|
Бөлім |
3.3 Гидросфера |
||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Н.Пірімжарова |
||||||||
|
Күні |
20.11.23ж |
||||||||
|
Сынып |
9 Қатысушылар саны:16 |
Қатыспағандар саны |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның ішкі суларының түрлері.Қазақ гидронимдері |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.3.3.1 Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды: өзендер мен көлдер, мұздықтар мен мәңгі тоң, жерасты сулары 9.3.3.2 қазақ гидронимдерін жіктеп,мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады; |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жаңа білімді меңгереді Қазақстанның ішкі суларын атай алады. Қазақстанның ішкі суларын картадан көрсете алады. |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қоршаған ортаға қамқорлық жасауға адамгершілік жауапкершілігін дамыту. |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Басы 3минут 7минут |
1 «Калейдоскоп» әдісі Мұғалім топтарға сөз тіркестерін ұсынады, белгілі бір уақыт ішінде мүмкіндігінше көп сөз құрастыру керек. Көп сөз құрастырған топ жеңіске жетеді. Аталған әдіс оқушылардың сабаққа көңіл бөлулеріне жақсы көмектеседі. Атмосфера,ауа райы,Күн,циклон,атмосфералық құбылыстар,климат,белдеулер,фен,континет,суық полюс,изотерма,ылғалдану коэффицент Топтарға бөлуді бастайық.Сыныпты топтарға бөлу. Үш топқа бөлу Flippity бағдарламасымен топқа бөлу I топ: " Каспий " IIтоп: " Арал ". IІIтоп: " Балқаш ". Үй тапсырмасын сұрау. «Қарлы кесек» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.1.Қазақстан аумағы қандай климаттық белдеуде орналасқан?. (Қазақстан қоңыржай климаттық белдеуде орналасқан, жылдың 4 мезгілі де айқын байқалады) 2.Қазақстан климатының типі қандай? (шұғыл континентті, жазы ыстық, қысы өте суық) 3. Қазақстанның климатын қандай ауа массаларының типтері қалыптастырады, әсерін тигізеді? (арктикалық, қоңыржай, тропиктік ауа массалары) 4. Ең ыстық және ең суық ауа температурасы тіркелген аймақ, елді мекен қай жерде |
Шеңбер құрып Атмосфера тақырыбыныа қатысты сөз айту Сұрақ жауап орындайды |
Қол шапалақ
|
Flippity бағдарламасымен топқа бөлу Интерактивті тақта Қазақстанның физикалық картасы |
|||||
|
Ортасы 10минут 10минут |
Тақырыпқа шығу: Интерактивті тақтадан өзендер туралы видео көрсетіп оқушыларға бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы екендігі жайында сұрақ қоямын.Оқушылардың Қазақстан өзендері тақырыбы бойынша не білетіндіктерін сұрай отырып жаңа сабақты түсіндіремін... Жаңа сабақтың мазмұнын меңгерту үшін сыни тұрғыдан ойлаудың «Еркін талқылау» әдісі арқылы 3 топқа тапсырма беріледі. 1 топ. " Өзен жүйелері және өзен алаптары " бойынша постер жасайды 2 топ IIтоп: " Көлдер және су қоймалар ". Еліміздегі ең ірі көлдер жайлы «Куббизм» әдісі арқылы
талқылайды. Әр тапсырманы орындап, әртүрлі шешімдерді бір ойға
шоғырландырады. -Тақырыптағы жаңалықтарын анықтап, жағымды жақтарын зерделейді. Басбармақ арқылы бағалауды тапсырамы 3 топ . " Өзендердің қоректенуі мен режимі ". Өзен аты: 1.Өзеннің елдегі орны, алабы 2.Өзен қайдан бастау алады, қайда құяды? 4.Өзеннің қоректену көздері 5.Шаруашылық маңызы.өзендердің бүгінгі күндегі экологиялық жағдайы. Әр топқа бір өзеннен бөліп беремін сол бойынша жазып шығады. ҚБ: Екі жұлдыз, бір тілек №4«Серпілген сауал» әдісі Baamboozle бағдарламасындағы «Ішкі сулар» сұрақтарына жауап беру 1.Қазақстанның ішкі сулары неше бөлінеді және оларды атап бер? 2-ге табиғи су жасанды суқойма 2.Қазақстандағы көлдер саны? 48мың 3.Ағынсыз,жартылай тұшй көл? Балқаш 4.Табиғи суларға не жатады? Өзен,көлдер,мұздықтар,жер асты сулары 5.Есіл өзен Қазақстан аумағында,ы ұзындығы?1400км 6.Балқаш көлі д.ж ірі көлдер ішіндегі нешінші орында тұр?13 7.Жасанды су қоймаларына не жатады? Бөген,тоған,каналдар 8.Тобыл өзен ұзындығы?1591км 9.Д.ж ең ірі тұйық су айдыны? Каспий 10.Ертіс өзенінің жалпы ұзындығы?4248км 11.Есіл өзенінің жалпы ұзындығы?2450км 12.Көлдер қалыптасуына қарай нешег бөлінеді және оларды атап бер?2-ге, тектоникалық,экзогендік 13.Қаз-дағы Ертіс өзен ұзындығы? 1700км 14.Жетісудағы ең іріөзен? Іле 15.Арал теңізінің географиялық орны? Қаз-н мен Өзбекстан шекарасында ІІІ топқа тапсырма Wort woll Ішкі сулар алаптарына қарай қзендерді орналастыру ҚБ: Бас бармақ Жеке жұмыс Картамен жұмыс-2 «Қазақстанның ішкі суларын» картаға дұрыс орналастыр Жұптық жұмыс Тапсырма: 1-топ: Жайсан көлі
Критерий: - Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды; - Көлдер туралы негізгі ақпараттарды теріп жазады; - Көлдердің орналасқан орны, қандай өзендер құятыны туралы мәліметтермен танысады. Дескриптор: - Жайсан көлі туралы негізгі ақпараттарды анықтай алады; -Көлдің Қазақстанның қай аймақта орналасқанын анықтай алады; - Көлге қандай өзендер құятыны туралы ақпаратты біле алады. 2-топ: 4-тапсырма (Жұппен) Кестеде көрсетілген өзендерге зерттеу жүргізіңдер карта бойынша олардың бастауы мен сағасын тауып,құламасы мен еңістігін есептеп шығарыңдар. Іле өзенінің еңістік мөлшері тап Н1- 4000м Н2-350м І=(Н-Н):L=4000-350:1700м =2,6м 3 топ 5тапсырма Ертіс өзен су шығынын есептеу Q=F*M Q- су шығын F - өзен арнасының көлденең көлденең ауданы M-ағыс жылдамдығы
8300*0,9=7470м3/c Сабақ қорытындылау мақсатында тапсырма Wort woll «Ішкі сулар» алаптарына қарай кезендерді орналастыру ҚБ: Қол шапалақ |
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай» ҚБ «Екі жұлдыз,бір тілек» ҚБ: Бас бармақ
|
LerningAPPs Бағдарламасы Wort woll бағдарламасы |
|||||
|
Сабақтың соңы 5минут |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. Рефлексия Хабарлама жазу
3.Мені таңқалдырды,айтарым бар Үй тапсырмасы §25,26,27 оқу . 3-тапсырма кесте толтыру. Баяндама Қазақстанның ұлы көлдері.Таңғажайып мәліметтер елінде көлдер,өзендер |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. . |
|
Рефлексия парағы стикерлер |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Қазақстанның ішкі суларының түрлері.Қазақ гидронимдері
Ашық сабақ.Қазақстанның ішкі суларының түрлері.Қазақ гидронимдері
|
Бөлім |
3.3 Гидросфера |
||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Н.Пірімжарова |
||||||||
|
Күні |
20.11.23ж |
||||||||
|
Сынып |
9 Қатысушылар саны:16 |
Қатыспағандар саны |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның ішкі суларының түрлері.Қазақ гидронимдері |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.3.3.1 Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды: өзендер мен көлдер, мұздықтар мен мәңгі тоң, жерасты сулары 9.3.3.2 қазақ гидронимдерін жіктеп,мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады; |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жаңа білімді меңгереді Қазақстанның ішкі суларын атай алады. Қазақстанның ішкі суларын картадан көрсете алады. |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қоршаған ортаға қамқорлық жасауға адамгершілік жауапкершілігін дамыту. |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Басы 3минут 7минут |
1 «Калейдоскоп» әдісі Мұғалім топтарға сөз тіркестерін ұсынады, белгілі бір уақыт ішінде мүмкіндігінше көп сөз құрастыру керек. Көп сөз құрастырған топ жеңіске жетеді. Аталған әдіс оқушылардың сабаққа көңіл бөлулеріне жақсы көмектеседі. Атмосфера,ауа райы,Күн,циклон,атмосфералық құбылыстар,климат,белдеулер,фен,континет,суық полюс,изотерма,ылғалдану коэффицент Топтарға бөлуді бастайық.Сыныпты топтарға бөлу. Үш топқа бөлу Flippity бағдарламасымен топқа бөлу I топ: " Каспий " IIтоп: " Арал ". IІIтоп: " Балқаш ". Үй тапсырмасын сұрау. «Қарлы кесек» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.1.Қазақстан аумағы қандай климаттық белдеуде орналасқан?. (Қазақстан қоңыржай климаттық белдеуде орналасқан, жылдың 4 мезгілі де айқын байқалады) 2.Қазақстан климатының типі қандай? (шұғыл континентті, жазы ыстық, қысы өте суық) 3. Қазақстанның климатын қандай ауа массаларының типтері қалыптастырады, әсерін тигізеді? (арктикалық, қоңыржай, тропиктік ауа массалары) 4. Ең ыстық және ең суық ауа температурасы тіркелген аймақ, елді мекен қай жерде |
Шеңбер құрып Атмосфера тақырыбыныа қатысты сөз айту Сұрақ жауап орындайды |
Қол шапалақ
|
Flippity бағдарламасымен топқа бөлу Интерактивті тақта Қазақстанның физикалық картасы |
|||||
|
Ортасы 10минут 10минут |
Тақырыпқа шығу: Интерактивті тақтадан өзендер туралы видео көрсетіп оқушыларға бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы екендігі жайында сұрақ қоямын.Оқушылардың Қазақстан өзендері тақырыбы бойынша не білетіндіктерін сұрай отырып жаңа сабақты түсіндіремін... Жаңа сабақтың мазмұнын меңгерту үшін сыни тұрғыдан ойлаудың «Еркін талқылау» әдісі арқылы 3 топқа тапсырма беріледі. 1 топ. " Өзен жүйелері және өзен алаптары " бойынша постер жасайды 2 топ IIтоп: " Көлдер және су қоймалар ". Еліміздегі ең ірі көлдер жайлы «Куббизм» әдісі арқылы
талқылайды. Әр тапсырманы орындап, әртүрлі шешімдерді бір ойға
шоғырландырады. -Тақырыптағы жаңалықтарын анықтап, жағымды жақтарын зерделейді. Басбармақ арқылы бағалауды тапсырамы 3 топ . " Өзендердің қоректенуі мен режимі ". Өзен аты: 1.Өзеннің елдегі орны, алабы 2.Өзен қайдан бастау алады, қайда құяды? 4.Өзеннің қоректену көздері 5.Шаруашылық маңызы.өзендердің бүгінгі күндегі экологиялық жағдайы. Әр топқа бір өзеннен бөліп беремін сол бойынша жазып шығады. ҚБ: Екі жұлдыз, бір тілек №4«Серпілген сауал» әдісі Baamboozle бағдарламасындағы «Ішкі сулар» сұрақтарына жауап беру 1.Қазақстанның ішкі сулары неше бөлінеді және оларды атап бер? 2-ге табиғи су жасанды суқойма 2.Қазақстандағы көлдер саны? 48мың 3.Ағынсыз,жартылай тұшй көл? Балқаш 4.Табиғи суларға не жатады? Өзен,көлдер,мұздықтар,жер асты сулары 5.Есіл өзен Қазақстан аумағында,ы ұзындығы?1400км 6.Балқаш көлі д.ж ірі көлдер ішіндегі нешінші орында тұр?13 7.Жасанды су қоймаларына не жатады? Бөген,тоған,каналдар 8.Тобыл өзен ұзындығы?1591км 9.Д.ж ең ірі тұйық су айдыны? Каспий 10.Ертіс өзенінің жалпы ұзындығы?4248км 11.Есіл өзенінің жалпы ұзындығы?2450км 12.Көлдер қалыптасуына қарай нешег бөлінеді және оларды атап бер?2-ге, тектоникалық,экзогендік 13.Қаз-дағы Ертіс өзен ұзындығы? 1700км 14.Жетісудағы ең іріөзен? Іле 15.Арал теңізінің географиялық орны? Қаз-н мен Өзбекстан шекарасында ІІІ топқа тапсырма Wort woll Ішкі сулар алаптарына қарай қзендерді орналастыру ҚБ: Бас бармақ Жеке жұмыс Картамен жұмыс-2 «Қазақстанның ішкі суларын» картаға дұрыс орналастыр Жұптық жұмыс Тапсырма: 1-топ: Жайсан көлі
Критерий: - Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды; - Көлдер туралы негізгі ақпараттарды теріп жазады; - Көлдердің орналасқан орны, қандай өзендер құятыны туралы мәліметтермен танысады. Дескриптор: - Жайсан көлі туралы негізгі ақпараттарды анықтай алады; -Көлдің Қазақстанның қай аймақта орналасқанын анықтай алады; - Көлге қандай өзендер құятыны туралы ақпаратты біле алады. 2-топ: 4-тапсырма (Жұппен) Кестеде көрсетілген өзендерге зерттеу жүргізіңдер карта бойынша олардың бастауы мен сағасын тауып,құламасы мен еңістігін есептеп шығарыңдар. Іле өзенінің еңістік мөлшері тап Н1- 4000м Н2-350м І=(Н-Н):L=4000-350:1700м =2,6м 3 топ 5тапсырма Ертіс өзен су шығынын есептеу Q=F*M Q- су шығын F - өзен арнасының көлденең көлденең ауданы M-ағыс жылдамдығы
8300*0,9=7470м3/c Сабақ қорытындылау мақсатында тапсырма Wort woll «Ішкі сулар» алаптарына қарай кезендерді орналастыру ҚБ: Қол шапалақ |
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай» ҚБ «Екі жұлдыз,бір тілек» ҚБ: Бас бармақ
|
LerningAPPs Бағдарламасы Wort woll бағдарламасы |
|||||
|
Сабақтың соңы 5минут |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. Рефлексия Хабарлама жазу
3.Мені таңқалдырды,айтарым бар Үй тапсырмасы §25,26,27 оқу . 3-тапсырма кесте толтыру. Баяндама Қазақстанның ұлы көлдері.Таңғажайып мәліметтер елінде көлдер,өзендер |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. . |
|
Рефлексия парағы стикерлер |
|||||
шағым қалдыра аласыз


















