Тексерілді: _______________
«____»______________________
Пән: Өзін – өзі тану
Мектебі: ____________________
Күні: _______________
№: 19
Мұғалімі:
Сыныбы: 4
Оқушылардың саны:
Тақырыбы: Батылдық пен табандылық
Құндылығы: Дұрыс әрекет
Қасиеттері: Батылдық, табандылық, уәдені орындау.
|
Мақсаты: Оқушыларға батылдық пен табандылық ұғымдары туралы түсінік бере отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Міндеттері:
|
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер) 1.bilim-all.kz 2.https://infourok.ru https://angimeler.wordpress.com
|
|
Сабақтың барысы:
Жағымды күйге келу. «Кім жоғын тауып ал» Ойыншылардың барылығы көздерін жұмуы керек.Осы уақытта жүргізуші бір баланы иығынан түртеді, ол дыбыссыз жәй кетіп қалады.Жүргізуші белгі бергенде барлығы көздерін ашып, кім жоқ екенін тауып алуы керек. Кім жоғын ең бірінші тауып алса, сол жеңімпаз болады. Ойын есте сақтау қабілетін және бақылауды тексереді.
2. Үй тапсырмасы. 1. №18 – сабақ. Жауапкершілік туралы мәтін құрастырып келу. 2. Келесі сабақ. №19, «Өрт» мәтінін оқып келу. Сұрақтар: • Мақсұттың бұл іс-әрекетінің себебі неде? • Батылдық қандай жағдайларда көрініс береді? • Мақсұттың іс-әрекетінен қандай үлгі алуға болады? • Батыл адамның бойында қандай қасиеттер болуы керек? • Өзіңнің батылдық танытқан кезің болды ма? Қалайша? |
|
|
3. Сабақтың дәйексөзі. «Батыл болмай, батыр
болмайды» Сұрақтар: 1. Батылдық деген ұғымды қалай
түсінесіңдер? 3. Дәйексөзден қандай ой түйдіңіз? Бойында батылдығы бар адам батыр бола алады.
Ал батыл болу үшін өжет, төзімді,шыдамды,сабырлы,
ата-анасын,елін,жерін сүйетін, қорқуды бімейтін адам болу керек.
Ондай адам батыр бола алады. Сондықтан да халық «Батыл болмай,
батыр болмайды» деп тегін айтпаған. Адам батыл болу үшін бала
күнінен денесін шынықтырып, салауатты өмір сүру керек.
Халықбатырларының өмірін мақтаныш,үлгі тұта
білейік. |
|
|
4. Оқиға айту (Мұғалім сыйы). Кім кінәлі? Г.Әзімбаева Алмас пен Думан тату достар еді. Екеуі сыныптас, бір партада қатар отыратын. Үзіліс кезі. Мектеп ауласында доп қуып жүрген Алмас,байқамай ағаштың бұтағын сындырып алды. Бұл уақытта күзетші атай осы маңда болатын. Сынған бұтақты көріп, Алмастың жанына келді: – Бұтақты сен сындырдың ба? – дейді. – Мен емеспін... – дейді Алмас бірден. Неге екенін оның жанында тұрған Думан өз-өзінен қызарып кетті. Күзетші енді Думаннан: – Әлде, сындырған сенсің бе? – деп сұрады. Ол үндемеді. – Онда, кінәлі сен болдың ғой, мойныңа алуға батылың жетпей тұрған, – дейді күзетші Думанға тесіліп. Думан кінәлі досына бір қарады да, бұрылып жүре берді. Досын ренжітіп алған Алмас қатты қапаланды. Оның соңынан: – Тоқтай тұршы!.. – дейді дауыстап. Күзетші кімнің кінәлі екенін іштей сезді. Бірақ, үндемеді.
|
|
|
5. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. Оқушылар үш топқа бөлінеді. 1 – топ: «Батылдық» 2 – топ: «Қайсарлық» 3 – топ: «Өжеттік» Тапсырма: 1 - топ Сөйлемдерді өз ойларыңмен жалғастырып, дәптерге жазыңдар. Батылдық дегеніміз ... Батыл іс деп ... Батыл адамның бойында
... |
|
Жас дәуірдің гүліміз Өлеңін жазған Ермек Өтетілеуов Әнін жазған Ибрагим Нүсіпбаев Бау, бақша, белдер, Орман, тау, көлдер – Көрікті шексіз даламыз. Дәулеті тасқан, Сәулеті асқан – Көңілді ауыл, қаламыз. Қайырмасы: Жадырап күндей, Жайнаған гүлдей – Бақытты біздер баламыз! Өзіміз туған, Көбелек қуған – Өлкеде өсіп, толамыз. Жалықпай оқып, Көңілге тоқып – Білімді адам боламыз. Қайырмасы: Жадырап күндей, Жайнаған гүлдей – Бақытты біздер баламыз! |
|
|
7. Үй тапсырмасы. 1. №19 – сабақ. 2 – тапсырманы орындау. 2. Келесі сабақ. №20, «Жекпе - жек» мәтінін оқып келу. |
|
|
8. Сабақтың қорытынды сәті. Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз..., арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет) немесе 1..................2 [3]. Рахмет! Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Батылдық пен табандылық
Батылдық пен табандылық
Тексерілді: _______________
«____»______________________
Пән: Өзін – өзі тану
Мектебі: ____________________
Күні: _______________
№: 19
Мұғалімі:
Сыныбы: 4
Оқушылардың саны:
Тақырыбы: Батылдық пен табандылық
Құндылығы: Дұрыс әрекет
Қасиеттері: Батылдық, табандылық, уәдені орындау.
|
Мақсаты: Оқушыларға батылдық пен табандылық ұғымдары туралы түсінік бере отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Міндеттері:
|
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер) 1.bilim-all.kz 2.https://infourok.ru https://angimeler.wordpress.com
|
|
Сабақтың барысы:
Жағымды күйге келу. «Кім жоғын тауып ал» Ойыншылардың барылығы көздерін жұмуы керек.Осы уақытта жүргізуші бір баланы иығынан түртеді, ол дыбыссыз жәй кетіп қалады.Жүргізуші белгі бергенде барлығы көздерін ашып, кім жоқ екенін тауып алуы керек. Кім жоғын ең бірінші тауып алса, сол жеңімпаз болады. Ойын есте сақтау қабілетін және бақылауды тексереді.
2. Үй тапсырмасы. 1. №18 – сабақ. Жауапкершілік туралы мәтін құрастырып келу. 2. Келесі сабақ. №19, «Өрт» мәтінін оқып келу. Сұрақтар: • Мақсұттың бұл іс-әрекетінің себебі неде? • Батылдық қандай жағдайларда көрініс береді? • Мақсұттың іс-әрекетінен қандай үлгі алуға болады? • Батыл адамның бойында қандай қасиеттер болуы керек? • Өзіңнің батылдық танытқан кезің болды ма? Қалайша? |
|
|
3. Сабақтың дәйексөзі. «Батыл болмай, батыр
болмайды» Сұрақтар: 1. Батылдық деген ұғымды қалай
түсінесіңдер? 3. Дәйексөзден қандай ой түйдіңіз? Бойында батылдығы бар адам батыр бола алады.
Ал батыл болу үшін өжет, төзімді,шыдамды,сабырлы,
ата-анасын,елін,жерін сүйетін, қорқуды бімейтін адам болу керек.
Ондай адам батыр бола алады. Сондықтан да халық «Батыл болмай,
батыр болмайды» деп тегін айтпаған. Адам батыл болу үшін бала
күнінен денесін шынықтырып, салауатты өмір сүру керек.
Халықбатырларының өмірін мақтаныш,үлгі тұта
білейік. |
|
|
4. Оқиға айту (Мұғалім сыйы). Кім кінәлі? Г.Әзімбаева Алмас пен Думан тату достар еді. Екеуі сыныптас, бір партада қатар отыратын. Үзіліс кезі. Мектеп ауласында доп қуып жүрген Алмас,байқамай ағаштың бұтағын сындырып алды. Бұл уақытта күзетші атай осы маңда болатын. Сынған бұтақты көріп, Алмастың жанына келді: – Бұтақты сен сындырдың ба? – дейді. – Мен емеспін... – дейді Алмас бірден. Неге екенін оның жанында тұрған Думан өз-өзінен қызарып кетті. Күзетші енді Думаннан: – Әлде, сындырған сенсің бе? – деп сұрады. Ол үндемеді. – Онда, кінәлі сен болдың ғой, мойныңа алуға батылың жетпей тұрған, – дейді күзетші Думанға тесіліп. Думан кінәлі досына бір қарады да, бұрылып жүре берді. Досын ренжітіп алған Алмас қатты қапаланды. Оның соңынан: – Тоқтай тұршы!.. – дейді дауыстап. Күзетші кімнің кінәлі екенін іштей сезді. Бірақ, үндемеді.
|
|
|
5. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. Оқушылар үш топқа бөлінеді. 1 – топ: «Батылдық» 2 – топ: «Қайсарлық» 3 – топ: «Өжеттік» Тапсырма: 1 - топ Сөйлемдерді өз ойларыңмен жалғастырып, дәптерге жазыңдар. Батылдық дегеніміз ... Батыл іс деп ... Батыл адамның бойында
... |
|
Жас дәуірдің гүліміз Өлеңін жазған Ермек Өтетілеуов Әнін жазған Ибрагим Нүсіпбаев Бау, бақша, белдер, Орман, тау, көлдер – Көрікті шексіз даламыз. Дәулеті тасқан, Сәулеті асқан – Көңілді ауыл, қаламыз. Қайырмасы: Жадырап күндей, Жайнаған гүлдей – Бақытты біздер баламыз! Өзіміз туған, Көбелек қуған – Өлкеде өсіп, толамыз. Жалықпай оқып, Көңілге тоқып – Білімді адам боламыз. Қайырмасы: Жадырап күндей, Жайнаған гүлдей – Бақытты біздер баламыз! |
|
|
7. Үй тапсырмасы. 1. №19 – сабақ. 2 – тапсырманы орындау. 2. Келесі сабақ. №20, «Жекпе - жек» мәтінін оқып келу. |
|
|
8. Сабақтың қорытынды сәті. Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз..., арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет) немесе 1..................2 [3]. Рахмет! Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. |
|
шағым қалдыра аласыз













