Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Атомның құрылысы мен құрамы. Изотоптар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақтың тақырыбы: Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар. |
Мектеп: № 81 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 19.11.2018 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Баймуратова Ж.А |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты |
7.1.2.5 -протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу 7.1.2.6 -алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу; 7.1.2.7 -изотоп түсінігін білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын біледі; алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын біледі; -изотоп түсінігін біледі; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: элементтердің атомдық құрылысын ажыратып жаза алады; Изотоптары бойынша бір элементтің салыстырмалы атомдық массасын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Берілген элементтің ядро заряды мен атомдық массасын дұрыс анықтайды -Протон, нейтрон, электрон санын дұрыс анықтай алады. Изотоптарға дәлел келтіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын біледі; алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын біледі; -изотоп түсінігін біледі; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: протон, нейтрон, электрон, изотоп. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Атомдар туралы түсінігі бар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы |
Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал. «Әрқашан күн сөнбесін» әнінің қайырмасының әуенімен: Ғажайып химия пәні Өмірдің мәні, сәні Бүгінгі сабақтан біз Алайық білімі тағы! Үйреніп атомдардың Құрылысын, құрамымен. Изотоп түсінігін Білетін боламын мен! 18-суретті көрсетіп сұрақтар қою. Суретте не бейнеленген? Заттар неден тұрады? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Д. И. Менделеев атомдық массаларының осу
ретімен орналасқан химиялық элементтер қасиеттерінің периодты
өзгеруінің себептерін айқындап бере алмады. Элементтердің
қасиеттері не себепті олардың салыстырмалы атомдық массаларына
периодты түрде тәуелді болатыны белгісіз еді. Бірақ Д. И. Менделеев
элементтердің атом құрылысы айқындалған сайын бұл сұраққа жауап
беруге болатынын алдын ала
болжады. Ұжымдық жұмыс. № 1тапсырма. А) Көп нүктенің орнын толтыр ядро ................. ................ Атом қауыз ................ Б) Мына таңбалармен берілген элемент атомдарының ядро зарядтарын анықтаңыз: Na, Ca, O, H, Бағалау: Мадақтау. «Жарайсыңдар балалар!» Топтық жұмыс. №2 тапсырма «Эйлер шеңбері» Шеңбер сызылып беріледі. Идеялар талқыланады. Не? Қалай? Неге? Нәтиже? Бағалау. «Үш шапалақ» Жұптық жұмыс. № 3 тапсырма.
Бағалау. «Бас бармақ арқылы» Сергіту сәті: Жеке жұмыс. №4 тапсырма. ҚБ Смайлик арқылы бағалау
|
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы |
«Ортадағы қаламсап». Барлығы шеңбер құрып бүгінгі сабақтан алған ақпаратымен бөліседі. Үйге тапсырма: § 7. «Жеңіл және ауыр судың қасиеттерін салыстыру» атты хабарлама дайындау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
«Үш М және Ә» (Үш М – сабақта орындалған жақсы үш мәселе немесе іс-әрекет; Ә – жұмысты жақсарта түсетін ұсыныс )
Оқушыларға сабақ барысында жақсы орындалған үш мәселені атап, сабақта олардың жұмысын жақсартатын бір әрекетке ұсыныс жасау ұсынылады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Осы сабақтың келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей сыныптағы оқушылар жайлы не білдім?
Жекелеген оқушылардың сабақты қабылдау ерекшеліктеріне және әрқайсысының бейімділігіне қарай тапсырма дайындау. Тапсырмаларды жас ерекшеліктеріне қарай жасақтау |