Сабақ:
|
Мектеп:
Алдаберген Бисенов атындағы №38 орта
мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Мугалова Салтанат
|
Сынып:
7
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Ауа. Ауаның
құрамы.
№6 зертханалық тәжірибе
«Балауыз шамның жануы»
|
Сабақ негізделген
оқу мақсаты
|
Оқушылар сабақ соңына қарай не
үйренгенін қалайсыз?
7.3.1.1 Ауаның құрамын
білу.
7.3.1.2 Атмосфера
ауасын ластанудан қорғаудың мəнін
түсіндіру.
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық оқушылар істей
алады:
Ауаның құрамына кіретін
газдарды атайды.
Ауаның ластану жолдарын
біледі.
Атмосфера ауасын қорғаудың
қажеттілігін түсінеді.
«Балауыз шамның жануы»
тәжірибесін жасайды.
|
Оқушылардың көпшілігі істей
алады:
Ауаның ластану
себебін анықтап тұжырымдайды.
|
Кейбір оқушылар істей
алады:
Өз зерттеулерін,
тәжірибелерін ұсынады.
|
Бағалау
критерийлері
|
Ауаның құрамында қандай газдар
кіретінін атайды.
Ауаның құрамындағы оттек пен
азоттың мөлшерін анықтайды
Жану процесіне оттек газы
қатысатынын түсінеді.
Ауаның ластануына əсер ететін
факторларды атайды.
Ауаны ластанудан
қорғау қажеттілігін анықтайды.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Жер атмосферасының қабаты ауа.
(жаратылыстану 5-сынып)
Ауа (Ғылымға
кіріспе)
|
Құндылықтармен
байланыс
|
Топтық жұмыста-
ұжымшылдық, ортақ істің нəтижесіне жауапкершілік. Жұптық жұмыста -
ізденісте болып өзара сыйласады. Жеке жұмыста - өмір бойы білім
алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде
адалдық.
|
|
Оқушылар:
Не істей алады?
Пəнге қатысты арнайы лексиканың көмегімен заттардың тұтануға
арналған сынақ нəтижесін ауызша салыстырып
алады.
|
Негізгі сөздер
мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және
терминология):
|
Оттек, қоршаған орта, ластану,
тез тұтанатын, жану, жанармай, тұтану көзі
|
Сыныптағы диалог/
жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
|
Талқылауға
арналған сұрақтар:
|
От жануы үшін
қойылатын талаптар .......сыз от жана алмайды,
себебі....
|
Сіз неліктен
... екенін айта аласыз ба?
|
Отпен күрес
кезінде ..... пайдаланбау маңызды, себебі
......
|
Тыңдалым мен
оқылым бойынша ұсыныстар:
|
Ластаушы көздерге
сақтандырғыштар ұсынылады.
|
Алдыңғы
білім
|
Ауаның құрамы туралы
алғашқы түсініктері бар
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді
жазыңыз
|
Ресурстар
|
Басы
5 мин
|
2 мин
3
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
"Мозайка" əдісі арқылы төрт топқа
бөлінеді. Оқушылар қиындыларын құрастырып өз топтарын
құрайды.
1.
Азот
2.
Оттек
3. Инертті
газдар
4. Көмірқышқыл
газы
Оқушылар топ атаулары туралы
айтады, оқу мақсатымен таныстырылады.
Ой
қозғау
Бейне жазба көрсету арқылы
ақпараттық комуникациялар үдерісі дағдыларын дамыту барысында
ауаның құрамын жəне ластаушы көздерін білуді
жоспарладым.
Кері
байланыс:
1. Барлық тірі организмдерге
(адам, жануар, өсімдік) қажетті тіршілік
көзі?
2. Ауаны ластаушы көздерді
атайық?
Оқушылардың дұрыс
жауаптарын "Мадақтау" арқылы бағалау.
|
Бейне
жазба
Дидактикалық
материалдар
http:
//smk.edu.kz/Course/Topic/16/6018
|
Ортасы
32
мин
|
20
мин
5 мин
7 мин
|
Тапсырма
1.
Топтық жұмыс "Ойлан, бірік,
бөліс"əдісі
Ойлан, Бірік,
Бөліс.
Оқушылар мәтінді оқиды, топқа
берілген сұрақтарға жауаптарды немесе идеяларды барынша жазады
(Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді
(Бірік) және соңында мұғалім бүкіл сыныптың идеяларын талқылауды
бастайды (Бөліс).
-
Азот
Ауаның құрамы
қандай?
-
Оттек
Ауаның құрамындағы оттек пен
азоттың мөлшерін қандай тәжірибемен анықтауға
болады?
-
Инертті
газдар
Атмосфераны қорғау
шаралары
-
Көмірқышқыл
газы
Ауаны ластаушы
көздер
Кері байланыс
орнату.
1) Топта жұмыс істеу ұнады
ма?
2) Өзге топтың нәтижелерімен
келісесіздер ме? Неліктен?
Топтар «2 жұлдыз – 1
ұсыныс» арқылы өзге топқа бағалау
жүргізеді.
Тапсырма
2.
Жеке
жұмыс
Тапсырмалар
дифференциаланған
Тапсырма 3.
Жұптық
жұмыс
Бейне жазба «Балауыз шамның
жануын» көрсету
№6 зертханалық тәжірибе
«Балауыз шамның жануы»
Оқушылар жұп болып зертханалық
жұмысқа қорытынды жазады.
Кері байланыс
орнату:
1) Сіздерге жұпта жұмыс жасау
ұнады ма?
2) Сіздер жасалған
тәжірибеден қандай құбылыстарды білдіңдер?
|
Суреттер
https:
//www.youtube.com/watch
?v=8dZoF_3sFIw
|
Соңы
3 мин
|
3 мин
2
мин
|
Рефлекция «Бәрі менің
қолымда». Берілген ақ парақтарға өз
қолдарының ізін салып, әр саусағына сәйкесінше сабақтан алған
білімдері бойынша кері байланыс алынады.
Үй тапсырмасын
беру: Өздерің тұратын аймақтың
ластану көздерін зерттеп келіңдер
|
|
Қосымша
ақпарат
Өндіріс орындарынан,
көліктер т.б. бөлінген ластаушы газдардың тікелей қоршаған ортаға,
денсаулыққа жедел түрде әсер етіп астма, бронхит сияқты ауруларға
әкеледі. Ауаның ластануынан туындайтын аурулардан жылына 3 млн адам
көз жұмады. Ластаушы газдар бұданда кең тарайтын зиян келтіреді.
Олар химиялық реакцияға түсіп зиян тудыратын тұмша мен қышқыл
жауындарды түзеді.
|
Саралау – Сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау –
Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Қауіпсіздік және
еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен
байланыс.
|
1.Топтық, жұптық жұмыстар
арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге
асырылады.
2. Барлық оқушыларға
ауаның құрамын анықтауға тапсырма беріледі. Оқушылардың басым
көпшілігіне ауаны ластану себептерін тұжырымдау тапсырылса.
Белсенділігі басым оқушыларға ситуациялық сұрақ беру арқылы өз
зерттеулерінің нәтижесін ұсыну.
|
Ашық сұрақтар беру
арқылы
Кері байланыстар беру
арқылы
"Мадақтау"
"Екі жұлдыз - бір
тілек"
арқылы
бағалаймын
|
Тәжірибелер жасау барысында
техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау.Бейне жазба көрсету
https://youtu.be/R14NNLPW03I
Денсаулық
сақтау
|
Рефлексия
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты
болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|