Материалдар / Ауаның ылғалдылығы. Шық нүктесі. (10-сынып, ашық сабақ)
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ауаның ылғалдылығы. Шық нүктесі. (10-сынып, ашық сабақ)

Материал туралы қысқаша түсінік
Ауаның ылғалдылығы. Шық нүктесі.
Авторы:
03 Сәуір 2024
51
2 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымы

«Тұрағұл Қоңыр атындағы орта мектеп – бақшасы» КММ

Бөлімі

Сұйықтар және қатты денелер

Педагогтің аты-жөні:

Оразбекова Зауре Бактыбековна

Күні:

08.12.2023ж

Сынып: 10

Қатысушылардың саны: 6

Қатыспағандар саны: -

Сабақтың тақырыбы:

Ауаның ылғалдылығы. Шық нүктесі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.2.4.1 – ауаның салыстырмалы ылғалдылығын анықтау;

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар: Ауаның абсолют және салыстырмалы ылғалдылығын ажыратып көрсетеді

Басым бөлігі: Психрометр көмегімен ауаның салыстырмалы ылғалдылығы және шық нүктесін анықтайды

Кейбір оқушылар: ҚР қалаларындағы салыстырмалы ылғалдылықты виртуальды зерттейді

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

С абақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі:

  • Сәлемдесу

  • Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу

«Шаттық шеңбері» - оқушылар шеңбер жасап тұрып, оң жақтағы көршісіне тілек айтады.


Бағдаршамның түстері арқылы топқа бөлу.


Үй тапсырмасын тексеру:

«Серпілген сұрақтар»


«Миға шабуыл» - берілген суреттер арқылы, оқушылармен сабақтың тақырыбын анықтау

Өтілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді

ҚБ: Бірін-бірі бағалайды, дұрыс жауаппен түзету жасайды. Смайлик тер арқылы бағалау

Үлестірме кағаздар








С абақтың ортасы

ЖИГСО әдісімен оқулықтағы тақырыпты оқу


«Түртіп алу» әдісі бойынша талқылайды, түйінін жазады


«Адасқан терминдер » әдісі.

Оқушылар бос орынға тиісті терминдерді орналастырады.

Қажетті терминдер:

(абсолютті ылғалдылық, температурада, салыстырмалы ылғалдылық, массасының, пайыздық мөлшері)

..... - ауадағы су буының мөлшерінің берілген температурада болатын мөлшеріне пайызбен көрсетілген қатынасы. Ауада болатын су буының (ылғалдылықтың) нақты мөлшері, әдетте, ........ деп аталады. Қарапайым тілмен айтқанда, абсолютті ылғалдылық дегеніміз - су буының ............. құрғақ ауа массасына қатынасы. Салыстырмалы ылғалдылық, керісінше, ауада болатын су буының мөлшері, сол ....... ұстай алатын мөлшерге қатысты болады.


Венн диаграммасы.

Ауаның абсолют және салыстырмалығының:

  • Ерекшеліктерін;

  • Ұқсастықтарын;

  • Өлшеу құралдарын ажыратып жазыңыздар!


Оқулықтағы есептерді шығару

Оқулықпен жұмыс











Үш шапалақ өте жақсы

Екі шапалақ

жақсы

Бір шапалақ

орташа










Басбармақ



О қулықпен жұмыс






















С абақтың соңы

Кері байланыс:

«Айналмалы бекеттер» әдісі

1. Қаныққан және қанықпаған буларға анықтама беріңдер.

2. Қаныққан будың қандай қасиеттерін білесіңдер?

3. Қаныққан бу идеал газ заңдарына бағына ма? Түсіндіріңдер.

4. Қанықпаған буды сипаттаңдар.


Рефлексия: «Табыс сатысы» әдісі












Бірнеше оқушы өз ойымен бөлісіп, оқу мақсатына қалай қол жеткізгені туралы пікір бөліседі

ҚБ: Фишкалар тарату арқылы әр оқушыны бағалау.

Ф ишкалар








Кері байланыс тақтайшасы


Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

Саралау – сабақ мақсатынан бастап қолданылды. Оқушыларға тапсырмалардың барлығын А,В,С деңгейі арқылы берілді.

Әр тапсырманы орындаған сайын қалыптастырушы бағалау әдістері қолданылды.

Психологиялық ахуал туғызуда, сергіту сәтін орындағанда, қауіпсіздік ережелері сақталды




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!