Материалдар / Ашық сабақ.Тоқыма материалдарын өңдеуге арналған құрал-жабдықтар 5сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ.Тоқыма материалдарын өңдеуге арналған құрал-жабдықтар 5сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
.2.2.1 Тігін машинасының құрылысын, жіп өткізуді сипаттау және білу, машина тігістерін орындау. 5.2.2.2 Тігін бұйымдарын ылғалды-жылумен (үтік) өңдеуге арналған жабдықтарын білу, сипаттай алу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Мамыр 2022
296
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Бөлім 3 А: Дизайн және технология

Мектеп: Подстепный ЖОББМ

Күні: 25.01.2022ж

Мұғалімнің аты-жөні: Иманбаева Г.Е

Сынып: 5

Қатыспағандар саны:

қатысқандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тоқыма материалдарын өңдеуге арналған құрал-жабдықтар


Осы сабақта қол жеткізілетін мақсаттар (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.2.1 Тігін машинасының құрылысын, жіп өткізуді сипаттау және білу, машина тігістерін орындау.

5.2.2.2 Тігін бұйымдарын ылғалды-жылумен (үтік) өңдеуге арналған жабдықтарын білу, сипаттай алу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: құрал- жабдықтарды ылғалды – жылумен (үтікпен) өңдіру (үтік, тігін машинасы жабдығы, қауіпсіздік шарасын сақтау

Оқушылардың көбі: құрал- жабдықтарды ылғалды – жылумен (үтікпен) өңдіру , үтік, тігін машинасы жабдығы, қауіпсіздік шарасын сақтау. Машиналы тігісті орындау.

Кейбір оқушылар: құрал- жабдықтарды ылғалды – жылумен (үтікпен) өңдіру (үтік, тігін машинасы жабдығы, қауіпсіздік шарасын сақтау. Машиналы тігістерді техникалық сауаттылығы жағынан орындау және оларды жіктеу

Сабақтың барысы

Сабак кезеңі

Педагог іс- әрекет


Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру



Сабақтың басы



Өткен білімді еске түсіру

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын/ міндеттерін және жетістік критерийлерін аңықтау.

«Миға шабуыл » әдісі арқылы (ой қозғау)

Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылар интербелсенді тақтадан кезектесе отырып жауап береді.

1.Талшық түрлерін атаңдар.

2.Мата қандай жіптерден тоқылады?

3.Арқау жіп пен желі жіпке сипаттама беріңдер.

4.Өсімдік талшықтарынан жасалатын маталарды атаңдар.

5.Тігіс дегеніміз не?

6.Тігім дегеніміз не?

7. Тігіс ұзындығы дегеніміз не?

Жұптық жұмыс(кесте толтыру)

  1. Суреттерде бейнеленген заттарды қараңдар. Олар не үшін қолданылады.

  2. Екіге бөліп жазыңдар.









Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады



































Дескриптор

-Еңбек құралдарын дұрыс орналастырады

-Екеуін біріктіретін ортақ қасиетерін жазады





Оқулық Слайд

























Бейне көрсетілім

Жаңа білім




































«Ой қозғау» әдісі. (I) жеке жұмыс Сұрақтар қою арқылы жаңа сабақтын тақырыбын ашамын.

Тігін машинасының шығу тарихымен танысу. Бейнені қарау.

Электрлі тігін машинасының құрылымын оқу.

Оқушыларға тігін машинасының бөліктерімен: платформа, жеңі, жетегі, табаны, өркеш - өркеш рейкасы, машиналы ине, челнок жабдығы, шпульді қалпақша, шпулька, жоғарғы жіптің тарту реттегіші сияқты бөлекшерді аңықтау және есте сақтауды ұсыну.

Қауіпсіздік іс-шараларымен танысу. Тігін машинасымен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік іс- шаралары мен санитарлы- гигиеналық талаптар

Тігін машинасында жұмыс істеудің басталуы мен аяқталу ережелері

Ылғалды- жылу жұмыстарын орындаған кезде қауіпсіздік техникасының ережелері


Практикалық жұмыс/ тәжірибе өткізу. Оқушылар жоғарғы және төменгі жіптерді ішіне салу ережелерімен танысады.

Оқушылар машинаға отырып жұмыс орындайды.

Материалды бекіту және игеру үшін оқушылар жіптерді ішіне салу тәсілдерін, сонымен қатар, мата үлгілерінде немесе қысып алу бөлшектерінде сынамалық тігістер, қайып тігілген тігістерді орындайды, сынамаладың немесе тоқыма баумен қосылған немесе жазық матамен немесе жік шетімен үлгілік кесінділерін орындайды.

Оқушылар өздерінің үлгілерін рәсімдейді және дескрипторлар бойынша өздерінің жұмыстарын бағалайды:

1. Тігіс үлгілерін ұқыпты орындайды.

Зерттеуге кіріспе /сұхбат- пікір талқылау.

1 Оқушылармен қазіргі замандағы өндірісте және адам өмірінде тігін машиналардың мәнін талқылау.

- Сіздің үйіңізде тігін машинасы бар ма?

- Ол қалай жұмыс жасайды? (қол арқылы, пышақты немесе электрлі)

- Тігін машинасын ойлап шығару біз үшін нені берді?

Оқушылар машина түрлерімен және оның пайда болу тарихымен танысатын болады. Бейнебаян қарау.







Оқушылармен келесі сұрақтарды талқылау:

  • Тақырыпты бекіту үшін сұрақтар:

  • Тігін машина не үшін қолданылады?

  • Ылғалды – жылумен өңдеуді орындау кезінде қандай жүйелілік қолданады?


  1. Тігін машинасы жабдықтарын және онымен жұмыс істеудің ерекшеліктерін біледі ;

  2. Тігу бұйымдарын ылғалды – жылумен (үтікпен) өңдіру үшін құрал- жабдықтарды білу

  3. ТҚ ережелерін білу және қолдану;

Тігін құрал- жабдығымен жұмыс жасаған кезде практикалық дағдыларды меңгеру

Жіктерді жіктеу, тігін электрлі машина жабдығының тарату материалдары, ҚТ ережелері және арнайы терминология.



Құрал- жабдықтар және материалдар: мата үзімдері , қайшылар, жіптер, инелер және т.б.


Сызуға арналған материалдар (қарындаш сызғыш, өшіргіш және т.б.)








Сабақтың соңы


Рефлексия: «Көңіл күй»

Оқушыларға үш түсті белгілер беріледі.

Қызыл түс – «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл–күйім жоқ.»

Көк түс - “Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым.”

Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.»




Сабақ бойынша өз ойларын қорытындалап жазады.




Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау






















Жұптық жұмыс


Қол жұмыстарына қажетті құрал жабдықтар

Ортақ қасиеттері

Тігін машинасына қажетті құрал жабдықтар






























  1. Суреттерде бейнеленген заттарды қараңдар. Олар не үшін қолданылады.

  2. Екіге бөліп жазыңдар.


Дескриптор

  • Еңбек құралдарын дұрыс орналастырады

  • Екеуін біріктіретін ортақ қасиетерін жазады

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!