қарайықшы, мұнда ертегі кітаптың беттері жоқ па екен?

- Давайте посмотрим,бұл жәй алмалар емес. (Педагог снимает яблоко и читает задание)

Біз сөйлемді жалғастырып, аяқтауымыз керек.

Нам надо закончить предложение:

1. «Шырағым, өзің түсіп ал. Кәріліктен отырсам-тұра алмаймын,....»(Алтын сақа)

2. «Бұл таластан еш нәрсе өнбес, жылды қарап тұралық та, кім бұрын көрсе....»(Жыл басына таласқан жануарлар)




Киіз үйде Мақта қыз бен мысық тұратынын біледі.


Жыртылған кітаптың бетін табады.



Картадағы нұсқау бойынша жүру бағытын анықтайды.



Жолдарындағы кедергілерден аттап, 1-5 дейін санап өтеді.


Нұсқау арқылы жолдарын жалғастырады.






Балалар алма ағашына қызыға қарайды.





-тұрсам-отыра алмаймын.


-сол жыл басы болады.



3. «Мысық қатықты төгеді...» (Мақта қыз бен мысық)

4. «Жылан ұша жөнелген Қарлығаштың құйрығын...» (Қарлығаштың құйрығы неге айыр)

-Молодцы, жарайсыңдар, сендер барлығына дұрыс жауап бердіңдер. (Педагог алма ағашынан алады)

-Жолымызды жалғастыру үшін бізге тағы карта көмектеседі.Двигаться дальше нам опять поможет карта.

Алдарында шашылған пазлдар жатады. Это опять проделки Жалмауыз кемпір.

-Балалар, шашылған пазлдарды жинасақ, бір ертегінің кейіпкерлерін табамыз.

-Жинаймыз ба?

«Жыл басына таласқан жануарлар» ертегісінің кейіпкерлері бейнеленген пазлдарды құрастырады.

Пиктограмма бойынша жануарларды айтады.

1.Мен түйені көрдім.

2. Мен тышқанды көрдім.

3. Мен сиырды көрдім.

4. Мен маймылды көрдім.

5. Мен итті көрдім

-Жарайсыңдар, балалар. А вот и странички книги (кітаптың бетін алып шығамын).

-Жолымызды жалғастыру үшін бізге тағы карта көмектеседі.

Үшінші аймақ (Третья зона)

-Герои, какой сказки нас встречают? Бізді қарсы алып тұрған қандай ертегінің кейіпкерлері? Олардың есімдері кім? (Таусоғар, Желаяқ)

Педагог ертегі туралы мағлұмат береді.

Күшті-сильный-strong (стон)

Быстрый-тез-guick (куэк)

Экраннан кейіпкерлердің суреттерін көрсетіп, олардың күштілігіне, ептілігіне,шапшаңдығына теңейтін жануарларды қасына апарады. (флепчарт арқылы ойын)

Жарайсыңдар, балалар,бәрін дұрыс айттыңдар.

-Молодцы, ребята,вы все правильно выполнили.

А вот и листочки из волшебной книги.(Кітаптың бетін табамыз)



Мақта қыз мысықтың құйрығын кеседі.


жұлып алады.


Қуанады.




Бағытты карта бойынша анықтайды.





-Жинаймыз.

Қызығушылықпен пазлдарды жинап,ертегі атын атайды.



Балалар пиктограмма бойынша сөйлем құрайды.


Тапсырманы орындағандары үшін риза болады.

Карта бойынша бағытты анықтайды.


Балалардың жауабы.

«Ертөстік» ертегісінің кейіпкерлері.


Тыңдайды.


Қайталайды.


Ойынды қызыға ойнайды.

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!