21.04.2017ж | 4 «Б» класс | Қазақ тілі |
Сабақтың тақырыбы: | Астана күні |
Сабақтың мақсаты: | Ұжымдық түрде білім алуға ынталану, сөздерді өзара байланыстырып, ойды жүйелеп айтуға дағдылану, Отанды сүюге, аялауға тәрбие алу. |
Күтілетін нәтиже | Жаңа сөздік қорларын молайтады; сабақтың өзекті мәселесін таба біледі; диологтік тапсырманы түрлендіреді; ауызекі тілін дамытады; бәсекелестік артады; өз ой -пікірін еркін жеткізе алады; |
оқыту әдістері | «БЛУМ таксономиясы негізінде - Білу- «Жалауша таңдау»; Түсіну- Ой қозғау сұрақтары; Қолдану-«Біреуі қонақта, төртеуі үйде» әдісі; Талдау-«Даналық ағашы», грамматика лық жұмыс; Жинақтау- «Көзбен көру айғағы», бағалау |
Керекті жабдықтар | Оқулық, интербелсенді тақта, мереке тақырыбына сай суреттер (гүл, жалауша), кеспеқағаздар, ватман, стикер, маркер т.б. |
Ресурстар | шапалақ, гүл суреттер, алаңқай парақшасы, гүл стикерлері , ғимараттар суреті , оқулық, қиынды суреттер, А3 парағы |
Бағалау | үш шапалақ, алаңқайға гүл жинау, бас бармақ, жалауша, бірін-бірі бағалау, гүл жинау, мұғалімге гүл шоғын жасау |
Кезеңі | Сабақ барысы | Оқыту тәсілінің маңызы |
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
|
Қызығушылығын ояту
| Кіріспе 7 минут
Білу
| Ұйымдастыру- Психологиялық ахуал туғызу Мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады Топқа бөлу -Сыныптың оқушыларын «Ханшатыр», «Бәйтерек», «Ақорда» сөздерін таңдату арқылы топқа бөлу, гүлге назар аударту арқылы көктем мезгілін сәйкестендіре ұйымдастырады, бағалау парағын түсіндіреді 2.Үй тапсырмасын тексеру. «Жалаушы таңдау» әдісі бойынша өткен тақырыпты сұрайды. | Бір-біріне сәттілік тілейді. «Ханшатыр», «Бәйтерек», «Ақорда» тобына бөлу, гүлдер суреті бойынша көктем туралы, еңбек науқанын, мереке туралы айтады, бағалау алаңқайының сырын түсінеді.. 2. Аты аталған оқушы жалаушаны таңдап сұраққа жауап береді.
| Білу- Өзіндік мақсатын айқындады, еңбектену керектігін түсінді, топқа суретке сай жарыса ат қойды. (түсінді, қызығушылығы оянды) |
| Түсіну-6мин | 3. Жаңа сабаққа кіріспе- Суретте бейнеленген кім? Қолында не бар? Неліктен жалауша ұстаған? Топтардың реттік нөмірін тақтаға жазайып есептейікші, бүгін қандай мереке туралы жұмыс жасайды екенбіз? Астана күні қашан болады? | 3. Сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. (суретке қарап тақырыпты ашады)1+2+3=6 деп 6 санымен сәйкес Астана күні мерекесін нақтылайды. | Қызығушылық- үндемейтін оқушы есеп шешуін айтуға ұмтылды, мерекеге сай сәйкестіктікті іздеуге тырысты. |
Мағынаны тану | Қолдану - 5 мин | «Біреуі қонақта, төртеуі үйде» әдісімен жұмыс жасатамын. Қосымша мәлімет- «Астана» күні қашаннан бері тойланып келеді? Биыл Астана күнін нешінші рет тойлағалы отырмыз? Астанада не бар? Сөздікпен жұмыс:биыл (а)-былтыр | 1. Тілші қызметін атқаратын оқушылар келген қонақтардан «Астанада қандай ғимарат бар?», «Биыл мереке қалай тойланады?»2.Сөздікпен жұмыс жасайды. | Ұжымдық жұмыс қалыптасты, сұрақ қойып-жеткізуде еркіндікті сезінді, дә-лелдеп жеткізуге тырысты, дұ-рыс жауап айтуға дағдыланды. |
| Талдау-9мин | 1.Оқулықпен жұмыс 2-тапсырма. Мына суретке қарап сұрақ құрастырайықшы. 2. Мәтінмен жұмыс,оқыту Сұрақ-жауап әдісі арқылы мәтінді талқылату | 1. Суретке қарап сұрақ құрастырады ,ерекшелігін айтады. 2. Мәтінді оқиды, «Даналық ағашы» әдісі арқылы жұмыс жасайды. | Мазмұнды түсінуге, дұрыс сұрақ қоюға, дұрыс жауап беруге тырысты. |
|
| 1. Астана өлеңін мәнерлеп тізбектетіп оқыту2.Астана сөзін септеу | 1. «Астана» өлеңін оқиды 2. «Астана» сөзін септейді.(Дәптермен,тақтамен жұмыс) | Тән дыбысты, жалғауды дұрыс қолдануға тырысты. |
Сергіту -2 минут | Димаштың орындауындағы «Дайдидау» әнін тыңдату | тыңдайды, талқылайды | Отанына деген мақтаныш сезімін жеткізді. |
Қорытынды | Жинақтау 8 минут | Көзбен көру айғағы- топтық жұмыс жүргізу
Ой қорыту- Астана, ол.... | 1-топ: Қашан? ғимараттарды жүйелеп жинақтау; 2-топ: Кім қайда барады? Сұрағына жауап бере отырып жинақтау; 3-топ: Сен не білесің бе? Мереке суретте рін жинақтау. Астана туралы бір ауыз сөзбен бекітеді. | Жүйелеуді, нақтылауды , ойын дұрыс жеткізуді үйренді. |
Кері байланыс
| Рефлексия 3 мин
| 2.Бүгінгі сабақ қаншалықты меңгердіңдер? Мен де өзіме мерекелік гүлшоғын ала кеткім келеді.
| Қызғалдақтың ашылған, жартылай ашылған, ашылмаған бастарын алып қалаған қызғалдақтың сабағына жапсырады | Гүл таңдап жапсыру арқылы гүл шоғын жасауда ойын жеткізуді үйренді.
|
| Үйге т | 128-б 4-тапсырма өлеңді жаттап келу, 5-тапсырма толықтырып жазып келу | Оқушылар күнделіктеріне жазып алады. |
|
| Бағалау 2 м | Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды. | Оқушылар бағалау критерийлер арқылы бағалайды. | Өзіне қойылған баға туралы пікірін айтты. |