2 бөлім Атмосфера Атмосфераның құрамы;Атмосфераның құрылысы мен қабаттары | Мектеп: |
| Мұғалімнің аты-жөні: |
Сыныбы: 7-сынып13.12.2016 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: |
Оқыту мақсаты;Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі | Атмосфера құрамын сипаттау .
Атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп түсіндіру |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар атмосфералық ауаның заттық құрамын біледі.
Оқушылардың басым бөлігі атмосфераның құрамы мен қабаттарын сызба түрінде көрсете алады.
Жекелеген оқушылар атмосфераның құрамының маңызын біледі
|
ОБ сілтеме | Дағдылар | Жетістік критерийлері |
Литосфера
| Білу және түсіну Қолдану | Атмосфера және оның құрамын біледі.
Атмосфераның құрамы мен қабаттарын сызба түрінде көрсете алады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: диаграмманы, суреттеді қолдана отырып, атмосферадағы газдардың үлесін анықтайды және сипаттайды. Мәтінді оқи отырып атмосфераның құрылысы мен қабаттарын зерделеп, (зерттеу) график түрінде ұсыну.Пән бойынша сөздер мен терминдер: Атмосфера, тропосфера, тропопауза, стратосфера, стратопауза, мезосфера, ионосфера, экзосфераАуызша және жазбаша сөзге арналған қажетті сөйлемдер:Атмосфераның газдық құрамын сипаттаңыз. Атмосфералық ауа ............, .............., ................ тұрады.Атмосфераның қабаттары ......................, ........................,...................
|
Алдыңғы білім | Оқушылар «Ғылымға кіріспе» пәнінен алған білімді қолданады |
Жоспар |
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | ресурстар |
0-5 | Кіріспе Ұйымдастыру кезеңі: ЖҰМБАҚОл бар жерде бар ма, жоқ па, білмейсің, Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің. Жауабы: ауа | Мультимедиялық презентация Атмосфера:
|
5-8 | Оқушылар сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, жетістік критерийлерімен, жоспарымен танысады |
|
8-15 | Жердің сыртқы қабаттары Атмосфера туралы не білесіңдер? |
|
15-20 | Атмосфералық ауаның газдық құрамымен танысады:Сандық мәліметтерді қолданып диаграмма жаса 78 % – азот (N) 21 %– оттегі (O) 0,03% – көмірқышқыл газы (CO2) 0,97 %– түрлі газдар (аргон, ксенон, криптон, неон, сутегі, т.б.) және су буы мен шаң тозаң | Мультимедиялық презентацияОқу фильмі -Атмосфералық газдар: https://www.twig-bilim.kz/film/factpack-atmospheric-gases-5699/
|
20-35 | Атмосферадағы газдардың үлесін диаграмма түрінде көрсетеді, сипаттап береді | Мультимедиялық презентация, тапсырма парақтары Циркуль, сызғыш, транспортир, қарындаш. |
35-40
| Атмосферадағы газдық құрамын сипаттап береді |
|
40-50
| Атмосфераның құрылысы мен қабаттарын мәтінді оқи отырып зерделейді
| Мультимедиялық презентация Глоссарий Тропосфера:Стратосфера: |
50-65 | Дәптерге атмосфераның қабаттарын сызбанұсқа түрінде түсір |
|
65-72 | Сәйкестендір
| Мультимедиялық презентация, тапсырма парақтары |
72-77 | Оқушылар стикерлерге сабақта не ұнағанын, ұнамағанын, не білгенін, нені білгілері келетінін белгілейд | Стикерлер |
77-80 БағалауҮйге тапсырма | Сабақты қорытындылауЖетістік критерийі бойынша өзін-өзі бағалау Тақырып бойынша терминдерді еске сақтау, қосымша ақпараттар қарау (мүмкіндікке қарай) |
|
Қосымша ақпарат |
Бөліп оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтар |
Қабілеті төмен оқушыларға мұғалім тарапынан көмек керек болуы мүмкін. Үй жұмысы: Халық саны, тығыздығының өзгеруі туралы ақпарат көздері арқылы танысу, сайттар беру | Критерий: Халық тығыз аз және жоғары аудандардың артықшылықтыры мен кемшіліктерінжазса;Халық тығыздығы өзгерісіне график салу, болжам айту, салдарын жазу. | АКТ – оқушылар жоғарыда келтірілген сілтемелер бойынша жүктелген карталармен жұмыс істей алады. Құндылықтар – өз еліміздің мысалдарымен байланыстыра алуына көмектесу. |
Ой толғауСабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Қорытынды бағалауЕң жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)1:2:Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты)1: 2:Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? |