Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Аяз би шыншыл ертегі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 1-бөлім. Туған жерім – аялы алтын бесігім Мұғалімнің аты-жөні: Нәбиғаппарова Толғанай Ермекқызы Күні: Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
«Аяз би» шыншыл ертегі |
|||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.1.2.1 Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік – қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Сөздік қор: шеңгел, қырғауыл, қарақоға, сыйықсыздық, тұлпар, кулдіреуіш, қанын жуктемеу, тәңірі жазса. Диалог үшін пайдалы тіркестер: Менің ойымша....., Тақсыр!...., Уәзірлерім!... |
|||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Ертегі мазмұны шыншылдыққа, тапқырлыққа, әділдікке баулиды. Сабақ барысында қолданылатын жұптық, топтық формалар әдістері оқушылардың:
|
|||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Өзін өзі тану. Шығармаға арқау болған адамгершілік құндылықтары кейіпкер бойынан көрініс табады. |
|||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы – 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Ширату жаттығуы «Жағдайлы волейбол» Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, жақсылық немесе жамандық туралы сөзді айтып, бір біріне допты лақтырады. Жақсылық жайында айтылған сөзде допты қағып алу міндетті. Ал жамандық жайында айтылған сөзде допты ұстамауы керек. Доп қағып алуда шатасқан бала ойыннан шығады.
Кері байланыс және топтастыру: «Өз орныңды тап» Оқушыларға қима қағаздарды үлестіріп беремін. Онда берілген ақпараттар бойынша оқушы сыныптың әр бұрышында ілулі тұрған А4 парағында жазылған «Ертегілер», «Салт-дәстүр», «Мақал-мәтелдер», «Батырлар жыры» «Шешендік өнер» тұстарында топтасады.
Оқылым алды тапсырмасы С. «Аяз әліңді біл, құмырсқа жолыңды біл!», «Ханмын деп аспа, баймын деп таспа!» қанатты сөздердің мәнін ашады. Сол арқылы сабақтың тақырыбы ашылады. |
Доп
А4, қима қағаздар
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы – 20 минут |
Оқылым тапсырмасы ТЖ. «ДЖИГСО» әдісі Әр топқа ертегінің мәтіні бөлімдер бойынша бөлініп беріледі. Ертегінің әр бөлігі топ ішінде оқылған соң әр топ мүшесі 1,2,3,4,5-ге бөлінеді. 1-лер, 2-лер, 3-тер, 4-тер, 5-тер бір топ болып әркім ертегінің өзіне тиесілі бөлігін айтып түсіндіреді, ортаға салып талқылайды. І топ «Хан тапсырмасы», ІІ топ «Хан сынағы», ІІІ топ «Жаманның үйленуі», ІҮ топ «Қырық уәзірдің іштарлығы», V топ «Жаманның даналығы» бөлімдерін үлестіріп беремін.
Оқылымнан кейін Ж. Ертегіде көтерілген әлеуметтік-оғамдық мәселені анықтап, идеясын түсіндір.
Тапсырма арқылы саралау А. «Сәйкестендіру» кестесі Кестедегі тұжырымдардың дұрысын сәйкестендіріңіз.
Бұл оқушылар тобына кестені толтыру үшін ертегіде көтерілген мәселе мен оған дәлел ертегі эпизодтары дайын беріледі, оқушылардан оларды өзара сәйкестендіру ғана сұралады. Бағалау критерийі: • ертегіде көтерілген мәселені талдайды; • ертегідегі әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді; Дескриптор: - эпизодтарға ділелдерді сәйкестендіреді; - сәйкестендіру себебін түсіндіреді;
В. Кесте толтыру
Бұл оқушылар тобына кестеде көрсетілген әлеуметтік-қоғамдық мәселелер анықталып беріледі, тек мысалдарын мазмұннан өздері іздеп табулары керек. Бағалау критерийі: • ертегіде көтерілген мәселені талдайды; • ертегідегі әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді; Дескриптор: - берілген мәселелерге ертегіден мысалдар жазады; - себебін түсіндіреді; С. FILA кестесін толтыру
Бұл оқушылар тобы FILA кестесімен жұмыс жасайды
Бағалау критерийі: • ертегіде көтерілген мәселені талдайды; • ертегідегі әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді; Дескриптор: - мәселелерді ріктеп жазады; - идеялық ой беретін сөйлем жазады; - дәледейтін кейіпкерлер әрекеттерінен мысалдар жазады; - 2 сұрақ қояды;
ҚБ. Өзара бағалау. «Түсіндірме» әдісі Топтар бір біріне ауызша кері байланыс ұсынады. |
Қазақ әдебиеті оқулығы. Жалпы білім беретін мектептің сыныбына арналған/C.Ч Тұрсынғалиева, Р.Зайкенова. . Арман-ПВ. 2018ж
Сәйкестендіру кестесі
Сәйкестендіру кестесі
FILA кестесі |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы – 10 минут |
Бекіту тапсырмасы ЖЖ«Шындық-жалған» әдісі
Ынталандыру.Жарайсың! Тамаша!
Рефлексия ЖЖ ПОПС формуласы Менің ойымша ... Себебі, мен оны былай түсіндіремін... Оны былай дәлелдеймін... Осыған байланысты мен осындай қорытындыға келдім... |
«Шындық-жалған» кестесі
Стикер |
||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау, құндылықтарды сіңіру |
||||||||||||||||||||||||||
Саралау тапсырмасы «Сәйкестендіру» және FILA кестелерін толтыру арқылы жүзеге асады. А деңгейлі оқушылар тобына кестені толтыру үшін ертегіде көтерілген мәселе мен оған дәлел ертегі эпизодтары дайын беріледі, оқушылардан оларды өзара сәйкестендіру ғана сұралады. В деңгейлі оқушылар тобына кестеде көрсетілген әлеуметтік қоғамдық мәселелер анықталып беріледі, тек мысалдарын мазмұннан өздері іздеп табулары керек. С деңгейлі. оқушылар тобы FILA кестесімен жұмыс жасайды
|
Бағалау-бағалау критерийлері мен дескрипторлар арқылы көрініс табады. Кері байланыс өзара бағалау, «Түсіндірме әдісі» арқылы беріледі. Әр тапсырма сайын бір бірінің жұмысынан қандай ерекшелік көрді, нені толықтыру керек екені туралы пікірлерімен алмасады. ПОПС формуласы арқылы оқушы ертегінің мазмұнын қаншалықты түсінді, оны қалай дәлелдейді деген сауалдарға жауап алынады. Сол арқылы келесі сабағымды тиімді жоспарлауға негіз болады. |
Сабақтағы жағымды ортаны қалыптастыруда ұйымдастыру кезеңінде «Жағдайлы волейбол» ширату жаттығуы, кері байланыс және топтастыру үшін «Өз орныңды тап», саралау жүргізу үшін «Сәйкестендіру» кестесі және «FILA» кестесі, «ПОПС формуласы», жұптық, топтық, жеке тапсырмалар беріледі. Сұрақ-жауап арқылы бірін бірі қолдауға, көмектесуге үйренеді. Тапсырмалар деңгейі қабылдау, зейіндерін шоғырландыру қабілеттерін арттыруға негізделеді. Белсенді әрекеттер арқылы адамгершілік, парасаттылық, мәдениеттілік сынды құндылықтарды игереді. |