САБАҚ: дүниетану | Мектеп: Абай орта мектебі |
Күні: қыркүйектің 28-і. | Мұғалімнің есімі: Шарипхан Бакытнур |
СЫНЫП: 2-сынып | Қатысқандар: 9 | Қатыспағандар саны: 0 |
Сабақтың тақырыбы: | Ата-аналарымыздың мамандығы. |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Еліміздегі көптеген мамандық бар екенін және әрбір манадықтың өз орны бар екенін, олардың әрбіреуінің құрметке ие екенін түсінеді. Ата-аналарының мамандықтарын құрмет тұтатын болады. |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: |
| Еліміздегі көптеген мамандық бар екенін және әрбір манадықтың өз орны бар екенін, олардың әрбіреуінің құрметке ие екенін түсінеді. Ата-аналарының мамандықтарын құрмет тұтатын болады. |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Әр мамандықтың міндеті туралы толық айтып береді. |
| Кейбір оқушылар: |
| Еліміздегі әртүрлі мамандықты игерген танымал адамдар туралы айтып береді. |
Тілдік мақсат: | Оқушылар: |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
| Журналист, диқан, мұғалім, мамандықтар әулеті, |
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
| Талқылауға арналған сұрақтар: |
| 1.Мамандық деген не?2. Қандай мамандық түрлерін білесіңдер?3. Мамандық алу үшін не керек?4. Сен неліктен өскенде .... мамандық иесі болғың келеді?5. Сенің ата-анаң қандай мамандық иесі?6. Ата-анаңның мамандығын жалғастырғың келе ме?7. Мамандық әулеті дегенді қалай түсінесің?8. Мамандығы арқылы танымал болған қандай адамдарды білесің? |
Алдыңғы тақырып | Табиғатты қорғаудағы адамның рөлі. |
Жоспар |
|
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы | 1.Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылар «Мұғалім», «Дәрігер» және «Журналист» топтарына бөлінеді.Оқушылар шеңбер құрып тұрады. Хормен бүгінгі күнге арнап тілек атады. Әрбіреуі мамандық иелері жазылған стикерлерді таңдайды.
2. «ТВ шоу» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. «Менің болашақ мамандығым» атты үй тапсырмасын пысықтау.Мұғалім жүргізуші болады, ал оқушы – шоуға келуші.Бірнеше оқушыны балмұздақ таяқшасы арқылы ортаға шығарып, өзінің болашақ мамандығы туралы сұрақтар қояды және жауап береді.
3. Миға шабуыл.«Ойлан-жұптас-бөліс»әдісі арқылы мамандық туралы шолу жасайды?1.Мамандық деген не?2.Қандай мамандық түрлерін білесің?3.Бір мамндық иесі туралы толық мағлұмат бер. |
«Мұғалім»«Дәрігер»«Журналист» стикерлер мен топтың аттары
Орындық пен микрофон
Плакат пен маркер, түсті қағаз бен желім.
|
Ортасы | «Сергіту сәті»
«Әр маман керек өмірге» атты видео көрсетіледі. Видео қарайды өз ойларын айтады. Бір топтан бір оқушы ғана.
Қай зат кімге тиесілі?Топтық жұмыс. Төрт түрлі мамандық иелері беріледі. Соларға байланысты суреттер беріледі. Сол суреттерді сәйкесіне қарай топтастыру керек.
«Ақылдың алты қалпағы» әдісі арқылы Оқулықтағы «Ата-аналарымыздың мамандығы» мәтінімен жұмыс жасау.Мұғалім мәтінді оқып береді. Оқушылар түсінгендері бойынша үш топ үш қалпақ болады. Яғни, 1-топ – ақ,2-топ – жасыл,3-топ – көк.1-топ – Барлық мамандықтың да қажеттілігі мен маңыздылығын дәлелдейді.2-топ «Шығармашылық топ» өнер көрсетеді. Ата-анасының мамандығын жалғастырғысы келе ме? Неліктен?3-топ: Қорытынды жасайды.
| Интербелсенді тақтада ән мен билеген балалар видеосы.
Видео. Интербелсенді тақта.
Әр топтағы балаларға дайын қалпақтар.Ақ, жасыл және көк қалпақтар.
Өнер көрсетуге қажетті заттар. |
Аяқталуы | «Рефлексиялық нысана» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.Тақтаға «Рефлексиялық нысана»- ны толтыру керек.
Мұғалімнің бағалауы, үйге тапсырма.Ата-аналарыңнан олардың мамандықтары жайында сұхбат алу үшін сұрақ дайындап оны өткізіп, жазып келу. | Рефлексиялық нысана плакаты. |
Қосымша ақпарат |
|
|