Материалдар / Атмосфера және оның құрамдас бөліктері 7 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Атмосфера және оның құрамдас бөліктері 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ тақырыбы "Атмосфера және оның құрамдас бөліктері" 7 сыныпқа арналған жаңартылған бағдарлама бойынша жасалған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қараша 2021
783
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

     

Бөлім

3.2 Атмосфера

Педагогтың аты-жөні

Бекбенбетова Жанар Шоныковна

Күні

08.11.2021

Сынып: 7

Қатысушылар саны 9

Қатыспағандар саны 0

Сабақтың тақырыбы

Атмосфера және оның құрамдас бөліктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.2.1- атмосфераның құрамын сипаттайды

7.3.2.2- атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Атмосфераның құрамын анықтайды

Көпшілігі: Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін талдайды және графикалық түрде бейнелейді

Кейбіреулері:Озон қабатының тіршілік үшінмаңыздылығын сипаттайды

Бағалау критерииі

Түсіну– ауа, ауаның құрамдас бөліктерін және терминдерді түсінеді.

Талдау– Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін кесте бойынша талдайды.

Жинақтау – Озон қабатынның тіршілік үшін маңыздылығы жайлы білімдерін жинақтайды.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин

Салемдесу.

2.Оқушыларға жағымды орта

қалыптастыру.

3.Атмосфера қабаттары бойынша

топтарға бөлу.

Топ басшысы тағайындалып, бағалау парағы таратылады.


1. Оқушылармен амандасу, түгендеу

2.Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі арқылы

1 топ – Озон

2 топ – Оттегі

3 топ – Көмірқышқыл

3. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу.

«Жалынды тілек» әдісі арқылы оқушылардың 1 жеке жақсы қасиеттерін айтқызу. Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз.


Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қалыптастырушы бағалау

Кері байланыс











АКТ

Видеоролик


Қағаз қималары



«Фишбоун»


Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

30 мин

  1. Оқулық мәтінімен жұмыс (Джигсо әдісі,) терминдерді дәптерге жазу.Бір біріне түсіндіру.

  2. Визуальді көру арқылы есте ұзақ сақтау мақсатында бейнеролик көрсету

3.Атмосфераның құрылысы және озон қабаты туралы

4. Тапсырма(Ж) Атмосферадағы газдар үлесін диаграмма түрінде көрсетіп сипаттау


Таза ауаның компоненттері

Компоненттер

Мөлшері %

азот

78.08

оттегі

20.94

Инертті газдар

0.93

Көміртегі диоксиді

0.03

Озон

0.00005 аз

Қалыптастырушы бағалау қол шапалақтау арқылы


Тапсырма Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін талдай отырып, кесте толтыру

Атмосфера

геог

биология

химия

Физика

тропосфера





стратосфера





Мезосфера





Термосфера





Экзосфера





3 топВЕНН диаграммасы бойынша ауаның маңызы мен ауаның ласануы салыстыру

Қалыптастырушы бағалау смайликтер арқылы


Атмосфераны қазіргі заманда зерттеу

Тапсырма: (д)

Неліктен атмосфераны зерттеудің ең үздік түрі – жерүсті метеорологиялық стансылар желісі

екенін түсіндіріңдер.

Климатты жаһандық бақылау жүйесінің Жер ғаламшары, адамның шаруашылық қызметі үшін

қандай артықшылықтар беретінін анықтаңдар.

Атмосфераны зерттеудің қолданбалы сипаты қанд

1- топ «Озон» тобы.

«Жартыңды тап»әдісі бойынша .Берілген мозайканы біріктіру арқылы оқушылар үйге берілген жанартаудың құрылысы бойынша тапсырмаға жауап береді.

2-топ .Оттегі тобы

«Венн диаграммасы» әдісі бойынша оқушылар жанартауларды салыстырады.Гейзер мен жанартауды салыстырып айырмашылытарын жазуды тапсырамын.


3- топ «Инертті газдар»

1.Географиялық диктант .

Көмірқышқыл тобы

1.Гірек тілінен аударғанда «Литос»- ,,,,,,

«Сфера»-,,,,,,,, деген мағынаны білдіреді.

2. ЛИТОСФЕРАНЫҢ  қабаттары,,,,,,,,,,,,,,,,

3. Мантия ол ,,,,,,,,,.

4. Жер сілкінісін – ,,,,,,,,,, ғылымы зерттейді.

5. Суларда әртүрлі тұздардың ерітіндісі кездесетіндіктен ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, деп те атайды.


Өткен материалды еске түсіріп, жаңғыртуды іске асырады.Оқушылар өзінің деңгейіне байланысты сұрақтарға жауап береді.Топтар бір бірін бағалайды . «Зымыран » әдісі оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады.

Оқушыларға ортақ сұрақ қоямын.

1)Оттегі мен азоттың тіршілік үшін қандай маңызы бар?

2) Көмірқышқыл газы қалай пайда болады?

3) Атмосфераны қалай зерттейді?

одан кейін оқушылардан өз ойларын көршілерімен бөлісуді тапсырамын.

Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды

Жұп бойынша

Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді




Дескрипторлар:

- ауа құрамын жазады,

  • Атмосфера ауасын құрайтын газдардың пайыздық үлесін диаграммада көрсетеді.






Дескрипторлар:

- Суреттен атмосфера қабатын анықтайды

- Атмосфера қабаттарының ерекшеліктерін ажыратады

- Адам атмосфераның кай қабатында өмір сүріп жатқанын анықтайды

- Озон қабатының маңызын талдайды

- Жаратылыстану пәндерінен алған білімдерін пайдаланады




Дескрипторлар:

- Атмосфераны ластау көздерін анықтайды

- Тіршілік үшін маңызын ажыратады

- Озон қабатына қауіп төндіретін факторларды анықтайды

- Табиғатттың көркемділігі суреттеу

- Озон қабатын сақтаудың жолдарын ұсынады

- Атмосфераны қорғау жолдарын ұсынады

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау


























ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай»











Бағалау парақшасын толтырады.






ҚБ Бағдаршам



Ашық сұрап-жауаптар




















Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК

Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.



Кері байланыс «Білім шыңы»

Күн – түсіндім, білдім Бұлт – әрекет жасадым Найзағай – түсініксіз болды

Рефлексия

«Екі жұлдыз, бір тілек»

- Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын.

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


Рефлексия парағы















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!