Оқу сабағының жоспары
Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция
(сабақ тақырыбы)
Модуль /пән атауы__Химия______________________________________________________
Сабақ типі __зертханалық-тәжірибелік сабақ______ ___________________________________
|
Оқу нәтижелері (үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес) |
1.Алкендердің алыну жолдарын білу 2.Алкендерге сапалық реакцияны білу
|
|
Мақсаттары, міндеттері |
Алкендердің гомологтық қатарымен таныстыру, олардың химиялық және электрондық құрылымын, изомериясын және номенклатурасының ерекшеліктерін қарастыру |
|
* Бағалау критерийлері (үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес) |
Алкендерге сапалық реакция жасай алады |
|
Күтілетін нәтижелер |
1.Алкендердің алудың химиялық реакция теңдеулерін жазады 2.Алкендерге сапалық реакция жасай алады |
|
Қажетті ресурстар |
Оқулық: Оспанова М.К., Аухадиева К.С., Белоусова Т.Г. «Химия» 11 сынып 1- бөлім Мектеп 2019 ж. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі /Уақыт |
Оқытушының қызметі |
Білім алушының қызметі |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы 5 мин 25 мин |
1.Сәлемдесу 2.Студенттерді түгендеу 3.Студенттердің оқу-құралдарын тексеру 4.Сабақтың мақсатын ашу Өткен оқу материалдары бойынша сұрақтар 1.Көмірсутектер дегеніміз қандай қосылыстар? 2.Көмірсутектер қалай жіктеледі? 3.Қанықпаған көмірсутекерге қандай қосылыстар жатады? 4.Алкендер дегеніміз қандай қосылыстар? 5.Алкендерді қалай атаймыз? 6.Алкендер қайда қолданылады? Жоспар: 1.Алкендерді алу жолдары 2.Алкендердің химиялық қасиеттері
|
Сәлемдесу. Өздерін ретке келтіру Кітап құралдарын, дәптерлерін, қаламдарын дайындыққа келтіру Берілген сұрақтарға ауызша жауап береді Дәптерге қысқаша конспект жазады |
Оқулық: Оспанова М.К., Аухадиева К.С., Белоусова Т.Г. «Химия» 11 сынып 1- бөлім Мектеп 2019 ж. Презентация |
|
абақтың ортасы 35 мин 15 мин |
Тәжірибелік жұмыс 1. Этил спиртінен этилен алыңыз. 2. Қанықпаған көмірсутектердің өкілі ретінде этиленге типтік реакцияларды жүргізіңіз. 1. Этиленді алу. Этилен алу үшін пробиркаға 1,5 мл этил спиртін салады, содан кейін абайлап 4 мл концентрлі күкірт қышқылын қосып, қоспаға аздап күйдірілген құм қосады. Пробирканы газ шығатын түтігі бар тығынмен жабыңыз және құрылғыны штативке бекітіңіз. 2. Екі пробиркаға 2 мл бром суы мен калий перманганатының ерітінділерін құйыңыз. Этилен алуға арналған құрылғыдағы қоспаны қайнағанша қыздырыңыз және қыздыруды тоқтатпай, бірақ қызып кетпей, алдымен газ шығатын түтіктің ұшын төмен түсіріңіз.Бром суы бар пробирканы, содан кейін калий перманганатының ерітіндісі бар пробиркаға. Сіз не байқап жатырсыз? Химиялық реакция теңдеулерін құрастырыңыз: а) этил спиртінен этилен алу; б) этиленнің бром суымен әрекеттесуі. Құрылғының газ шығаратын түтікшесінің ұшын жоғары қаратып, сыртқа шыққан этиленді алаумен жағыңыз. Жалынның табиғатына назар аударыңыз. Химиялық диктант Жалпы формуласы --------болатын , молеула құрамында ------байланысы бар-------------- көмірсутектерді---------деп атаймыз. 2.Алкендер гомологтық қатарының бірініші өкілінің құрылымдық формуласы----------- 3. Алкандарға қарағанда алкендер іс жүзінде кездеспейді, себебі олар--------- 4. Алкендерді өнеркәспте ---------алады. 5. ----------- бөліне жүретін реакцияны дегидрлену реакциясы деп атайды. 6. Алкендерге ---------, ----------,------------реакциялары тән. Бағалау: әр дұрыс жауап берілген сұраққа 1 ұпай Саралу әдісі: нәтижесі бойынша саралау |
Тәжірибенің берілгенін дәптерге жазады Видеотәжіри бе көреді Химиялық реакция теңдеулерін құрастырады Химиялық диктант жазады |
Тәжірибенің берілгені жазылған парақтар https://youtu.be/djLYpJ74__A?si=wj1GDseQu4EF7zET Химиялық диктант жазылған парақтар |
|
Сабақтың соңы Үй тапсырмасы 10 мин |
Рефлексия 1)Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жеттік пе? 2) Бүгінгі сабақтағы өз іс-әрекетіңе, алған біліміңнің деңгейіне және болашақтағы маңызына баға беріп көр Мен түсіндім,..... Үй тапсырмасы: қайталау |
Бүгінгі тақырып бойынша өз ойларын айтады |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция" тақырыбына сабақ жоспары
"Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция" тақырыбына сабақ жоспары
Оқу сабағының жоспары
Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция
(сабақ тақырыбы)
Модуль /пән атауы__Химия______________________________________________________
Сабақ типі __зертханалық-тәжірибелік сабақ______ ___________________________________
|
Оқу нәтижелері (үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес) |
1.Алкендердің алыну жолдарын білу 2.Алкендерге сапалық реакцияны білу
|
|
Мақсаттары, міндеттері |
Алкендердің гомологтық қатарымен таныстыру, олардың химиялық және электрондық құрылымын, изомериясын және номенклатурасының ерекшеліктерін қарастыру |
|
* Бағалау критерийлері (үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес) |
Алкендерге сапалық реакция жасай алады |
|
Күтілетін нәтижелер |
1.Алкендердің алудың химиялық реакция теңдеулерін жазады 2.Алкендерге сапалық реакция жасай алады |
|
Қажетті ресурстар |
Оқулық: Оспанова М.К., Аухадиева К.С., Белоусова Т.Г. «Химия» 11 сынып 1- бөлім Мектеп 2019 ж. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі /Уақыт |
Оқытушының қызметі |
Білім алушының қызметі |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы 5 мин 25 мин |
1.Сәлемдесу 2.Студенттерді түгендеу 3.Студенттердің оқу-құралдарын тексеру 4.Сабақтың мақсатын ашу Өткен оқу материалдары бойынша сұрақтар 1.Көмірсутектер дегеніміз қандай қосылыстар? 2.Көмірсутектер қалай жіктеледі? 3.Қанықпаған көмірсутекерге қандай қосылыстар жатады? 4.Алкендер дегеніміз қандай қосылыстар? 5.Алкендерді қалай атаймыз? 6.Алкендер қайда қолданылады? Жоспар: 1.Алкендерді алу жолдары 2.Алкендердің химиялық қасиеттері
|
Сәлемдесу. Өздерін ретке келтіру Кітап құралдарын, дәптерлерін, қаламдарын дайындыққа келтіру Берілген сұрақтарға ауызша жауап береді Дәптерге қысқаша конспект жазады |
Оқулық: Оспанова М.К., Аухадиева К.С., Белоусова Т.Г. «Химия» 11 сынып 1- бөлім Мектеп 2019 ж. Презентация |
|
абақтың ортасы 35 мин 15 мин |
Тәжірибелік жұмыс 1. Этил спиртінен этилен алыңыз. 2. Қанықпаған көмірсутектердің өкілі ретінде этиленге типтік реакцияларды жүргізіңіз. 1. Этиленді алу. Этилен алу үшін пробиркаға 1,5 мл этил спиртін салады, содан кейін абайлап 4 мл концентрлі күкірт қышқылын қосып, қоспаға аздап күйдірілген құм қосады. Пробирканы газ шығатын түтігі бар тығынмен жабыңыз және құрылғыны штативке бекітіңіз. 2. Екі пробиркаға 2 мл бром суы мен калий перманганатының ерітінділерін құйыңыз. Этилен алуға арналған құрылғыдағы қоспаны қайнағанша қыздырыңыз және қыздыруды тоқтатпай, бірақ қызып кетпей, алдымен газ шығатын түтіктің ұшын төмен түсіріңіз.Бром суы бар пробирканы, содан кейін калий перманганатының ерітіндісі бар пробиркаға. Сіз не байқап жатырсыз? Химиялық реакция теңдеулерін құрастырыңыз: а) этил спиртінен этилен алу; б) этиленнің бром суымен әрекеттесуі. Құрылғының газ шығаратын түтікшесінің ұшын жоғары қаратып, сыртқа шыққан этиленді алаумен жағыңыз. Жалынның табиғатына назар аударыңыз. Химиялық диктант Жалпы формуласы --------болатын , молеула құрамында ------байланысы бар-------------- көмірсутектерді---------деп атаймыз. 2.Алкендер гомологтық қатарының бірініші өкілінің құрылымдық формуласы----------- 3. Алкандарға қарағанда алкендер іс жүзінде кездеспейді, себебі олар--------- 4. Алкендерді өнеркәспте ---------алады. 5. ----------- бөліне жүретін реакцияны дегидрлену реакциясы деп атайды. 6. Алкендерге ---------, ----------,------------реакциялары тән. Бағалау: әр дұрыс жауап берілген сұраққа 1 ұпай Саралу әдісі: нәтижесі бойынша саралау |
Тәжірибенің берілгенін дәптерге жазады Видеотәжіри бе көреді Химиялық реакция теңдеулерін құрастырады Химиялық диктант жазады |
Тәжірибенің берілгені жазылған парақтар https://youtu.be/djLYpJ74__A?si=wj1GDseQu4EF7zET Химиялық диктант жазылған парақтар |
|
Сабақтың соңы Үй тапсырмасы 10 мин |
Рефлексия 1)Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жеттік пе? 2) Бүгінгі сабақтағы өз іс-әрекетіңе, алған біліміңнің деңгейіне және болашақтағы маңызына баға беріп көр Мен түсіндім,..... Үй тапсырмасы: қайталау |
Бүгінгі тақырып бойынша өз ойларын айтады |
|
шағым қалдыра аласыз













