|
Мектеп: Ғ.Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназиясы |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Өтеулиева Айнұр Жұмағалиқызы |
||||
|
Сынып: 8 «А,В» |
4 ойыншы 4 жанкүйер |
|||
|
Тақырыбы: |
«Атажұрт» интеллектуалды ойыны |
|||
|
Мақсаты |
Оқушылардың шығармашылығын арттырып өз бетімен іздене білуге сабақта алған білімдерін өмірде қолдана білу, тарихи шежірелер мәдениетінің ұлттық рухани танымдық, қасиеті киелі асыл мұралардың қазынасын жас ұрпақтың сана - сезіміне сіңіру. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру сәті. І. Бөлім «Өзін өзі таныстыру» екі команда ортаға шығып өздерін таныстырады. II. Бөлім І бөлім. «Өткел» Топ басшылары 5 сұраққа жауап береді. 1 сұрақ - 4000 ұпай. Бұл бөлімді ұлт көсемі – Әлихан Бөкейханға арналады. Биыл көсеміміз туғанына – 155 жыл. Жазушы Тұрсын Жұртпайдың естелігінен. Әлихан Бөкейханның 5 ұстанымы болған.
І топ. 1. Әлихан Бөкейханның өмір сүрген жылдары (1866-1937) 2. 1909-1917 жылдары Әлихан Бөкейхан айдауда болған қала (Самара) 3. Әлихан Бөкейханның алғашқы ірі монографиялық ғылымиғылыми еңбегі («Ресей. Біздің отанымыздың толық географиясы» 4. «Ол даладдағы қазақтардың діни-саяси қозғалысының жетекшісі... үкіметке қарсы барлық митингілер мен үндеулер, петициялардың белсенді ұйымдастырушысы» деп Әлихан Бөкейхан туралы ақпарат берген (Омбы жандармдық басқармасы) 5. 1906 жылы І Мемлекеттік Думасына депутат болып сайланған аймақ (Семей) Алихан Бөкейханның ұстанымы («Өмірімнің соңына дейін қазақ халқына қызмет етемін») ІІ топ. 1. Ә. Бөкейханның 150 жылдығы аталып өтілген жыл (2016) 2. 1906 жылы І Мемлекеттік Думасына депутат болып сайланған аймақ (Семей) 3. Бірқатар еңбектерін қазақ халқына арнаған Ә.Бөкейханның досы (Сороккин) 4. Әлихан Бөкейхан қазақтың қай ақынының шығармасын тұңғыш зерттеген (Абай) 5. Биліктің қуғындау мен қадалау жылдарында түрмеге қамалып, жер аударылса да бірқатар батыл да ержүрек азаматтар өз халқының болашағы үшін күресті жалғастыра берді. Бұл топтың жетекшісі, тәрбиешісі де Әлихан Бөкейхан еді. Нәтижесінде қазақ ұлты қалыптасты. Әлихан Бөкейханның қазақ тарихында алатын орны , міне, осында жатыр» -деп жазған (Қошке Кемеңгеров) II бөлім. «Белес» Әрбір дұрыс жауап 5000 ұпай ойынға қатысушылар сұраққа көмек алуға болады. Егер дұрыс жауап бермесе, сондай-ақ келесі топқа кезек бермегені үшін ұпайы кемиді.
І топ. Қосымша: Кен Алтайда өндіріледі, кқмір Орталық Қазақстанда (Спасск-Успен мыс кені мен зауытын, Саран-Қарағанды тас көмір кені) 2. 1900 жылы қазақ өлкесінде 106 жәрмеңке болды. Олардың ішіндегі неғұрлым атақтыларын ата. Қосымша: 1916 жылы Жетісудағы жәрмеңкені 5000 қазақ-қырғыз әскері қоршаған (Қарқаралы уезіндегі Қоянды (Ботов, Верный уезіндегі Қарқара, Жаркент жәрмеңкелері). ІІ топ. 1.ХІХ ғасырдың аяғы мен ХХ ғасырдың басында ірі теміржолдар салынуына байланысты Қазақстан аумағына салынған темржол желілерінің ірілері Қосымша: Әбілхан Қастеевтің атақты картинасы (Орынбор-Ташкент теміржолдары мен Түркістан-Сібір мағистралі) 2. ІІ Мемлекеттік Думаны таратуға қарсы наразылық митингілері өткен қалалар Қосымша: Қазақстанның солтүстік және батысындағы облыстар (Ақтөбе, Петорпавл, Қостанай) III бөлім. «Бекет» Команда жанкүйерлеріне арналған тапсырма. Берілген І, ІІ Думаның депутаттарын сайланған аймақтарына сәйкестендіру. IV бөлім. «Асу» «Алаш ардақтылары». Әр жауап 3000 балл
Сұрақ: Бұл ақпарат кім туралы? Дұрыс жауабы: Мұхамеджан Сералин
Сұрақ: Бұл ақпарат кім туралы? Дұрыс жауабы: Қошке Кемеңгеров
Сұрақ: Бұл ақпарат кім туралы? Дұрыс жауабы: Мұхамеджан Тынышбаев
Сұрақ: Ол кім? Дұрыс жауабы: Бақытжан Қаратаев
1916 жылғы Торғайдағы көтерілістің басшылары: Амангелді Иманов, Әбдіғапар Жанбосынов, Кейкі батыр Жетісудағы көтеріліс басшылары: Жәмеңке Мәмбетов, Бекболат Әшекеев, Тоқаш Бокин Жеңген топты марапаттау. |
Презентация
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Атажұрт» интеллектуалды ойыны
«Атажұрт» интеллектуалды ойыны
|
Мектеп: Ғ.Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназиясы |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Өтеулиева Айнұр Жұмағалиқызы |
||||
|
Сынып: 8 «А,В» |
4 ойыншы 4 жанкүйер |
|||
|
Тақырыбы: |
«Атажұрт» интеллектуалды ойыны |
|||
|
Мақсаты |
Оқушылардың шығармашылығын арттырып өз бетімен іздене білуге сабақта алған білімдерін өмірде қолдана білу, тарихи шежірелер мәдениетінің ұлттық рухани танымдық, қасиеті киелі асыл мұралардың қазынасын жас ұрпақтың сана - сезіміне сіңіру. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру сәті. І. Бөлім «Өзін өзі таныстыру» екі команда ортаға шығып өздерін таныстырады. II. Бөлім І бөлім. «Өткел» Топ басшылары 5 сұраққа жауап береді. 1 сұрақ - 4000 ұпай. Бұл бөлімді ұлт көсемі – Әлихан Бөкейханға арналады. Биыл көсеміміз туғанына – 155 жыл. Жазушы Тұрсын Жұртпайдың естелігінен. Әлихан Бөкейханның 5 ұстанымы болған.
І топ. 1. Әлихан Бөкейханның өмір сүрген жылдары (1866-1937) 2. 1909-1917 жылдары Әлихан Бөкейхан айдауда болған қала (Самара) 3. Әлихан Бөкейханның алғашқы ірі монографиялық ғылымиғылыми еңбегі («Ресей. Біздің отанымыздың толық географиясы» 4. «Ол даладдағы қазақтардың діни-саяси қозғалысының жетекшісі... үкіметке қарсы барлық митингілер мен үндеулер, петициялардың белсенді ұйымдастырушысы» деп Әлихан Бөкейхан туралы ақпарат берген (Омбы жандармдық басқармасы) 5. 1906 жылы І Мемлекеттік Думасына депутат болып сайланған аймақ (Семей) Алихан Бөкейханның ұстанымы («Өмірімнің соңына дейін қазақ халқына қызмет етемін») ІІ топ. 1. Ә. Бөкейханның 150 жылдығы аталып өтілген жыл (2016) 2. 1906 жылы І Мемлекеттік Думасына депутат болып сайланған аймақ (Семей) 3. Бірқатар еңбектерін қазақ халқына арнаған Ә.Бөкейханның досы (Сороккин) 4. Әлихан Бөкейхан қазақтың қай ақынының шығармасын тұңғыш зерттеген (Абай) 5. Биліктің қуғындау мен қадалау жылдарында түрмеге қамалып, жер аударылса да бірқатар батыл да ержүрек азаматтар өз халқының болашағы үшін күресті жалғастыра берді. Бұл топтың жетекшісі, тәрбиешісі де Әлихан Бөкейхан еді. Нәтижесінде қазақ ұлты қалыптасты. Әлихан Бөкейханның қазақ тарихында алатын орны , міне, осында жатыр» -деп жазған (Қошке Кемеңгеров) II бөлім. «Белес» Әрбір дұрыс жауап 5000 ұпай ойынға қатысушылар сұраққа көмек алуға болады. Егер дұрыс жауап бермесе, сондай-ақ келесі топқа кезек бермегені үшін ұпайы кемиді.
І топ. Қосымша: Кен Алтайда өндіріледі, кқмір Орталық Қазақстанда (Спасск-Успен мыс кені мен зауытын, Саран-Қарағанды тас көмір кені) 2. 1900 жылы қазақ өлкесінде 106 жәрмеңке болды. Олардың ішіндегі неғұрлым атақтыларын ата. Қосымша: 1916 жылы Жетісудағы жәрмеңкені 5000 қазақ-қырғыз әскері қоршаған (Қарқаралы уезіндегі Қоянды (Ботов, Верный уезіндегі Қарқара, Жаркент жәрмеңкелері). ІІ топ. 1.ХІХ ғасырдың аяғы мен ХХ ғасырдың басында ірі теміржолдар салынуына байланысты Қазақстан аумағына салынған темржол желілерінің ірілері Қосымша: Әбілхан Қастеевтің атақты картинасы (Орынбор-Ташкент теміржолдары мен Түркістан-Сібір мағистралі) 2. ІІ Мемлекеттік Думаны таратуға қарсы наразылық митингілері өткен қалалар Қосымша: Қазақстанның солтүстік және батысындағы облыстар (Ақтөбе, Петорпавл, Қостанай) III бөлім. «Бекет» Команда жанкүйерлеріне арналған тапсырма. Берілген І, ІІ Думаның депутаттарын сайланған аймақтарына сәйкестендіру. IV бөлім. «Асу» «Алаш ардақтылары». Әр жауап 3000 балл
Сұрақ: Бұл ақпарат кім туралы? Дұрыс жауабы: Мұхамеджан Сералин
Сұрақ: Бұл ақпарат кім туралы? Дұрыс жауабы: Қошке Кемеңгеров
Сұрақ: Бұл ақпарат кім туралы? Дұрыс жауабы: Мұхамеджан Тынышбаев
Сұрақ: Ол кім? Дұрыс жауабы: Бақытжан Қаратаев
1916 жылғы Торғайдағы көтерілістің басшылары: Амангелді Иманов, Әбдіғапар Жанбосынов, Кейкі батыр Жетісудағы көтеріліс басшылары: Жәмеңке Мәмбетов, Бекболат Әшекеев, Тоқаш Бокин Жеңген топты марапаттау. |
Презентация
|
||
шағым қалдыра аласыз













