БҚО, Жәнібек ауданы, Тау
ауылы,
«Ғ. Абдуллин атындағы
ЖОББМ» КММ
Күні: 14.01.2021
ж
Мұғалімнің
аты-жөні: Бериккалиева Армангуль
Дуйсенбаевна
Сынып: 5
сынып
Қатысқандар:12
Қатыспағандар:0
|
Сабақтың
тақырыбы: Материктер мен дүние
бөліктерін игеру және зерттеу тарихын сипаттау
|
Осы сабақта қол
жеткізетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
5.2.6.1 Материктер мен
дүние бөліктерін игеру және зерттеу тарихын
сипаттау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық
оқушылар: Материктер мен дүние
бөліктерін атау.
Оқушылардың басым
бөлігі: Материктерің игеру және
зерттеу тарихын жүйелеп баяндау.
Кейбір
оқушылар: Материктер мен дүние
бөліктерін игеру және зерттеу тарихын картадан көрсетіп, тұжырым
жасау.
|
Бағалау критерий
|
Білу:
Материктер мен дүние бөліктерін
атайды, картадан көрсетеді.
Түсіну:
Материктердің игеру және зерттеу тарихын жүйелеп
баяндайды.
Қолдану:
Материктер мен дүние бөліктерін игеру және
зерттеу тарихын картадан көрсетіп, тұжырым
жасайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
1Айтылым
окушылар
өтіліген тақырып бойынша бір-бірімен пікір
алмасады.
2ТыңдалымМатериктеп туралы жер
қабықтарын олардың құрамдас бөліктерін сипаттай
алады.
3Оқылым
тапсырманы орындау барысында кажетті материалды окулыктан
тауып оқиды
4Жазылым
жаңа
тақырып бойынша терминдер мен кажетті деректерді дәптерлеріне
жазады.
|
Құндылықтарға баулу
|
Тарихи құндылықтарға
баулу, патриоттыққа тәрбиелу.
|
Пән аралық байланыс
|
Тарих, Экология,
Математика, орыс тілі, ағылшын тілі.
|
Алдыңғы білім
|
5.2.2.1 Жер ғаламшарының пайда болуын
түсінеді.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңі
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
|
Ұйымдастыру бөлімі. Сәлемдесу.
Жақсы көңіл-күй қалыптастыру.
Сабақтын мақсатымен таныстыру.
Күтілетін нәтижені аңықтау.
Оқушыларды топқа
бөлу. « материк,
арал».
|
флипчарт, маркер
|
Сабақтың
ортасы 35 минут
Білу
Түсіну
Қолдану
|
1- тапсырма:
ЖЖ (жуптык жұмыс) «Санды суреттер » әдісі
Оқушылар мәтінмен танысып, берілген
картаға дүние бөліктері мен материктердің атауларын жазып, картадан
көрсету қажет.
Критерий: Материктер мен дүние бөліктерін игеру және зерттеу тарихын
жүйелеп баяндау.
Дескриптор:
ҚБ(қалыптастырушы
бағалау) мадақтау
2-тапсырма ТЖ (Топтық жұмыс)
Кестемен жұмыс.
Критерий: Материктер игеру және зерттеу тарихын жүйелеп
баяндау.
Дескриптор:
-
Материктің географиялық орнын
жазады;
-
Материктерді ашқан саяхатшыларды
жазады;
-
Материктердің байырғы халықтарын
жазады
ҚБ:
Басбармақ
3- тапсырма. ТЖ (топтық жұмыс) Картамен
жұмыс
Картаға
материктер мен дүние бөліктерін
зерттелін сызады.
Критерий:
Материктер мен дүние бөліктерін
игеру және зерттеу тарихын картадан көрсетіп, тұжырым
жасау.
Дескриптор:
ҚБ:
Екі жұлдыз, бір ұсыныс
|
АКТ құралдары,
презентация, Қалыптастырушы бағалауға
арналғантапсырмалар жинағы Жаратылыстану
сынып
кол-
ба,
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
Кері
байланыс:«Жетістіктер баспалдағы».
Менің бүгінгі сабақтан ...
білгенім.
Менің ... түсінгенім.
Мен келесі сабақта ... жасай
аламын.
Рефлексия. «Бес
саусақ» әдісі арқылы
|
Стикер,Жетістіктер
баспалдағы.
|
Саралау-
Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау
|
Денсаулық және техника қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Барлық
оқушылар: Материктер мен дүние
бөліктерін игеру және зерттеп қазын іздеу жолында, таныстырылым
арқылы және термин сөздермен жұмыс жасай отыра біледі
түсінеді.
Оқушылардың басым
бөлігі:
Денгйлік тапсырмалар және төдк әдісі
арқылы сипаттай алады.
Кейбір
оқушылар:Материктерді, түбектерді,
аралдарды бір – бірінен ажыратады және бір – бірімен салыстыру
жолдарына сипаттап талдап ажырата алады.
|
-
Сурет бойынша дүние бөліктерінің атауын
жазады;
-
Материктің атауын жазады;
-
Материктің географиялық орнын
жазады;
-
Материктерді ашқан саяхатшыларды
жазады;
-
Материктердің байырғы халықтарын
жазады
-
Материктерді ашқан саяхатшыларды
біледі;
Материктерді ашқан саяхатшылардың жүрген жолдарын
картаға сызады
|
Ұқыптылық, қауіпсіздік ережесін сақтау,
топтағы ережені сақтау
|