Материалдар / Ашық сабақ:"Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу" 5-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ:"Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу" 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
жас маманға
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Қараша 2018
1311
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.2А Заттар және материалдар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу

Оқу мақсаттары:

6.3.3.3. Пайдалы қазбалардың қолдану салаларын анықтау (бор, тұз, известь, саз, мұнай, гранит, көмір)

Ойлау деңгейі:

Білу, Түсіну

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

Қазақстандағы пайдалы қазбалардың қайда орналасқанын, табиғатта қазбалардың нақты қандай түрлері бар екенін түсіну.

Оқушылардың басым бөлігі:

Заттардың табиғатта таралуын зерделеу, Қазақстандағы пайдалы қазбалардың кен орындарын және олардың қолдану салаларын анықтау

Кейбір оқушылар:

кейбір табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттардың айырмашылығымен ұқсасығын анықтау

Бағалау критерийлері:

Заттардың табиғатта тарлауын зерделеу, Қазақстандағы пайдалы қазбалардың кен орындарын және олардың қолдану салаларын анықтайды

Табиғи және жасанды заттардың мысалдарын келтіре алады және олардың түзілуі физикалық және химиялық құбылыстардың нәтижесі екенін талдайды

кейбір табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттардың айырмашылығымен ұқсасығын анықтау

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар: - табиғи және жасанды заттардың мысалдарын келтіре алады және олардың түзілуі физикалық және химиялық құбылыстардың нәтижесі екенін түсіндіре алады; - лабораторияда жұмыс жасағанда қауіпсіздік техникасын сипаттай алады.

«Қазақстанның пайдалы қазбаларының салалары» туралы бейне баян көрсетіліп, «Миға шабуыл» әдісімен мұғалім оқушыларға сұрақтар қою арқылы тыңдалым, айтылым дағдысы қалыптасады.

Диалогқа: /Жазылымға қатысты тіркестер:/

1.Табиғи заттарға … жатады

2.Физикалық/химиялық құбылыстарының нәтижесінде заттар …

3.Жасанды заттарды алу себебі …

4.Синтетикалық талшықтардың артықшылықтары/кемшіліктері … /айтылым/

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Табиғи заттар, заттардың түзілуі, жасанды заттар, заттардың алынуы, физикалық құбылыстар, химиялық құбылыстар

Құндылықтарды дамыту:

МЕ: Экономикалық өсу-бұл біздің маңызды міндетіміз, мұның шешіміне Қазақстанның өңірлік және жахандық бәсекеге қабілеттілігі тәуелді.

Пәнаралық байланыстар:

Биология-

География-

Бастапқы білім


Қазақстанның пайдалы қазбалар туралы біледі

Сабақ барысы:




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы: 3-мин


7-минут


Ұйымдастыру кезеңі:

Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру.


Үй тапсырмасын сұрау: Өткен тақырыпты қайталау


« Бұрыштау» әдісі арқылы сыныптың төрт бұрышына жауаптар ілініп тұрады, мұғалім сұрақ қойғанда оқушылар дұрыс жауапты өздері таңдап жауапқа дәлел келтіреді. (айтылым, тыңдалым,оқылым) дағдысы жүреді.


Қ геометриялық фигурамен бағалау



Сабақтың ортасы:

2-мин



3-2-мин



5-7мин



15-мин


















Оқушыларды 3-топқа мозайка әдісі арқылы біріктіру.

1-топ: Бор.

2-топ: Тұздар.

3-топ: Мұнай

Мұғалім түсіндірмесі: Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын және жаңа сабақ туралы мәлімет беріп өтеді.

Б. 1-Тапсырма.Оқулықпен жұмыс: «Заттардың пайда болуы мен оларға қол жеткізу» тақырыбы


БТ. 2-Тапсырма. «IDEAL» тәсілі арқылы:

I-мәтін мазмұнындағы проблеманы анықтайды;

D-проблеманы сипаттайды;

E-проблеманың шешу жолдарын анықтайды;

A-проблеманы шешу үшін әрекет жасайды,

L-қорытынды жасайды, атқарылған жұмысқа рефлексия жасайды; /айтылым/


Тапсырма топтарға -1 топ БОР

  • I-Қазақстанның физикалық картасынан қазбалы пайдалы қазбалардың орналасу аймағын көрсету;

  • D-Кескін қартаға падалы қазбалардың салаларын анықтап түсіру;

Дискриптор:

  • Қазақстандағы пайдалы қазбалардың қайда орналасқанын;

  • табиғатта қазбалардың нақты қандай түрлері барын көрсетеді


2 топ Тұздар

  • E-Пайдалы қазбалардың табиғи және жасанды жолдардың түрлерін анықтайды;

  • A-Табиғи және жасанды жолмен алынатын пайдалы қазбалардың тұрмыста қолданылуын көрсету;

Дискриптор:

  • Заттардың табиғатта таралуын зерделеу,

  • Қазақстандағы пайдалы қазбалардың кен орындарын

  • және олардың қолдану салаларын анықтайды

3 топ Мұнай

L-«Венн жүйесі» арқылы пайдалы қазбалардың табиғи және жасанды жолмен алынған заттардың айырмашылықтарын талдау:

табиғи жасанды

DrawObject2 DrawObject1







Дискриптор:

  • «Венн жүйесі» арқылы пайдалы қазбалардың табиғи және жасанды жолмен алынған заттардың айырмашылықтарын талдау:

Саралау:

1. Жіктеу-ұйымшыл топ,

2.Қарқын –кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді.

3.Дереккөздер- Кейбір оқушылар-қосымша электронды баспадан шыққан деректермен жұмыс істей алады.

Қ. Дискрипторды негізгі ала отырып бағалаймын.

























Сабақтың соңы:

3-мин

Кері байланыс:

1.Сабақ қызықты болды ма?

2.Нені түсінбей қалдың?

3.Менің сабаққа байланысты пікірім?

Үй тапсырмасы:

Тақырып туралы қосымша ізденіп келу


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау:

1. Жіктеу-ұйымшыл топ,

2.Қарқын –кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді.

3.Дереккөздер- Кейбір оқушылар-қосымша электронды баспадан шыққан деректермен жұмыс істей алады.


Үй тапсырмасын сұрауда «Бұрыштау»: әдісі.

Қ. Геометриялық фигуралар арқылы бағалау.

БТ.2-Тапсырма. «IDEAL» әдісі арқылы:

Қ. Топтың жұмысын дескрипторды негізге алып бағаладым.

.

Сыныпта жеке және топтық жұмыстарды жүргізуге ыңғайлы,қауіпсіз және қолайлы оқу ортасын қамтамасыз ету.


Сабақ бойынша рефлексия


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?





Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!