Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ"Іштей және сырттай сызылған төртбұрыштар"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімдіжоспар/Short term plan
Сабақ жоспары / Lesson
plan
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Мектеп: 9.2BШеңбер мен дөңгелектің
қасиеттері |
||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
Сынып/Grade: 9 |
Қатысқандар саны:11 |
Қатыспағандарсаны:0 |
Сабақтақырыбы |
Іштей және
сырттай сызылған
төртбұрыштар |
|
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)Learningobjectivesthatareachievedatthislesson |
ГВ 9.8 шеңберге сырттай және іштей сызылған төртбұрыштарға қатысты ұғымдарды түсінеді; GR 9.8prove and apply properties and characteristics of circumscribed and inscribed quadrilaterals |
|
Сабақ мақсаттары Lesson objectives |
Іштей және сырттай
сызылған төртбұрыштар ұғымдарын игерту, оларды қолдануды үйрету. |
|
Бағалау
критерийлері |
Іштей
және сырттай сызылған төртбұрыштар ұғымдарын
біледі; |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар төртбұрышқа іштей
және сырттай сызылған шеңберлер |
|
Құндылықтарды дарыту Values instilled at the lesson |
Оқушылардың жеке және топта жұмыс жасай білу,
шығармашылықпен |
|
Ағылшын тілі, тарих, информатика |
||
АКТ қолдану
дағдылары |
PowerPoint презентациясы |
|
Бастапқы білім Previous learning |
Шеңбер,
оның элементтері,Іштей және сырттай сызылған көпбұрыштар, |
Сабақтың барысы |
|||
Сабақтың кезеңдері Plannedstagesofthelesson
|
Жоспарланған іс-шаралар |
Дереккөздер |
|
Сабақ тың құрылымы |
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті |
|
|
Басы Beginning Ұйымдастыру (2 мин)
|
Мұғалім оқушылармен амандасып, оқушылардың сабаққа қатысу сапасы мен дайындығын тексереді. Сабақты Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың «Біздің жастарымыз ғылым мен білімге ұмтылып,елдің болашағын ойлайтын болса, келешегіміз кемел, тәуелсіздігіміз баянды болады.»-деген сөзімен бастайды |
|
Компьютер; Презентация; Таймер; Слайд №1,2 11таратпалар, қосымша№1 Слайд №3,4,5 Топ атының бейнесі |
ББД тексеру 5 мин
|
Оқушыларға 5анықтама, 5теореманың шарты , 5теореманың соңы ,1 теорема жазылған таратпалар таратады. |
Көрсетілген ретпен оқушы таратпада жазылған сөйлемді оқиды .Оның жалғасы жазылған таратпаны алған оқушы орнынан тұрады. Алғашқы оқушы теореманы (анықтаманы) толық айтып шығады. Ал соңынан тұрған оқушы слайдта көрсетілген сұраққа жауап береді. Сөйтіп 5жұп құрылады. Олар айтқан теорема ,анықтамаға сәйкес
«Іштей сызылған көпбұрыштар» Теореманың жалғасы берілмейді. Ол оқушы тек теореманы толығымен айтып шығады сәйкес топқа отырады. |
|
Жаңа материалды игеруге дайындалу (топтық жұмыс) 13мин
|
Оқушыларға бірнеше дөңгелек, төртбұрыштар таратады. |
Топпен шеңберге (топ атына сай ) төртбұрыштарды іштей(сырттай) орналастырады. Төртбұрыштарға қатысты қандай шарт орындалғанда шеңберге іштей(сырттай) төртбұрыштар сызуға болатынын анықтайды. Постер орындайды. |
Слайд№6 Шеңбер, төртбұ рыш фигура лары |
Ортасы Middle Жаңа білімді игеру 7мин |
Оқушылардың қол жеткізген жұмысы жаңа тақырып екенін айта келіп, сабақ тақырыбымен 3 тілде таныстырады. Сабақтың мақсатын, тілдік мақсатты анықтайды. Жаңа тақырыпқа қатысты 4теоремамен таныстырады. 1-теорема дәлелденеді. 3-теореманың дәлелдеу жолы көрсетіледі.2,4 теоремалар дәлелдеуі үйге беріледі. |
Оқушылар дәптерге күннің жады, тақырыпты жазады.Өздеріне сабаққа мақсат қояды.Теореманың қысқаша шарты, дәлелдеуі жазылады. |
Слайд №7-10 Қосымша №2 |
Түсінуін тексеру (жеке жұмыс) 3мин |
Оқушылар тапсырманы дұрыс орындай алмаған жағдайда , себебін анықтап қосымша тапсырма береді. Слайдтан «Орта ғасырлардағы Қазақстан қалалары», ІІ дәрежелі «Айбын» ордені көрсетіледі. |
Слайдта көрсетілген шеңберге іштей(сырттай) төртбұрыштар сызуға арналған тапсырмаларға(топ атына сай) бір-бірден ауызша жауап береді. Оқушылардан шеңберге іштей(сырттай)сызылған төртбұрыштарды өмірде қай жерде, қай пәнде кездестіргені сұралады. |
Слайд №10,11 Слайд№12 |
Жаңа мате риалды бекіту (жұптық жұмыс, тақтамен жұмыс) 7мин |
Оқушыларға жеке орындауға 3деңгейден тұратын тапсырма таратады. Тапсырманың жауабы слайдта көрсетілген тест арқылы тексеріледі. Тапсырма дұрыс орындалса,жауаптың артынан әріптер шығады. 1 үштіктің тапсырмасынан «Назарбаев», 2- үштіктің тапсырмасынан «Нұрсұлтан», 3 үштіктің тапсырмасынан «Президент» сөздері шығады. |
Дарынды оқушы тақтаға оқулықтағы 220 есепті, үлгерімі төмен оқушы сызбасы дайын есепті орындайды, қалғандары жекетаратпадағы тапсырманы орындайды, қиындық тудырса жұбынан көмек алады. Ерте орындап болған оқушылар тақтадағы жұмысты тексереді, жазады. |
Слайд№13Қосымша№3 Геометрия 8сынып Ә.Н. Шыныбеков Слайд№14 |
Үйге тапсыр ма End Қорытындылау Рефлек сия 3мин |
1)212,214 2)2,4 теореманы дәлелдеу |
Слайдтағы сұраққа жауап береді. Оқушылар «Екі жұлдыз, бір тілек» тактикасы бойынша стикерге кері байланыс жазады.Жазған стикерді тақтадағы 25 санын қоршай жапсырады, бағаланады. |
Слайд№15 |
Қосымша №1
1.Егер көпбұрыштың барлық төбелері бір шеңбердің бойында жатса, ондабұл көпбұрышты...
...онда бұл көпбұрышты іштей сызылған көпбұрыш деп атайды.
2.Егер шеңбер көпбұрыштың барлық қабырғаларын жанайтын болса, онда бұл көпбұрышты .
...онда бұл көпбұрышты сырттай сызылған көпбұрыш деп атайды.
3.Шеңбердің бір нүктесінен шығатын екі хорданың арасындағы бұрыштышеңберге ...
...шеңберге іштей сызылған бұрыш деп атайды.
4.Үшбұрыштың қабырғаларына
жүргізілген орта перпендикулярлар бір нүктеде
қиылысады.Бұл нүкте...
...үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің центрі болады.
5.
Шеңберге іштей
сызылған бұрыштың шамасы өзі
тірелетін доғаның..
...өзі тірелетін доғаның градустық өлшемінің жартысына
тең.
6. Диаметрге тірелетін іштей сызылған бұрыш...
.... -қа тең
Қосымша №2
Теорема1.
Іштей сызылған төртбұрыштың қарама-қарсы бұрыштарының қосындысы -қа тең.
Теорема2.
Егер төртбұрыштың қарама-қарсы бұрыштарының қосындысы -қа тең болса,онда бұл төртбұрышқа сырттай шеңбер сызуға болады.
Теорема3.
Сырттай сызылған төртбұрыштың қарама-қарсы қабырғаларының қосындылары тең.
Теорема4.Егер дөңес төртбұрыштың қарама-қарсы қабырғаларының қосындысы тең болса,онда бұл төртбұрышқа іштей шеңбер сызуға болады.
Қосымша №3
Ітоп
1. Бұрыштарының градустық шамалары тізбектей болып келген шеңберге іштей сызылған төртбұрыштыңқалған бұрышының мәнін табыңыз.
2.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей0,2см; 0,4,см;0,3см; х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылған төртбұрыштыңпериметрін
табыңыз.
3. Шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың бұрыштарының өлшемдерінің қатынастары 4:5:2:х .Төртінші бұрышының шамасын табыңыз.
4. Бұрыштарының
градустықшамаларытізбектей болып келген
шеңберге іштей сызылған төртбұрыштыңқалған бұрышының мәнін
табыңыз.
5.Қабырғаларының
ұзындықтарытізбектей9см,7см, 6,5см; х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылғантөртбұрыштың периметрін
табыңыз.
6. Бұрыштарының градустық шамалары болып келген шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған іргелес екі бұрышының қосындысын табыңыз.
7. Бұрыштарының
градустықшамалары болып келген
шеңберге іштей сызылған төртбұрыштыңқалған бұрышының мәнін
табыңыз.
8.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей21см;22см;21,5см х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылғантөртбұрыштың периметрін
табыңыз.
9. Бұрыштарының градустық шамалары болыпкелген шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған іргелес екі бұрышының қосындысын табыңыз.
ІІтоп
1. Бұрыштарының градустық
шамалары болып келген шеңберге
іштей сызылған төртбұрыштыңқалған бұрышының мәнін
табыңыз.
2.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей4см; 3см;2см; х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылған төртбұрыштың периметрін
табыңыз.
3. Шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың бұрыштарының өлшемдерінің қатынастары 4:8:5:х .Төртінші бұрышының шамасын табыңыз.
4. Бұрыштарының
градустықшамаларытізбектей болып келген
шеңберге іштей сызылған төртбұрыштыңқалған бұрышының мәнін
табыңыз.
5.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей 9см; 6,5см,7см ;; х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылғантөртбұрыштың периметрін
табыңыз.
6. Бұрыштарының градустық шамалары болып келген шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған іргелес екі бұрышының қосындысын табыңыз.
7. Бұрыштарының градустық
шамаларытізбектей болып келген
шеңберге іштей сызылған төртбұрыштыңқалған бұрышының мәнін
табыңыз.
8.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей20см; 21,5см;22см; х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылғантөртбұрыштың периметрін
табыңыз.
9.
Бұрыштарының градустық
шамалары болып
келген шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған
іргелес екі бұрышының қосындысын табыңыз.
ІІІтоп
1. Бұрыштарының градустық шамаларытізбектей болып келген шеңберге іштей сызылған төртбұрыштыңқалған бұрышының мәнін табыңыз.
2.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей30см; 15,5см;20см; х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылған төртбұрыштың периметрін
табыңыз.
3. Шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың бұрыштарының өлшемдерінің қатынастары 9:13:9:х .Төртінші бұрышының шамасын табыңыз.
4. Бұрыштарының градустық
шамалары болып келген
шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған бұрышының мәнін
табыңыз.
5.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей9см;8,5см;9,5см, х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылған төртбұрыштың периметрін
табыңыз.
6. Бұрыштарының градустық шамалары болыпкелген шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған іргелес екі бұрышының қосындысын табыңыз.
7. Бұрыштарының градустық
шамалары болып келген
шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған бұрышының мәнін
табыңыз.
8.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей20см;;20,5см,22см,х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылғантөртбұрыштың периметрін
табыңыз.
9. Бұрыштарының градустық шамалары болып келген шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған іргелес екі бұрышының қосындысын табыңыз
1. Бұрыштарының градустық
шамалары тізбектей болып келген
шеңберге
іштей сызылған төртбұрыштың қалған бұрышының мәнін
табыңыз.
2.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей 0,2см; 0,4,см;0,3см; х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылған төртбұрыштың периметрін
табыңыз.
3.
Шеңберге іштей сызылған
төртбұрыштың бұрыштарының өлшемдерінің қатынастары 4:5:2:х .
Төртінші бұрышының шамасын табыңыз.
4. Бұрыштарының градустық
шамалары тізбектей болып келген
шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған бұрышының мәнін
табыңыз.
5.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей 9см, 7см, 6,5см; х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылған төртбұрыштың периметрін
табыңыз.
6.
Бұрыштарының градустық
шамалары болып келген шеңберге
іштей сызылған төртбұрыштың қалған іргелес екі бұрышының қосындысын
табыңыз.
7. Бұрыштарының градустық
шамалары болып келген
шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған бұрышының мәнін
табыңыз.
8.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей 21см;22см; 21,5см х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылған төртбұрыштың периметрін
табыңыз.
9. Бұрыштарының градустық шамалары болып келген шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған іргелес екі бұрышының қосындысын табыңыз.
ІІтоп
1. Бұрыштарының градустық
шамалары болып келген шеңберге
іштей сызылған төртбұрыштың қалған бұрышының мәнін
табыңыз.
2.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей 4см; 3см;2см; х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылған төртбұрыштың периметрін
табыңыз.
3. Шеңберге іштей сызылған төртбұрышты бұрыштарының өлшемдерінің қатынастары 4:8:5:х . Төртінші бұрышының шамасын табыңыз.
4. Бұрыштарының градустық
шамалары тізбектей болып келген
шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған бұрышының мәнін
табыңыз.
5.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей 9см; 6,5см,7см ;; х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылған төртбұрыштың периметрін
табыңыз.
6. Бұрыштарының градустық шамалары болып келген шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған іргелес екі бұрышының қосындысын табыңыз.
7. Бұрыштарының градустық
шамалары тізбектей болып келген
шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған бұрышының мәнін
табыңыз.
8.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей 20см; 21,5см;22см; х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылған төртбұрыштың периметрін
табыңыз.
9.
Бұрыштарының градустық
шамалары болыпкелген шеңберге
іштей сызылған төртбұрыштың қалған іргелес екі бұрышының
қосындысын табыңыз.
ІІІтоп
1. Бұрыштарының градустық
шамалары
тізбектей болып келген шеңберге
іштей сызылған төртбұрыштың қалған бұрышының мәнін
табыңыз.
2.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей 30см; 15,5см;20см; х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылған төртбұрыштың периметрін
табыңыз.
3. Шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың бұрыштарының өлшемдерінің қатынастары 9:13:9:х . Төртінші бұрышының шамасын табыңыз.
4. Бұрыштарының градустық
шамалары болып келген
шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған бұрышының мәнін
табыңыз.
5.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей 9см;8,5см; 9,5см, х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылған төртбұрыштың периметрін
табыңыз.
6. Бұрыштарының градустық шамалары болып келген шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған іргелес екі бұрышының қосындысын табыңыз.
7. Бұрыштарының градустық
шамалары болып келген
шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған бұрышының мәнін
табыңыз.
8.Қабырғаларының ұзындықтары
тізбектей 20см;; 20,5см ,22см,х
см болып келген
шеңберге сырттай сызылған төртбұрыштың периметрін
табыңыз.
9. Бұрыштарының градустық шамалары болып келген шеңберге іштей сызылған төртбұрыштың қалған іргелес екі бұрышының қосындысын табыңыз.
№ |
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
1 |
100 |
90 |
50*2 |
21 |
45+45 |
80 |
40*2 |
50+30 |
2 |
1 |
2 |
12 |
1+2 |
3 |
5-2 |
90 |
91 |
3 |
30 |
15 |
20 |
3*5 |
25 |
5*5 |
10 |
50 |
4 |
55 |
102 |
54 |
3*18 |
60 |
3*20 |
38 |
70-10 |
5 |
31 |
32 |
33 |
34 |
35 |
36 |
37 |
38 |
6 |
149 |
148 |
147 |
40+8 |
46 |
40+6 |
145 |
44 |
7 |
54 |
56 |
64 |
66 |
74 |
76 |
84 |
86 |
8 |
85 |
84 |
42*2 |
83 |
90-8 |
81 |
82 |
41*2 |
9 |
172 |
171 |
70+1 |
169 |
72-1 |
39*2 |
80-2 |
76+2 |