Материалдар / Ауаның құрамы. Ауаның қабығы.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ауаның құрамы. Ауаның қабығы.

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал 4 сынып мұғалімдеріне қажетті тапсырмалар бар.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Желтоқсан 2018
616
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Дүниетану. күні:________________


Сабақтың тақырыбы: Ауаның құрамы. Ауа қабығы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік Оқушылардың ауа туралы алған білімдерін кеңейту. Ауа

құрамымен таныстыру.Ауаның жер бетіне таралуы жайында

түсінік беру.

Дамытушылық: Оқушы танымын кеңейтіп, қызығушылығын ояту. Дүниетанымын кеңейту, сөздік қорын молайту, тіл байлығын арттыру.

Тәрбиелік: Қоршаған ортаны қорғауға үйрету арқылы экологиялық тәрбие беру.

Сабақтың типі: Оқушыларға жаңа білім беру сабағы..

Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,

жарыс, ойын.

Көрнекілік: Тақырыпқа байланысты суреттер. Географиялық карта

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.

ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.

Үй тапсырмасымен жұмыс: Мәтінді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.

Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.

Жаңа сабақ.

Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

  1. Оқушылардың ауа туралы алған білімдерін кеңейту.

  2. Ауаның құрамымен таныстыру.

  3. Ауаның жер бетіне таралуы жайында түсінік беру.

Пікірталас «Таза ауа – жанға дауа»

Топтық жұмыс.

І топ – Егер ауа ластанса...

ІІ топ – Егер ауа таза болса...

ІІІ топ - Ауа таза болу үшін...

ІҮ топ үндеу қағаздар:


2,3–сыныптарда ауа турлы оқып білгендерімізді еске түсіреміз.

АShape1

Ауаның тіршілік үшін маңызы

уаның қасиеттері:

Shape2

Ауа




Shape4 Shape3


Shape6 Shape5 Shape7 Түссіз мөлдір

Адам өсімдік жануар

-Ауа бүкіл жер бетін қоршап тұр.

Кез-келген жерде ауаның бар екенін дәлелдеу 1) суға топырақ салу арқылы

2) стаканға су құю.


Ауа қызғанда көлемі ұлғаяды, суығанда кішірейеді.

Стаканмен су толтырып мұздатқышқа қою арқылы.


Оқулықпен жұмыс. «Ауаның құрамы»

Ауа – газдардың қоспасы.

Оттегі – үштен бір бөлігін құрайды, 21 пайыз.

Көмірқышқыл газы – оттегіден 700 есе аз

Ең көп газ – азот – ауаның үштен екі бөлігін құрайды, яғни 78 пайызы.



Сұрақтар мен тапсырмалар:

  1. Ауа неге қоспаларға жатады?

  2. Азот оттегіден неше есе көп?

  3. Ауаның құрамы неліктен тұрақты?

  4. Ауаға су буы қайдан келеді?

  5. Оттегінің тіршілік үшін маңызын айт.

Сұрақ:

Жер бетіне ауа қалай таралған?

Айналамызда ауа қоршап тұрғанын қалай білуге болады?


Оқулықпен жұмыс

Мәтінді оқу. «Ауаның қабығы»

Мазмұнын түсндіру.

  • Жер шарын ауа қоршап тұрады.

  • Ауа қабығы бірнеше қабаттан тұрады.

  • Жерге жақын бөлігінде су буы болады

  • Екінші бөлігінде газдар сирейді

  • Үшінші қабатта ауасыз кеңістік басталады.

  • Ауа қабаты – Жердің қорғанышы

  • МShape8 етеориттер


Shape9

Ауа қабаты су қабаты

Shape10

Тәуелділік




Құрлық

Құрлықтағы тіршілік


Сұрақтар мен тапсырмалар:

  1. Ауа қабаты дегенді қалай түсінесің?

  2. Оның қандай бөліктері бар?

  3. Ауа қабатының жерге қорғаныш болатынына мысал келтір.

  4. «аққан жұлдыздар» дегеніміз не екен?

  5. Таудың басында неге ауа қысымы төмен болады?

  6. Ауа мен тіршілік иелері арасында қандай байланыс бар?


Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.

Үйге тапсырма: Мәтінді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.

Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!