Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Гидросфера Күні: 19.12.2020 БҚО, Жәнібек ауданы,Тау ауылы Сынып: 7. «Ғ. Абдуллин атындағы ЖОББМ»КММ Мұғалімнің аты: Бериккалиева Армангуль Дуйсенбаевна Қатысқандар: 16 Қатыспағандар: 0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы: Мұхит суының қозғалыстары.
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.3.6 Мұхит суының қозғалыстарын жіктеп, түсіндіреді.
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Мұхиттарда судың қандай қозғалысы байқалатынын түсіндіріп айта алады. Оқушылардың басым бөлігі: Оқулықтың мәтінін пайдаланып, «Гидросферадағы судың пайыздық көрсеткіші» сызбасын өз беттеріңше дәптерге сызып сипаттай алады. Кейбір оқушылар: Үлкен және кіші су айналымын салыстырып, Судың қандай бағалы қасиеттері бар екендігін қалай қолдануға болатынын айта алады |
|
Бағалау критерийі:
|
1. Мұхиттарда судың қандай қозғалысы байқайды? 2. Жылы және суық ағыстар материктерде қандай табиғат жағдайын қалыптасты- руы.
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Айтылым - ой бөліседі,тапсырмаларға толық жауап береді. Тыңдалым- бір-бірінің ұсыныстарын талдайды, пікірлерін тыңдайды. Оқылым - тақырып мәтінін оқып шығады, негізгі ұғымдардың мағынасын ашады. Жазылым- картамен жұмыстанады, суреттерді сипаттайды, терминдерді жазады. |
|
Құндылықтарға баулу
|
Судың табиғаттағы маңызы, суды таза ұстау, табиғатты аялауға, ұқыптылыққа тәрбиелеу. |
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика пәнімен желдік толқындардың биіктігін анықтауда, физика пәнімен су энериясын ал ып сустанцияларынан энергия алу туралы мәлімет ал ғанда байланыс жүреді. |
|
Алдыңғы білім |
Дүниетану,Алдынғы өткен такырыпты кайталау, |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру бөлімі. Сәлемдесу. Жақсы көңіл-күй қалыптастыру. Сабақтын мақсатымен таныстыру. Күтілетін нәтижені аңықтау. Оқушыларды топқа бөлу. 2 топқа бөлу туған күндеріне байланысты
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
«Миға шабуыл». 1. Адам өміріне не қажет? 2. Қатты қапырық ыстықта шөлдеген адамға не керек? ҚБ мадақтау М. Судың тірі ағзалар үшін маңызы зор екендігін түсіндіріп, бейнежазба көрсетіледі. Тж. 1 топ: Жел толқындары қандай биіктікке дейін көтеріледі? 2 топ: Жылы және суық ағыстар материктерде қандай табиғат жағдайын қалыптасты- рады. Мысал келтіріңдер. 3 топ: Судың көтеріліп түсуіне арналған станцияларды атаңдар және оны картадан көрсетіңдер. Олардың шаруашылықтағы алатын орны және маңызы. Топтық жұмыстарда оқушылар постер құру арқылы өз тапсырмаларын түсіндіреді. «Өкіл» әдісі. Қ.Б. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс». ТЖ
Тапсырма 1. Төмендегі суреттен толқынның элементтерін атап
Бағалау критерийі Толқынның құрылысын суреттен көрсетеді. Дескриптор - суретке толқынның элементтерін жазады;
2. Суреттерді мұхит суының қозғалысы түрлерінің атауларымен (цунами, ағыстар, жел әсерінен пайда болған толқындар) сәйкестендіріңіз, әрқайсысының пайда болуына әсер ететін факторларды жазыңыз.
1 сурет 2 сурет
3 сурет Бағалау критерийі - Мұхит суының қозғалысын тудыратын себептерді түсіндіреді. Дескриптор
- суретке толқынның элементтерін жазады; - суреттер мен атауларды сәйкестендіреді; 3. Атлас карталарын қолдана отырып, мұхит ағыстарының құрлықтың климатына тигізетін әсерін сипаттаңыз.
Бағалау критерийі
Дескриптор - мұхит ағыстарының әсерінен құрлықтағы болатын климаттық өзгерістерге мысалдар келтіре отырып, сипаттайды. ҚБ өзін – өзі бағалау
|
қалам, дәптер, АКТ құралдары, көрнекіліктер, Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жиынтығы.
|
|
Сабақтың соңы 10 минут 2 минут |
Сабақтын қортындысын жасау. ЖЖ«Су – тіршіліктің көзі» тақырыбында эссе жазу. Рефлексия : «Жетістіктер баспалдағы». Менің бүгінгі сабақтан ... білгенім. Менің ... түсінгенім. Мен келесі сабақта ... жасай аламын. |
Рефлексия парағы. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Мұхит суының қозғалыстары. 7 сынып
Ашық сабақ.Мұхит суының қозғалыстары. 7 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Гидросфера Күні: 19.12.2020 БҚО, Жәнібек ауданы,Тау ауылы Сынып: 7. «Ғ. Абдуллин атындағы ЖОББМ»КММ Мұғалімнің аты: Бериккалиева Армангуль Дуйсенбаевна Қатысқандар: 16 Қатыспағандар: 0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы: Мұхит суының қозғалыстары.
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.3.6 Мұхит суының қозғалыстарын жіктеп, түсіндіреді.
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Мұхиттарда судың қандай қозғалысы байқалатынын түсіндіріп айта алады. Оқушылардың басым бөлігі: Оқулықтың мәтінін пайдаланып, «Гидросферадағы судың пайыздық көрсеткіші» сызбасын өз беттеріңше дәптерге сызып сипаттай алады. Кейбір оқушылар: Үлкен және кіші су айналымын салыстырып, Судың қандай бағалы қасиеттері бар екендігін қалай қолдануға болатынын айта алады |
|
Бағалау критерийі:
|
1. Мұхиттарда судың қандай қозғалысы байқайды? 2. Жылы және суық ағыстар материктерде қандай табиғат жағдайын қалыптасты- руы.
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Айтылым - ой бөліседі,тапсырмаларға толық жауап береді. Тыңдалым- бір-бірінің ұсыныстарын талдайды, пікірлерін тыңдайды. Оқылым - тақырып мәтінін оқып шығады, негізгі ұғымдардың мағынасын ашады. Жазылым- картамен жұмыстанады, суреттерді сипаттайды, терминдерді жазады. |
|
Құндылықтарға баулу
|
Судың табиғаттағы маңызы, суды таза ұстау, табиғатты аялауға, ұқыптылыққа тәрбиелеу. |
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика пәнімен желдік толқындардың биіктігін анықтауда, физика пәнімен су энериясын ал ып сустанцияларынан энергия алу туралы мәлімет ал ғанда байланыс жүреді. |
|
Алдыңғы білім |
Дүниетану,Алдынғы өткен такырыпты кайталау, |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру бөлімі. Сәлемдесу. Жақсы көңіл-күй қалыптастыру. Сабақтын мақсатымен таныстыру. Күтілетін нәтижені аңықтау. Оқушыларды топқа бөлу. 2 топқа бөлу туған күндеріне байланысты
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
«Миға шабуыл». 1. Адам өміріне не қажет? 2. Қатты қапырық ыстықта шөлдеген адамға не керек? ҚБ мадақтау М. Судың тірі ағзалар үшін маңызы зор екендігін түсіндіріп, бейнежазба көрсетіледі. Тж. 1 топ: Жел толқындары қандай биіктікке дейін көтеріледі? 2 топ: Жылы және суық ағыстар материктерде қандай табиғат жағдайын қалыптасты- рады. Мысал келтіріңдер. 3 топ: Судың көтеріліп түсуіне арналған станцияларды атаңдар және оны картадан көрсетіңдер. Олардың шаруашылықтағы алатын орны және маңызы. Топтық жұмыстарда оқушылар постер құру арқылы өз тапсырмаларын түсіндіреді. «Өкіл» әдісі. Қ.Б. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс». ТЖ
Тапсырма 1. Төмендегі суреттен толқынның элементтерін атап
Бағалау критерийі Толқынның құрылысын суреттен көрсетеді. Дескриптор - суретке толқынның элементтерін жазады;
2. Суреттерді мұхит суының қозғалысы түрлерінің атауларымен (цунами, ағыстар, жел әсерінен пайда болған толқындар) сәйкестендіріңіз, әрқайсысының пайда болуына әсер ететін факторларды жазыңыз.
1 сурет 2 сурет
3 сурет Бағалау критерийі - Мұхит суының қозғалысын тудыратын себептерді түсіндіреді. Дескриптор
- суретке толқынның элементтерін жазады; - суреттер мен атауларды сәйкестендіреді; 3. Атлас карталарын қолдана отырып, мұхит ағыстарының құрлықтың климатына тигізетін әсерін сипаттаңыз.
Бағалау критерийі
Дескриптор - мұхит ағыстарының әсерінен құрлықтағы болатын климаттық өзгерістерге мысалдар келтіре отырып, сипаттайды. ҚБ өзін – өзі бағалау
|
қалам, дәптер, АКТ құралдары, көрнекіліктер, Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жиынтығы.
|
|
Сабақтың соңы 10 минут 2 минут |
Сабақтын қортындысын жасау. ЖЖ«Су – тіршіліктің көзі» тақырыбында эссе жазу. Рефлексия : «Жетістіктер баспалдағы». Менің бүгінгі сабақтан ... білгенім. Менің ... түсінгенім. Мен келесі сабақта ... жасай аламын. |
Рефлексия парағы. |
шағым қалдыра аласыз

















