|
Мектеп: |
№ 205 орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Музыка |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі: |
Ғарышқа саяхат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Үркімбаева Жанна Шералықызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Байқоңыр |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
4.7.1.1-музыкалық көркемдеуіш құралдың көмегімен әуеннің жанрын , көркемдік образдарын анықтау және салыстыру 3.4.1.2-тыңдалған музыка жайлы өзінің ойын, сезімін түсіндіру; 1.1- музыка тыңдау және талдау 1.2-музыкалық сауаттылық(музыкалық терминдер мен ұғымдар) 1.3- музыкалық орындаушылық іс-әрекет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұлттық мүдде құндылығы: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ар-ұят құндылығы: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талап құндылығы: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 12 минут Сабақтың ортасы 28 минут Сабақтың соңы 5 минут |
I.Ұйымдастыру кезеңі:
Дауыс жаттығуын жасау
(М) Сәлеметпе балалар! (О) Сәлеметсіз бе ағай! (М) Көңіл күйлерің қалай? (О) Көңіл күйіміз жақсы. (М-О) Ән салайық тамаша, (М-О) Ән салайық жараса. ( II.Жаңа сабақ: «Байқоңыр» Ойтолғау. «Ғарышқа саяхат» бөлімінің алғашқы сабағы «Байқоңыр – Жер кіндігі» тақырыбы аясында өрбиді. 1-тапсырма. Оқушыларда қызығушылық тудыру үшін Қорқыт бабамыздың мəңгілік жасайтын жер іздеуі туралы аңыз- əңгіме айтылады. Оқулықта аңыз-əңгіме «Байқоңыр» ғарыш айлағымен сабақтастырылған. «Ертеде Қорқыт бабамыз желмаясына мініп, адам мəңгі өмір сүретін жер іздейді. Қанша шарласа да, «Байқоңырдай» жер таппайды. Сыр өңірін мұқият зерттеген ғалымдар Байқоңырда Жердің тартылыс күші аз, себебі экваторға жақын, ғарышқа ұшуға ең қолайлы жер деп шешкен. «Экватор» латын тілінде «теңістіргіш» деген мағынаны береді. Жер ғаламшарының қақ ортасынан өтетін шартты сызық экватор сызығы деп аталады. Неліктен Қорқыт бабамыз Байқоңырды «Жер кіндігі» деп атаған. Берілген қысқаша мəлімет оқушыларға ой қозғау салады.
Ғарышкерлер мекені,
Қалай ойлайсыңдар, біздің бүгінгі тақырыбымыз қандай? Картадан Байқоңырды табыңыздар. Оқушыларға сабақтың мақсат-міндеттерін түсіндіру. «Жаңа сөз үйренейік!» айдарында оқушыларға жаңа сөздерді меңгерту үшін сөздікпен жұмыс жүргізу.
Ақпарат жинақтау барысында бірнеше танымдық бейнебаяндар ұсынылады. Оқулықта екі бейнебаян ұсынылған. Мұғалім ғарыш тақырыбына байланысты өзіне ұнаған бейнебаян таңдауына болады. Қойылатын сұрақтар:
Түйін сөздер: «Байқоңыр» ғарыш айлағы, зымыран, ғарышкер. Тыңдау және талдау:
Оқушылар үнтаспадан композитор А. Алмағанбетовтың халық аспаптар ансамблінің орындауындағы «Байқоңыр» музыкалық шығармасын тыңдайды. Композитор шығармасын алғашқы қазақ ғарышкері Т. Əубəкіровке арнаған. (О) Қойылатын сұрақтар:
Оқушылар музыкалық форманы анықтайды. Музыкалық сауаттылық: ( Бағдарламалық музыка – таза аспаптық немесе оркестрлік музыкалық шығарманың түрі. Оның мазмұны композитордың берген атауы немесе шағын поэтикалық мәтін арқылы ашылады. Музыкалық бейне – музыкалық дыбыстар арқылы көркемдік бейнені сипаттау тәсілі. Симфониялық поэма – симфониялық музыканың жанры және бағдарламалық музыка. Оның мазмұнында әдебиет, сурет, тарих және табиғат көріністері бейнеленеді. Ә «Байқоңыр» əні де композитор А. Алмағанбетовтікі, өлеңін жазған: А. Рахметов. Əн эстрадалық стильде жазылған. Орындау барысында аса үлкен қиындықтар тудырмайды. Оқушылар əн мəтініндегі Байқоңыр мен ғарышты сабақтастыратын сөздерді анықтайды. Сонымен бірге мұғалім Ресей композиторы В.Г. Мигуляның əніне жазылған «Байқоңыр» əнін (сөзін жазған: Т.
Төреəлі Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мектеп: №
205 орта
мектеп Пәні: Музыка Бөлімі: Ғарышқа
саяхат Педагогтің аты
жөні: Үркімбаева Жанна
Шералықызы Күні: Сынып: 3 Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Байқоңыр Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары: 4.7.1.1-музыкалық көркемдеуіш
құралдың көмегімен әуеннің жанрын , көркемдік образдарын анықтау
және салыстыру 3.4.1.2-тыңдалған музыка жайлы
өзінің ойын, сезімін
түсіндіру; 1.1- музыка тыңдау және
талдау 1.2-музыкалық
сауаттылық(музыкалық терминдер мен
ұғымдар) 1.3- музыкалық орындаушылық
іс-әрекет Сабақтың
мақсаты: ғарыш туралы ұғымдық
түсініктері болады; ғарыш əлемін музыка
арқылы сезінеді; классикалық, эстрадалық
бағыттағы музыканы ажырата алады; музыкалық формаларды ажыратады. Ұлттық мүдде
құндылығы: Ұлттық мәдениетті
дәріптеу;
Ар-ұят
құндылығы: Адал еңбекті
құрметтеу; Сөзіне берік,ісіне адал
болу; Халқына адал қызмет
ету; Достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор
болу,мейірімділік
таныту; Талап
құндылығы: Сыни және креативті
ойлау; Салауатты өмір-салтын
ұстану; Білуге,жаңаны тани білуге
құштар болу; Сабақтың
барысы: Сабақтың кезеңі
(уақыты) Педагог
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 12
минут Сабақтың
ортасы 28
минут Сабақтың
соңы 5
минут I.Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен
амандасу Оқушыларды
түгендеу Сабаққа назарларын
аудару Дауыс жаттығуларын
жасату Үй тапсырмасын
сұрау. Үй тапсырмасына қорытынды
жасау. Дауыс жаттығуын
жасау
(М) Сәлеметпе
балалар! (О) Сәлеметсіз бе
ағай! (М) Көңіл күйлерің
қалай? (О) Көңіл күйіміз
жақсы. (М-О) Ән салайық
тамаша, (М-О)
Ән салайық
жараса. ( II.Жаңа
сабақ: «Байқоңыр» Ойтолғау.
«Ғарышқа саяхат»
бөлімінің алғашқы сабағы
«Байқоңыр – Жер кіндігі»
тақырыбы аясында өрбиді. 1-тапсырма. Оқушыларда қызығушылық
тудыру үшін Қорқыт бабамыздың мəңгілік жасайтын жер іздеуі туралы
аңыз- əңгіме айтылады. Оқулықта аңыз-əңгіме «Байқоңыр» ғарыш
айлағымен сабақтастырылған.
«Ертеде Қорқыт бабамыз
желмаясына мініп, адам мəңгі өмір сүретін жер іздейді. Қанша
шарласа да,
«Байқоңырдай» жер
таппайды. Сыр өңірін мұқият
зерттеген ғалымдар Байқоңырда Жердің тартылыс күші аз, себебі
экваторға жақын, ғарышқа ұшуға ең қолайлы жер деп шешкен. «Экватор»
латын тілінде «теңістіргіш» деген мағынаны береді. Жер ғаламшарының
қақ ортасынан өтетін шартты сызық
экватор
сызығы деп аталады.
Неліктен Қорқыт бабамыз Байқоңырды «Жер кіндігі» деп
атаған.
Берілген қысқаша мəлімет
оқушыларға ой қозғау салады.
Ғарышкерлер мекені,
Қалай
ойлайсыңдар, біздің бүгінгі тақырыбымыз қандай? Картадан
Байқоңырды табыңыздар.
Оқушыларға сабақтың мақсат-міндеттерін
түсіндіру.
«Жаңа сөз үйренейік!»
айдарында оқушыларға жаңа сөздерді меңгерту үшін сөздікпен жұмыс
жүргізу. Ақпарат жинақтау
барысында бірнеше танымдық бейнебаяндар
ұсынылады.
Оқулықта екі бейнебаян
ұсынылған. Мұғалім ғарыш тақырыбына байланысты өзіне ұнаған
бейнебаян таңдауына болады. Қойылатын
сұрақтар:
Екі бейнебаян мазмұнын біріктіретін
ортақ түйін сөздерді ата.
Алғашқы ғарышкерлер жөнінде өз ойларыңды ортаға
сал. Түйін сөздер: «Байқоңыр» ғарыш
айлағы, зымыран, ғарышкер. Тыңдау және талдау:
Оқушылар
үнтаспадан композитор А. Алмағанбетовтың халық
аспаптар ансамблінің орындауындағы «Байқоңыр» музыкалық шығармасын
тыңдайды. Композитор шығармасын алғашқы қазақ ғарышкері Т.
Əубəкіровке арнаған. (О) Қойылатын
сұрақтар: Шығарма қандай темпте
орындалған (жай, тез, орташа)? Шығарма неше бөлімнен
тұрады: АВ,
АВА, А?
Қай бөлімдерінде зымыранның
ұшқаны, ғарыш кеңістігіндегі сəті, Жерге қонғаны сипатталған деп
ойлайсың?
Оқушылар музыкалық форманы
анықтайды. Музыкалық
сауаттылық: ( Бағдарламалық
музыка – таза аспаптық немесе
оркестрлік музыкалық шығарманың түрі. Оның мазмұны композитордың
берген атауы немесе шағын поэтикалық мәтін арқылы
ашылады. Музыкалық бейне
– музыкалық дыбыстар арқылы
көркемдік бейнені сипаттау тәсілі.
Симфониялық поэма
– симфониялық музыканың жанры
және бағдарламалық музыка. Оның мазмұнында әдебиет, сурет, тарих
және табиғат көріністері
бейнеленеді. Ә «Байқоңыр» əні де композитор
А. Алмағанбетовтікі, өлеңін жазған: А. Рахметов. Əн эстрадалық
стильде жазылған. Орындау барысында аса үлкен қиындықтар
тудырмайды.
Оқушылар əн мəтініндегі
Байқоңыр мен ғарышты сабақтастыратын сөздерді
анықтайды.
Сонымен бірге мұғалім Ресей
композиторы В.Г. Мигуляның əніне жазылған
«Байқоңыр» əнін (сөзін жазған: Т.
Төреəлі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
М-О)

терминдер мен
ұғымдар)
н
орындау,үйрену.












