|
|
|
|
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 7.1.3.1
Заттардың тасмалдануы
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Кожамолдаева Б.Б
Сынып: 7 сынып
Қатысқандар:
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Заттар тасымалдануының тірі
ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.1.3.1 Тірі ағзалардағы
қоректік заттардың тасымалының маңызын
түсіндіру;
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
Жануар және өсімдік ағзалардың тасмалдану
туралы біледі. Оқушылардың басым
бөлігі: Жануар мен өсімдіктердің
құрылысы мен
қызметін заттардағы тасмалданудағы
ерекшеліктерін айқындай алады; Кейбір оқушылар:
Жануарлардың қоректік заттар қан
арқылы және
өсімдіктердің әр түрлі жолмен тасмалдануының қалай өзеретінің
туралы ажырата алады.
|
|
Бағалау критерийлері
|
Жануарлардың, өсімдіктердің ағзасындағы заттардың
тасмалдану ерекшеліктерін және құрылысын танып
білу.
|
|
Дағдылар
|
Білу,түсіну,қолдану, талдау
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пəнге қатысты сөздікқор мен терминдер:
Омыртқасыздар, омыртқалылар,гемолимфа,
моллюсалар, органикалық, бейорганикалық
заттар.
|
|
Құндылықтарға баулу
|
Зайырлы қоғам жоғары руханият
Табиғат байлығын корғау,
өза-ара сыйластық
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Жаратылыстану (ботаника,
зоология)
|
|
Алдыңғы білім
(
5мин)
|
Биология. Заттардың қоректенуі.
Тапсырма "Конверт - сұрақ"
|
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері ( 5 мин
)
|
Ширатту жаттығу, психологиялық ахуал
орнату
Топқа
бөлу.І,ІІ,ІІІ
І.Өсімдік. ІІ
Омыртқасыздар.
ІІІ
Омыртқалылар.
Ережемен таныстыру.
|
Смартбейдж Интербелсенді тақта
|
|
Сабақтың басы (10
мин)
Сабақтың ортасы (15 мин
)
Сабақтың аяқталуы
(10 мин)
|
"ДЖИГСО" стратегиясы.
Тапсырма. Оку, түсіну, негізгі идеяны
табу.
Дискриптор
1. Мәтінмен жұмыс жасай білуге
дағдыландыру
2.Мәтінен негізгі идеяны таба
білу
3.Мәтінге сүйеніп диалог құрастыру, білуге
дағдыландыру
«Кластер» әдісі.
1.Тапсырма. Тірі ағзадағы
заттардың тасмалдануына сызба түрінде
құрастыру
2. Тапсырма
Өсімдік, жануар жасушаларында
қан тасмалдану мүшелерін біледі.
Дискриптор
1. Заттардың тасмалдану жолын
біледі
2.Мүшелердін қызметін ажырата
алады.
"
Венн"
диаграммасы.
Тапсырма.
Ұқсастық пен айырмашылықты
ажырату.
1.Ұқсастығын табу
2.Айырмашылығын біледі
Кейбір
оқушыларға
1Өсімдік, жануар ағзасына
түсетін заттар калай өзгереді?
Жануарда
Крахмал-глюкоза-соңғы өнім
Өсімдікте.
Көмірқышқыл газ-су-қант
|
Оқулық, ватман, түрлі түсті қағаздар, фламастер,
карандаш.
|
|
Бағалау критерийлері
|
Дескриптор
|
Белгі
|
|
Жануарлардың, өсімдіктердің
заттардың тасымалданудағы құрылысы мен айырмашылық
белгілерін сипаттау
|
1.Тірі ағзалардағы қоректік заттар тасымалының
маңызын түсінеді; 2.Өсімдікте тамыр мен сабақтың құрылысын және
қызметін анықтайды;
3.Жануарларда заттар
тасмалдануына қатысатын мүшелерді
анықтайды.
|
баллмен
|
|
Кері байланыс: Топтық
бағалау, өзін-өзі, өзара бағалау,смайлик, стикер, бес
бармақ.
|
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс –
Денсаулық жəне қауіпсіздік,
АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі)
|
|
Деңгейлік тапсырма, жеке тапсырма әр
оқушыға.
|
Дискриптор, топтық бағалау,өзара бағалау, бірін-
бірі бағалау
|
Ботаника,
зоология
|
|
Рефлексия
Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалдыма?
Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде
өтті?
|
Өз
сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта
берілген сұрақтарға жауапберіңіз.
|
|
|
Инсерт
әдісі (5
мин)
|
Білемін. Білдім.Білгім
келеді
|
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткенекі нəрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)
1:
2:
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізереді (оқыту
мен оқуғақатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесісе
бағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1:
2:
|