Сынып:
|
7
|
Сабақ тақырыбы:
|
Бақаның сыртқы және ішкі
құрылысы.
Қосмекенді тіршілігі. Жылдық тіршілік циклі.
Қоректенуі. Көбеюі және дамуы. Қосмекенділердің түрөзгерістері,
дернәсілдердің балықтарға ұқсастығы
|
Сабақ мақсаттары
|
Қосмекенділер класына сипаттама бере отырып,
бақаның
сыртқы және ішкі құрылысы, оның тіршілігі, жылдық
тіршілік
циклы, қоректенуі, көбеюі және дамуы
туралы,
Қосмекенділердің түрөзгерістері,
дернәсілдердің
балықтарға ұқсастығы туралы
түсіну
|
Модуль
|
Оқыту мен оқудағы жаңа
тәсілдер,сыни тұрғыдан ойлауға
үйрету,оқыту үшін бағалау және оқу
үшін бағалау,ақпараттық-коммуникациялық
технологияларды қолдану,оқытудағы басқару және
көшбасшылық.
|
Табыс критерийлері
|
Қосмекенділер класына сипаттама бере отырып,
бақаның
сыртқы және ішкі құрылысы, оның тіршілігі, жылдық
тіршілік
циклы, қоректенуі, көбеюі және
дамуы;
Қосмекенділердің түрөзгерістері,
дернәсілдердің
балықтарға ұқсастығы;
|
Түйінді идеялар
|
“Қосмекенділердің ішкі құрылысы” таблица, “Бақаның
ішкі құрылысы” дымқыл препарат,“Қосмекенділер қаңқасы”
макеті
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
2мин
|
І.
Ұйымдастыру амандасу,тугендеу,топқа
бөлу,мозайка тарату.
|
Оқушылар үйге берілген тапсырманы жалпылама
сұрақтар арқылы жауап береді.
|
10мин
|
ІІ. “Білім минуты”
тапсырмалары
(Үй тапсырмасын сұрау)
“Білім минуты”
тапсырмалары
(Үй тапсырмасын сұрау)
1. Желілер қандай тип тармақтарына
бөлінеді?
2. Желілі жануарларға тән белгіні
ата?
3. Балық денесі қандай бөлімдерден
тұрады?
4. Балық денесінде қандай жүзбе қанаттары
болады?
5. Шеміршекті балықтар қандай қандай класс
тармағына бөлінеді?
6. Шеміршекті балықтарға тән
белгілерді ата?
7. Ерте заманнан бері сақталып келе жатқан
балық
8. Балықтардың терісінде болатын ерекше сезім
мүшесі
9. Қара уылдырық алынатын
балықтар
10. Балықтарға торсылдақ не үшін
керек?
|
Оқушылар берілген құрастырма суреттер арқылы
топқа бөлінеді.
1
топ: Қосмекенділердің тіршілік
ортасы,қосмекенділердің сыртқы
құрылысы.
2
топ: Қосмекнділердің
қаңқасы,бұлшықеттері.
3
топ: Қосмекенділердің ас
қорытуы,зәр шығаруы,жүйке жүйесі,сезім
мүшелері.
4-топ Қосмекенділердің
көбеюі,дамуы.
|
|
ІV. “Түсіну”
жүйесі.
ІІІ.1
топ: Қосмекенділердің тіршілік
ортасы,қосмекенділердің сыртқы
құрылысы.
2
топ: Қосмекнділердің
қаңқасы,бұлшықеттері.
3
топ: Қосмекенділердің ас
қорытуы,зәр шығаруы,жүйке жүйесі,сезім
мүшелері.
4-топ Қосмекенділердің
көбеюі,дамуы.
|
Оқушылар өз тақырыпшалары бойынша дайындалады,
топпен бірігіп тақырыппен таныстырады.
|
10мин
|
V.“Қолдану”жүйесі.Жұпты
тапсырмалар.
Зертханалық жұмыс №7
Тақырыбы: Тірі бақаларды
бақылау.Бақаның сыртқы құрылысын зерттеу. Бақаның қаңқасын
зерттеу.Дымқыл препараттан бақаның ішкі құрылысын
зерттеу.
|
Тірі бақаларды бақылай отырып, бақаның сыртқы
құрылысын зерттеу,бақаның қаңқасын және дымқыл препараттан бақаның
ішкі құрылысын зерттеу, анықтап жазады.
|
8мин
|
VI. “Талдау”
жүйесі.
1.«Биологиялық пошта»
ойыны
2.Сәйкесін
тап
1.Құйрықты қосмекенді
2.Итшабақ немен тыныс алады
3.Қосмекнділерді зерттейтін
ғылым
4.Қосмекенділердің қанша түрі
бар
5.Аяқсыз қосмекенді
6.Қазақстанда қосмекенділердің қанша түрі
бар
7.Қосмекендінің денрнәсілі
8.Қсмекенділер ежелгі неден пайда
болған
9.Құйрықсыз қосмекенді
10.Қосмекнділердің бұлщық ет
саны
2Құрықты қ Құрықты қосмекенді
о1смекенді
|
І
. Балықтарға тән
белгілерді.
ІІ . Қосмекенділерге
тән белгілерді
жинақтаңыздар;
Оқушылар балықтарға қосмекенділерге тән
белгілерді жинақтайды.
Ерекшеліктері
Оқушылар қосмекенділерге тән белгілерді
ажыратып,сәйкестендіреді.
5000
Бақа
Құртжылан
350
итшабақ
тритон
12
желбезек
барахнология
стегоцефаль
|
7мин
|
VII.”Жинақтау” жүйесі.
«Қосмекенділердің көбеюі және
дамуы»
1.Ересек бақа
2.Уылдырық
3.Ұрықтанған уылдырық
4.дернәсіл
5.Құйрықты итшабақ
6.Құйрықты бақа
|
|
3мин
|
VIII. “Бағалау” жүйесі.
Оқушы білімін бағалау
|
|
3мин
|
IХ. Үй
тапсырмасы
|
§ 53 оқу.213-216 беттегі
кестені толтыру
|