Пәні: Сүйемелдеу
Мекеме: Ғ.Мұратбаев
атындағы Жетісай гуманитарлық-техникалық
колледжі
Күні: 19.02.2020
ж Оқытушының аты-жөні:
Танирбергенова
К.К.
Тобы: МТБ 17-9 Студент:
Барат Бексаттар
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Балабақша әндерін бірнеше тональностьпен
орындау
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
Студенттерге түрлі тональнсте орындаудың стилі мен жанрын
өнердің ерекше бір түрі ретінде
жеткізу
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық студенттер:
Тақырып барысында иллюстрацияларды қолдана отырып
тақырыпқа қатысты ойларын түйіндеп айтады. Білім түрлерін
ажыратады.
Көптеген студенттер:
тақырыпқа өз бетінше сын тұрғысынан баға береді,
себебін түсіндіреді.
Кейбір студенттер:
тақырып туралы дәлелдер келтіреді. Көшбасшылық
танытады.
|
Бағалау
критерийлері:
|
Студент мақсатына жетті
егер:
-әннің жанрын
біледі;
-есту арқылы әнді эпикалық дәстүрлі екенін
ажырата алады
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Пәнге байланысты сөздік қор мен
терминдер:
Стиль, жанр, лад, крищендо,
диминиэндо
Инпровизация,
интерпретация
ерлер, әйелдер, балалар тональнстында орындап
көрсету
|
Құндылықтарды
дарыту:
|
Ұлттық музыка бағыттары бойынша: қоғамдағы ұлттық
бірлік, бейтіршілік, келісім, ұлтжандылық, патриотизм, ұлы тұлғалар
еңбегіне құрметпен қарау. Аспабпен сүйемелдеуге
баулу
|
Пәнаралық
байланыстар:
|
«Сольфеджио», «Фортепиано», «Дауыс қою»
пәндері
|
АКТ қолдану
дағдылары:
|
Ноутбук
|
Бастапқы
білім:
|
Нота сауаты, нотаның ұзақтығы, нотаның орналасуы,
аспапты дұрыс ұстауы
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы:
(2 мин)
10 мин
3 мин
15 мин
5 мин
|
Сабақтың басында: Аспаппен гамма
ойнату.
Сабаққа қажетті құралдардың болуын
қадағалау.
Нота дәптерін
түгелдеу.
Өткен шығарманы
қайталау.
Сұрақтар қарапайым
тәртіпте:
Ноталарды еске түсіру: До, ре, ми, фа, соль, ля,
си
Жаңа тақырып: Балабақша әндерін бірнеше
тональността орындау.
Тональность туралы түсіндіріп өту. Түрлі
тональностпен таныстыру.
Тыңдалым: Студенттің
қызығушылығын арттыру мақсатында аудио жазбаларды
тыңдаттыру.
|
|
Сабақтың ортасы:
(5 мин)
5 мин
|
Жаңа
сабақ.
1-тапсырма:
«Мағынаны тану». Түрлі тональността орындауды
ұғындыру.
2-тапсырма:
Мәтінмен
жұмыс.
1.
Скрипка кілті.
2.
Тональность.
3.
Екпін.
Дискрипитор:
1.
тональносттарды ажырата алады.
2.
музыкалық дыбыстың белгілі бір биіктігі болатынын білед.
(фермато).
3.
ноталық атауларды таниды.
Басбармақ арқылы
бағаланады.
3-тапсырма.
«Ойлан
тап» ойыны. Жеке жұмыс. Сұрақтарға жауап
беру.
1.
Шығарманың тональності қандай?
2.
Динамикалық белгілерін ата?
3.
Шығарманың екпіні қандай?
Дискриптор:
-
Тональностты ажарата алады.
-
Музыканы
сезінеді.
-
Ноталарды ажырата алады.
|
|
Сабақтың соңы:
(5 мин)
|
Бүгін мен
білдім...
|
Қиындық
тудырды
|
Мен
үйрендім...
|
Қолымнан
келді...
|
Сабақ соңында студент бүгінгі өткен
сабаққа кері байланыс жүргізеді.
«Ойды аяқта»
тәсілі
Үйге
тапсырма.
Бірнеше музыкалық дыбыстар мен тональностты
ажыратып, атап келу.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Музыкалық ноталарға сөз
құра
|
Ребус
|
Саралау – студентке қалай көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары студенттерге қандай міндет
қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – студент білімін қалай
тексересіз?
1. Студент берген тасырманы
орындайды.
2. Студенттің сабақ барысында өз пікірін
қалыптастыруына септігін тигізеді.
3. Алған білімдерін пайдаланып, дәлелді жауап
беріп, дерек матриалдарды қолдана
алады.
4. Жеке оқушының қажеттіліктерін ескере отырып,
қызығушылығын арттыру және қабілеттерін дамыту үшін
жұмсалады.
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік ережелерін сабақ барысында
сақтау
|
Сабақ барысында тақырыпты ашу мақсатында берілген
тапсырмаларды «Тұжырым кестесі» арқылы кестедегі берілген
сұрақтарға дұрыс, дұрыс емес екендігін белгіледі. «Мағынаны таны»
бейнебаянын көрсету арқылы көп мәлімет алды. «Мәтінмен жұмыс» өз
бетімен тапсырмалар орындалды. «Ойлане тап» сұрақтарға нақты жауап
берді. «Басбармақ» әдісі арқылы
бағаланды.
|
Баян аспабынан алған білімдерін
қолданды
|
Рефлексия
Сабақтың мақсатына жетуде қолданған әдістер
студенттің белсенділігін арттыруға жұмыс
жасады.
(5 мин)
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді
білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда
берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту
туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1.
2.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1.
2.
Сабақ барысында жекелеген студенттердің
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге
көңіл бөлу қажет?
|