|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: . |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Бала тәрбиесі басты құндылық |
|
|
Құндылық |
Отбасы балалардың жеке басы мен құндылықтарын қалыптастыруда даусыз рөл атқарады, оларды тәрбиелеудің алғашқы және маңызды ортасы болып табылады. Ол білім мен дағдылардың негізгі көзі ғана емес, сонымен қатар әр адамның дүниетанымын, эмоционалдық саласын және әлеуметтік мінез-құлқын анықтайды. |
|
|
Мақсаттары |
Бала тәрбиесінде ата-ананың алатын орнының ерекше екенін түсіндіру, бала бойына сүйіспеншілікті, жылылықты ұялату, ата- анасын құрмет тұтып, адал да парасатты ұл мен қыздары болуға тәрбиелеу, ата- аналары балаларының бойына сіңірген жақсы тәрбиелерін нәтижелі етуге уағыздау |
|
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар мен амандасып,түгендеу. «Жақсы сөз-жарым ырыс»трининг. Мұғалім: Бала тәрбиелеудегі маңызды болып саналатын ең басты қағида – баланың бойына рухани құндылықтарды сіңіру. Баланың бойына имани тәрбиенің дәні анасының құрсағында жатқанында көктей бастайтыны туралы көпшілігіміз біле бермейміз, білсек те оған аса мән бермейді екенбіз. Халқымыз, бала тәрбиесі ана сүтімен даритынын әуелден білген және оған аса ыждаһаттылықпен, жауапкершілікпен қараған. Тапсырма 1. «Балаңды өз тәрбиеңмен тәрбиелеме, өз ұлтыңның тәрбиесімен тәрбиеле» Осы мақалдың мағынасын ашып,талдау жасауға тапсырма берілледі. Тапсырма 2 «Менің отбасым» Қоғамда отбасының төрт типі болады екен. Соны өздеріңіз білгілеріңіз келе ме? Ендеше өз жанұяларыңызды қай типке жатқызасыздар?(ойлануға болады) 1. Әмірлі (авторитарлық) 2. Демократиялық (егемендік) 3. Бетімен жіберушілік 4. Рақымшыл жанұя Сіздің жанұя, жанұя типтерінің қайсысына жатады? (іштей ойланып, сіздің жанұя сіз таңдаған типте болғаны сізді қанағаттандыра ма?… Өзгерткіңіз келмей ме?… Қалай өзгертер едіңіз?…. Кімнің көмегі қажет?…. ) Тапсырма 3. Мұғалім: Тәрбие бесіктен беріледі. Баланың ақылды, парасатты, әдепті болып өсуі – ата-ананың мерейі. Қазақ сөзбен түзеп, көзбен тәрбиелеген ұлы халық қой. Даналығы мен даралығы, тәрбиесі мен өнегесі сөзінде көмкерілген. Тәрбие мен өнеге туралы мақал-мәтелдер де аз емес. Мақал мәтел жарысы. Қар қылаумен
өседі, Мұғалім. Қазақ отбасы тәрбиесінің өзекті мәселелері педагог- ғалымдар С. Қалиев, М.Смайылова, “ Отбасы кішкентай бір мемлекеттік ұя” деп бекер айтылмаған. Әдетте жақсылықтың бәрі отбасынан басталады. Отбасы - жұртты жақындастырушы, ұрпақ пен ұрпақты табыстырушы, ұрпақаралық тұтастықтың отын жағушы ерекше ұя. Сондықтан да отбасы - барша адамзатқа ең жақын, ең қасиетті ұғым. Әрбір отбасында сүйіспеншілік пен түсіністік мықты болса, қоғамның діңгегі де берік болады. Адам ең алғаш шыр етіп дүниеге келген сәтінен бастап отбасының тәрбиесін алады. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Оқушылар шеңберді айнала тұрып,бір біоіне жақсы сөздер айтады.
Балаңды өз тәрбиеңмен тәрбиелеме, өз ұлтыңның тәрбиесімен тәрбиеле»
Оқушылар талдау жасап,пікір алмасады. Сіздің жанұя, жанұя типтерінің қайсысына жатады? (іштей ойланып, сіздің жанұя сіз таңдаған типте болғаны сізді қанағаттандыра ма?… Өзгерткіңіз келмей ме?… Қалай өзгертер едіңіз?…. Кімнің көмегі қажет?…. ) Оқушылар өз дәптерлеріне жауап жазады. Оқушылар тәрбие сөзіне байланысты мақал мәтел айтып жарасады. Ағаштан ағаш сәнін
алады, https://youtu.be/ANfwBh6oc0U?si=bL3wCNJc4KjqWmxU Оқушылар бейне ролик көріп,пікір алмасады. |
Слайд
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. «Ашық микрофон»әдісі Оқушылар бүгінгі сабақ туралы өз пікірлерін айтады. |
|
|
|
|
. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бала тәрбиесі басты құндылық
Бала тәрбиесі басты құндылық
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: . |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Бала тәрбиесі басты құндылық |
|
|
Құндылық |
Отбасы балалардың жеке басы мен құндылықтарын қалыптастыруда даусыз рөл атқарады, оларды тәрбиелеудің алғашқы және маңызды ортасы болып табылады. Ол білім мен дағдылардың негізгі көзі ғана емес, сонымен қатар әр адамның дүниетанымын, эмоционалдық саласын және әлеуметтік мінез-құлқын анықтайды. |
|
|
Мақсаттары |
Бала тәрбиесінде ата-ананың алатын орнының ерекше екенін түсіндіру, бала бойына сүйіспеншілікті, жылылықты ұялату, ата- анасын құрмет тұтып, адал да парасатты ұл мен қыздары болуға тәрбиелеу, ата- аналары балаларының бойына сіңірген жақсы тәрбиелерін нәтижелі етуге уағыздау |
|
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар мен амандасып,түгендеу. «Жақсы сөз-жарым ырыс»трининг. Мұғалім: Бала тәрбиелеудегі маңызды болып саналатын ең басты қағида – баланың бойына рухани құндылықтарды сіңіру. Баланың бойына имани тәрбиенің дәні анасының құрсағында жатқанында көктей бастайтыны туралы көпшілігіміз біле бермейміз, білсек те оған аса мән бермейді екенбіз. Халқымыз, бала тәрбиесі ана сүтімен даритынын әуелден білген және оған аса ыждаһаттылықпен, жауапкершілікпен қараған. Тапсырма 1. «Балаңды өз тәрбиеңмен тәрбиелеме, өз ұлтыңның тәрбиесімен тәрбиеле» Осы мақалдың мағынасын ашып,талдау жасауға тапсырма берілледі. Тапсырма 2 «Менің отбасым» Қоғамда отбасының төрт типі болады екен. Соны өздеріңіз білгілеріңіз келе ме? Ендеше өз жанұяларыңызды қай типке жатқызасыздар?(ойлануға болады) 1. Әмірлі (авторитарлық) 2. Демократиялық (егемендік) 3. Бетімен жіберушілік 4. Рақымшыл жанұя Сіздің жанұя, жанұя типтерінің қайсысына жатады? (іштей ойланып, сіздің жанұя сіз таңдаған типте болғаны сізді қанағаттандыра ма?… Өзгерткіңіз келмей ме?… Қалай өзгертер едіңіз?…. Кімнің көмегі қажет?…. ) Тапсырма 3. Мұғалім: Тәрбие бесіктен беріледі. Баланың ақылды, парасатты, әдепті болып өсуі – ата-ананың мерейі. Қазақ сөзбен түзеп, көзбен тәрбиелеген ұлы халық қой. Даналығы мен даралығы, тәрбиесі мен өнегесі сөзінде көмкерілген. Тәрбие мен өнеге туралы мақал-мәтелдер де аз емес. Мақал мәтел жарысы. Қар қылаумен
өседі, Мұғалім. Қазақ отбасы тәрбиесінің өзекті мәселелері педагог- ғалымдар С. Қалиев, М.Смайылова, “ Отбасы кішкентай бір мемлекеттік ұя” деп бекер айтылмаған. Әдетте жақсылықтың бәрі отбасынан басталады. Отбасы - жұртты жақындастырушы, ұрпақ пен ұрпақты табыстырушы, ұрпақаралық тұтастықтың отын жағушы ерекше ұя. Сондықтан да отбасы - барша адамзатқа ең жақын, ең қасиетті ұғым. Әрбір отбасында сүйіспеншілік пен түсіністік мықты болса, қоғамның діңгегі де берік болады. Адам ең алғаш шыр етіп дүниеге келген сәтінен бастап отбасының тәрбиесін алады. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Оқушылар шеңберді айнала тұрып,бір біоіне жақсы сөздер айтады.
Балаңды өз тәрбиеңмен тәрбиелеме, өз ұлтыңның тәрбиесімен тәрбиеле»
Оқушылар талдау жасап,пікір алмасады. Сіздің жанұя, жанұя типтерінің қайсысына жатады? (іштей ойланып, сіздің жанұя сіз таңдаған типте болғаны сізді қанағаттандыра ма?… Өзгерткіңіз келмей ме?… Қалай өзгертер едіңіз?…. Кімнің көмегі қажет?…. ) Оқушылар өз дәптерлеріне жауап жазады. Оқушылар тәрбие сөзіне байланысты мақал мәтел айтып жарасады. Ағаштан ағаш сәнін
алады, https://youtu.be/ANfwBh6oc0U?si=bL3wCNJc4KjqWmxU Оқушылар бейне ролик көріп,пікір алмасады. |
Слайд
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. «Ашық микрофон»әдісі Оқушылар бүгінгі сабақ туралы өз пікірлерін айтады. |
|
|
|
|
. |
|
|
шағым қалдыра аласыз


















