Материалдар / Ашық сабақ"Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі Вирусқа қарсы қауіпсіздік"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ"Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі Вирусқа қарсы қауіпсіздік"

Материал туралы қысқаша түсінік
жаңа үлгідегі қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қараша 2018
780
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1 Желілер және қауіпсіздік

Мектеп: Ғ.Мұратбаев

Күні: 16.10.2018 жыл

Мұғалімніңаты-жөні: Ұ.Азаматова

Сынып: 7

Қатысқандар: 10

Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы:

Компютерлік желілер және олардың жіктелуі Вирусқа қарсы қауіпсіздік



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.4.2.1. Компьютерді зиянды программалардан қорғау.

Сабақтың мақсаты

Вирус туралы ұғымды біледі, түсінеді.

Вирусқа қарсы бағдарламалардың қызметін талдайды .

Вирусқа қарсы бағдарламаларды қолданады.


Бағалау критерийі

1.Вирустың зиянын біледі,түсінеді.

2.Вирусқа қарсы бағдарламалардың қызметтерін талдайды.

3.Вирусқа қарсы /антивирус/ бағдарламаларды қолданады.

Тілдік мақсаттар


Оқылым, жазылым, диалог.

  • Вирустардың зиянын оқиды, түсінеді.

  • Вирустардың түрлері, антивирус бағдарламаларының пайдасын айтады.

  • Өткен, жаңа тақырып бойынша тың ақпараттарды жазады.

Лексика және терминалогия

Детектор, доктор, ревизор. K-Касперский, DR Web-Доктор веб, MsAfee, DrNod, вирус.


Құндылықтарға баулу



«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының аясында жоғары деңгейлі оқушыларды дайындау және білім мен ғылымды біріктіру мақсатында ақпараттық-технологиялық ойлау қабілеттерін топтық жұмыста бағытталған тұлғаны қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

Биология – (тірі вирустардың денсаулыққа зияны).

Құқық - (ақпараттарды пайдалануда авторлық құқықтың сақталу).

Орыс тілі - (термин сөздердің айтылуы).


АКТқолдану дағдылары

Интерактивті тақта

Алдыңғы білім


Тақырыпты ашуға байланысты компьютерге зиян келтірмей қалай жұмыс жасауға болады?

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут



4 минут

Шаттық шеңберін арқылы бүгінгі сабаққа бір-біріне сәттілік тілеп, ынтымақтастық атмосферасын құру.

Сыныпты компьютер құрылғылары арқылы:

І топ- Пернетақта, ІІ топ Монитор болып бөлінеді.

Үй тапсырмасын оқушылар «Бір минут» әдіс тәсіл арқылы тоқтаусыз, қайталаусыз, қатесіз ілесу тәртібімен айтады.

Смайликтер арқылы бағалау.

Дескриптор:

  • Техника қауіпсізідік ережелерін сақтайды.

  • Компьютерді қолдануды біледі.

  • Компьютерге зиян қайдан келетінін түсінеді.


Компьютер құрылғылары бар қима қағаздар.


Слайдтар,

смайликтер.


Сабақтың ортасы



3 минут




SWOT талдау әдісі. 6 минут












«Рольдік бейне» тәсілі.

9 минут

















Практикалық жұмыс.

10 минут























Бейне баян арқылы вирустардың компьютерге қаншалықты зиянды программа екенін білу және түсінуге қалыптастыру.

  1. Тапсырма. Жұптық жұмыс:

Бейне роликті SWOT талдау әдісі арқылы топта талқылап, үлкен топта көрсету арқылы түсініп біледі.

Күшті жақтарын

Әлсіз жақтарын

Мүмкіндіктерін

Қауіпті жақтарын

Дескриптор:

  • Вирустардың түрлерін біледі.

  • Вирустардың компьютерге қаншалықты зиянды екенін түсінеді.

  • Компьютерлік вирус пен тымаудың вирусын ажыратады.

«Бағдаршам» арқылы бағалау, өзара бағалау.


2.Тапсырма «Рольдік бейне»әдісі: Топтық жұмыс: Рольдік бейнеде әр топ антивирустық бағдарламаларды көрсетеді. І топ: касперский бағдарламаны, ІІ топ: DR Web бағдарламасын талдайды.

Дескриптор:

  • Антивирус бағдарламаларын түрлерін біледі.

  • Антивирустық бағдарламасының түрлерін талдай алады.

  • Антивирустық бағдарламалардың қызметтерін талдайды.

«Бас бармақ» арқылы топты бағалау, өзара бағалау.



3.Тапсырма. Жеке жұмыс: Компьютерде практикалық жұмыс.

Әр топ мүшелері компьютерде антивирус бағдарламасымен жеке жұмыс жасайды. (әр компьютерде әр түрлі антивирус бағдарламасы орналасқан: Касперский, Доктор веб, Нод т.б)

Дескриптор:

  • Антивирус бағдарламасын компьютерге орнатуды біледі.

  • Антивирус бағдарламасының маңызды екенін түсінеді.

  • Антивирус бағдарламасынының қызметін пайдалана алады.

«Бас бармақ» арқылы бағалау, өзара бағалау.





Бейне баян,



А3 формат, маркерлер.







Дискриптор жазылған парақша.


Бағдаршам белгісі бар кеспе қағаздары.


Антивирустық бағдарламалардың түрлері жазылған кеспе қағаздары, слайдтар

Компьютер


Дискриптор жазылған парақша.





Компьютер, слайдтар.











Дискриптор жазылған парақша.


Бармақтары арқылы.

Сабақтың соңы

Борт журналы

2 мин






3 минут






Борт журналы арқылы сабақ соңын қорытындылау. Әр оқушы дәптермен жұмыс жасайды. Кестені толтыру арқылы тақырып бойынша қорытынды жасайды.

Борт журналы.

Бұрыннан білетін тақырыптар

Мәтіннен оқып білген жаңалықтар

Болжамдар

Тың ақпараттар





Кері байланыс.

БББ стратегиясын қолдану.

Үйге тапсырма: Топтық кіші жоба жұмысы: «Биологиялық вирустар мен компьютерлік вирустар: ұқсастық және айырмашылықтары» тақырыбында кіші жоба жұмысын орындаңдар.


Кестелер, слайдтар.






Стикерлер, смайликтер


Компьютер, MS WORD

Саралау – Сізқандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз қушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?



Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ барысында оқушыларды қолдау әрдайым орын алып отырады.

Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай вирустың ұғымы мен зиянын біледі, түсінеді. SWOT тәсіліндегі жұптық жұмыста оқушылар вирустардың әлсіз жақтарын, күшті жақтарын, мүмкіндіктерін, қауіпті жақтарын біледі. «Рольдік бейне» әдісі арқылы топтық жұмыс антивирустық бағдарламалардың қызметтерін талдайды. Вирусқа қарсы бағдарламалардың қызметтерін жіктейді, түсіндіреді, қызметтеріне қарай талдайды. Ал жеке жұмыс жасау барысында вирусқа қарсы /антивирус/ бағдарламаларын жеке жұмысты орындау барысында әр бағдарламалардың негізгі ерекшеліктерін байқайды. Вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс жасайды, бөлімдерге бөліп талқылайды, қолданудағы өздерінің қай бағдарламаның қандай мүмкіндіктеріне қарай пайдалану тиімді жақтарына ұсыныстарын айтады.

Кері байланыс және бағалау критерийі арқылы олардың жетістіктерін бақылап отыру.

ВShape1 Shape2 Shape3 ирус туралы және антивирус бағдарламаларын талдау және жинақтау. Бағалау:

«Бармақ» әдісі

«Смайликтер»






«Бағдаршам» әдісі.

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің

Биология, құқық пәндерімен байланыс орнатылады.

Қауіпсіздік ережелері әрдайым сақталады.

Сабақ барысында құндылықтар дамытып отырады

Рефлекция

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау тиімді болдыма

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім?

Және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!