Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ауа райы және метеорологиялық элементтер
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспары (ҚМЖ)
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3. Физикалық география 3.2 Атмосфера |
Мектеп: Қуағаш НМ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 15.10.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Янтурсин О.Ю |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 «а» |
Қатысқандар саны: 10 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Ауа райы және метеорологиялық элементтер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.2.3-«ауа райы» ұғымын түсіндіреді 7.3.2.4-температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтер мен құбылыстарын сипаттап, зерттеу маңыздылығын анықтайды 7.3.2.5-температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтерінің көрсеткіштерін өлшеп, метеорологиялық құрал-жабдықтарды қолданумен тіркейді 7.3.2.6-жергілікті жер мүмкіндігі бойынша температура, қысым, жел, бұлттылық, жауын-шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементтерінің көрсеткіштері бойынша синоптикалық графикалық материалдарды жасайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: «Ауа райы» туралы анықтамалар мен терминдерді біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Ауа райы элементтерінің ерекшеліктеріне талдау жасау арқылы сипаттама бере алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Климаттық факторлардың табиғатқа әсерін талдау арқылы жіктейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
Білу, түсіну: Ауа райы элементтерін анықтайды, айқындай біледі Ауа райының элементтерінің түрлерінің қажеттілігін түсіндіреді. Талдау:Ауыл шаруашылығына ауа-райының маңыздылығын талдайды. Жинақтау: Ауа райы элементтерінің маңыздылығы бойынша жіктейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын дамытады, географиялық дереккөздерімен танысады, өз ойларын жеткізеді. Пәнге тән лексика мен терминология: атмосфера, метеорология, гидросфера, синоптик, казгидромед. Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: Метеорология, Казгидромет, Ауа-райы картасы. Синоптик |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Ауа райы элементтері: желдің күшін, күннің энергиясын бүгінгі таңдағы қоршаған ортаға зиянсыз энергия көздері ретінде пайдалану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Физика-табиғаттың компоненттерінің қасиетін, ерекшеліктерін үйренгенде байланысады. Әдебиет-ауа-райы элементтерін сипаттауда әдеби тілмен байланысады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Атмосфера оның қабаттары, жердегі тіршілік үшін маңызын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы
|
Ұйымдастыру сәті.
1 топ-Барометр, 2 топ-Гигрометр, 3 топ-Термометр |
Суреттер бойынша |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы/сабақ-тың негізгі бөлімі |
Қызығушылықты ояту. «Сен білесің бе?» Бүгінгі сабақта не талқылаймыз, не өтеміз деп ойлайсыздар? Өз ойларыңды ашық айтып, сыни тұрғыдан ойлана отырып жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. 1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. «Топтас, талқыла, бөліс» әдісі /Топтық жұмыс/ Мәтінді оқып шығыңыз, ұсынылған сұрақтардың жауаптарын талқылаңыз: Әр топқа ауа райы, температура, ауа райы элементтері мен құбылыстарын саралау тапсырмасы.
2- тапсырма. Сәйкестендіру /Жеке жұмыс/ 1.Термометр Қысымды өлшейтін құрал 2.Барометр Жауын-шашын өлшенеді 3.Гигрометр Температура өлшенеді 4.Изобара Жауын-шашын түсетін бірдей нүктелерді қосатын сызықтар 5.Изотерма Температуралары бірдей нүктелерді қосатын сызықтар 6.Изогиета Атмосфералық қысы бірдей нүктелерді қосатын сызықтар
3-тапсырма: «Мені таны» ойыны. /Жұптық жұмыс/ Оқушылар берілген фото-суретте: 1.Не бейнеленген? 2.Бұлттардың түрлерін ажырату, олардың орналасу қашықтықтары? 3.Ұандай бұлттардан жауын-шашын түрлері жауады?
4-тапсырма: Әр оқушы ауа райын бақылау үшін күнделік арнау керек. Кесте арқылы тәуліктік, айлық, жылдық температураны есептеу. /Жеке жұмыс/
200С+140С+300С+350С=990С:4=230С
Бүгінгі өткен сабақ бойынша оқушылар ойларын жинақтап «түйінді сөзді мен айтайын» әдісі арқылы қазақ әдебиетіндегі ауа райына қатысты бір-бір мақал-мәтелдер айту. Бағалау: Бірін-бірі фигуралар арқылы бағалайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
«ҚАҚ» әдісі арқылы жаңа мәліметті игерудің белсенді тәсілі арқылы сабақты қорытындылаймын. Оқушылар бүгінгі тақырыпты түсініп, бірін-бірі тыңдағанда жекелей мынадай кестені толтырып отыру керек:
Үй жұмысы: Өз өлкеміздің ауа райынаа сипаттама беру және кескін картаға түсіру |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ жоспарында дайындалған тапсырмалардың көпшілігі жекелеген оқушылар өз деңгейлерінде орындай алатын жеңіл тапсырмалар. Ал қабілеті жоғары оқушыларға қосымша күрделенген тапсырмалар беруге болады. |
Жетістік критерийлері арқылы бағалау: Өзін-өзі бағалау; Өзара топтық бағалау; Мұғалім-эксперт
Сабақ соңында оқушылар бүгінгі өтетін тақырыпты қаншалықты меңгергендігін «ҚАҚ» әдісі арқылы оқушылар өтілген тақырып бойынша түсініктерін жазады. |
Техникалық қауіпсіздік ережелерін ғаламтормен жұмыс жасағанда тоқ көзін дұрыс қолдануда сақ болу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау ұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың басынан бастап әрбір тапсырмалар бойынша оқушылар үнемі бағаланып отырады. Қолыма жұлдызша, не табиғат бейнесіне байланысты стикерлерді алып, берілген тапсырмалар бойынша жылдам, әрі дұрыс жауап беріп отыратын оқушыларды мадақтап, қолпаштап отырамын.
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:Үй тапсырмасы бойынша білімдерін талдау кезеңі; 2:Ауа райы және метеорологиялық элементтері; Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойлыныңыз)? 1:Ойын элементтерін қосқанда жақсы болар еді; 2:Қазақтың ұлттық тілімізде ауа райының түрлері: қар, жаңбыр, бұршақ, жел, найзағай, су тасқындары, көк тайғақ, дауыл т.б. байланысты нақыл сөздер мен мақал-мәтелдерді сұрау арқылы оқушылардың білім-біліктерін арттыру. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1:Әрбір тапсырманы жеңілден күрделіге қарай дайындап отыруды; 2:Қызқты есептеулер мен зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру. |