Материалдар / Атмосфера және оның құрамы 7 - сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Атмосфера және оның құрамы 7 - сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Атмосфера тақырыбына арналған Pisa тапсырмалары бар сабақ жоспары мұғалімдерге көмек құралы болады деп ойлаймын.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Қырқүйек 2020
753
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Мерзімі:

Мұғалім: Сәдуова Ақерке Қайратқызы


Мектеп:

Ә.Бөкейханов атындағы мектеп - лицейі

Сабақтың тақырыбы:

Атмосфера және оның құрамы

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Оқу мақсаты:

7.3.2.1 - Атмосфера құрамын сипаттайды

7.3.2.2 - Атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп түсіндіреді

Сабақтың

мақсаты:

Атмосфера құрамын сипаттау .

Атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп түсіндіру

Пәнаралық байланыс

Физика, математика, информатика

Сабақ формасы

жеке, жұппен және топтық жұмыстар

Тілдік мақсаттар

«Атмосфера » ұғымын ауызша және жазбаша түрде түсіндіріп, атмосфера құрамын сипаттайды.

Атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктері бейнеленген суреттер мен графиктерді сипаттап түсіндіреді.

Қалыптастыратын құндылықтар

Оқушыларды топтық жұмыс арқылы бір-бірін құрметтеуге, сыныптастарының жауаптарын тыңдауға, талдау, қорытынды жасау.

Бағалау

критерийлері

- «Атмосфера» ұғымын түсіндіреді

- «Атмосфера » ұғымын түсіндіре алады және құрамы мен құрылысына сипаттама береді.

- Атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелей алады, оны түсіндіреді

Лексика және терминология

Атмосфера, азот, инертті газдар, көмірқышқыл газ, тропосфера, стратосфера, мезосфера, атмосфераның жоғарғы қабаттары, озон қабаты

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер


Атмосфера құрамы ........ атмосфера қабаттары ….

Атмосфераның төменгі қабаты ..... Озон қабаты .......

Алдыңғы білім

5-6 сыныптағы білімдері

Қолданылатын ресурстар

Суреттер, график, диаграмма

Атлас , 6-7 сынып/2015-2016 ж/,

Оқулық, 7 сынып

Жоспар

Сабақ кезеңдері

Жоспарланатын шаралар

Ресурсы





І. Ұйымдастыру кезеңі.Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды топтарға біріктіру: тропосфера, стратосфера, мезосфера, термосфера, экзосфера

( мүмкін сутегі, оттегі, азот, көмірқышқыл газы, озон және т.б.

Топ мүшелері көшбасшы, таймкиппер, спикер, суретші-редактор болып бір-бірін сайлауы)

Ой қозғау:

Бүгін топтардың атаулары өзгеше. Қандай пікір бар?

-бүгін сабақ не туралы болады?

- қандай тақырыпты өтеміз?

презентация PowerPoint



ІІ. Сабақ тақырыбы мен бағалау критерийлерін талдау. Сабақтың негізгі терминдерімен таныстыру.

Тақтаға жазу немесе карточкаларда жазылу
































ІІІ. Топтық жұмыс. Диаграмма бойынша атмосфера құрамы туралы мини хабарлама жазу

Мысалы: атмосфера құрамы күрделі, ол түрлі газдар қосындысынан тұрады(құрамын атайды).


Жұптық жұмыс. «Сөйлемді аяқтаңыз»

Аталған газдар қандай қызмет атқарады? Мысалы көмірқышқыл газы не үшін керек?

  • Оттегі :

  • Тірі ағзалардың тыныс алуы үшін

  • Жану үшін

  • Тотығу үшін

  • Азот:

  • Ақуыздың құрамына кіреді

  • Өсімдіктердің қоректенуі үшін

  • Көмірқышқыл газы:

  • Өсімдіктердің өсіп-дамуы үшін

  • Озон:

  • Ультракүлгін сәулелерді сіңіреді



Жеке жұмыс. Оқушылар дұрыс жауаптар негізінде(қолдау көрсету үшін мүмкін деңгейі төмен оқушыға /топқа жауаптары немесе жартылай жауаптары бар парақшалар беру керек) жұмыс дәптерлеріне жазып, шеңберлі диаграмма арқылы атмосфера құрамын сызады.


Топтық жұмыс .

Жұмысты орындау критерийлерін анықтап алу.
1. Атмосфераның құрылысы мен қабаттарын оқулық мәтіні бойынша оқи отырып зерттеу, нәтижесін сызбанұсқа түрінде ұсыну немесе

2.а/.Слайд суреті бойынша атмосфера қабаттары туралы сұрақтар құрастыру, мысалы:
1. Атмосфераның қандай қабаттары бар?

2. Тропосфераның стратосферадан ерекшелігі бар ма?

3. Адам үшін атмосфераның ең маңызды қабаты қандай?


в/. Сұрақтарға жауапты А4 парағына жазыңыздар.
с/. Оқулықтан мәтінді оқып жауаптарыңызды толықтырыңыздар
.

Қорытындылау: бүгін қандай ақпараттармен танысты, қандай маңызды ой-тұжырымдама жасады.


Бағалау: Сабақтың бағалау критерийі негізінде топ көшбасшылары толтырған бағалау парақшалары бойынша мұғалім қорытынды жасайды.

презентация PowerPoint









Кері байланыс












Қалыптастырушы бағалау




















Кері байланыс


Бағалау критерийлері:

- Атмосфералық қысымды біледі.

- Атмосфералық қысымның төмендеуінен судағы ауаның құрамының өзгеретінін біледі.

1-сұрақ. Қолайсыз ауа райы жағдайында (жаңбыр немесе қар жауардың алдында) атмосфералық қысымның өзгеруі туралы не білесіз?

А. Төмендейді. В. Жоғарылайды.

Дескриптор:

  • Қолайсыз ауа райы жағдайында атмосфералық қысымның өзгеруі туралы айтады.

Жауабы: А.

2-сұрақ. Атмосфералық ауа қысымының төмендеуі барысында судағы ауа мен оттектің құрамы қалай өзгереді?

А. Төмендейді. В. Жоғарылайды.

Дескриптор:

- Атмосфералық ауа қысымының төмендеуі барысында судағы ауа мен оттегктің құрамының өзгеретінін біледі.

Жауабы. А

Pisa тапсырмалары


ІV. Рефлексия «Бағдаршам».


Үй тапсырмасы: “Атмосфераның адам денсаулығына әсері” тақырыбына эссе жазу (60 сөзге дейін)


презентация PowerPoint

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Сіз дарынды оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз?

Төмен қабілетті

Орташа қабілетті оқушылар

Жоғары қабілетті оқушылар.

Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай ұйымдастырасыз?


Пәнаралық байланыс


Қолдау көрсету:

Сіз оқушыға қолдау көрсету үшін дұрыс жауап немесе негізгі ойды білдіретін тірек сөздер бере аласыздар

Тақтаға да тірек сөздер мен сабақта өтілетін сандарды жазып қойсаңыз, көмек қажет оқушыға жеңіл болады.

Қалыптастырушы бағалауды кезеңдерде өткізуге мүмкіндіктер бар:

  • Жауабы дәлелді болса.

  • Шеңберлі диаграмма сала алса.

Ауызша жауаптары толық болса.

АКТ


Рефлексия

Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?

Оқушылар нені білді?

Қандай оқу жағдайы қалыптасты?

Оқу дифференциациясы тиімді дайындалған ба?

Уақытты ұтымды пайдана алдым ба? Мен жоспарыма неліктен және қандай өзгерістер енгіздім?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия

жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ

бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағалау


Сабақтың қандай екі сәті сәтті өтті (оқуды да, оқытуды да қарастырғанда)?

1.




2.


Сабақтың тиімділігін қандай екі жағдай жақсартар еді (оқуды да, оқытуды да қарастырғанда)?

1.


2.


Сабақты жүргізгенімде сынып туралы және сол сыныптың оқушылары туралы қандай ақпарат алдым, бұл ақпараттың келесі сабақты жоспарлауымда қандай көмегі тиеді?














Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!