-
БӨЛІМ: ӨЗІМ ТУРАЛЫ 5-САБАҚ
|
Күні, айы:18. 09. 2017жыл. |
Мектебі: ОҚО Мақтарал ауданы, Асықата кенті «Н. Төреқұлов атындағы №121 ЖОМ» |
|
|
||||||
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: Тультаева П. |
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Неше доп? |
|
|
||||||
|
1 «Б»сынып |
оқушылар саны |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны |
|
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.1.1.1. Сөзді зейін қойып тыңдау,түсіну және оған сәйкес әрекет ету( қимыл, ым мен ишараны қолдану, іс-әрекет жасау) 1.1.2.1. Күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсіну. 1.2.3.1. Сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну жэне тілдік нормаларды сақтай отырып, түрлі тәсілдермен жауап беру.
|
|
|
||||||
|
Сабақ мақсаты:
|
Барлық оқушылар: Неше? сұрағын түсінеді, сұраққа дұрыс жауап бере алады, 1-ден 10-ға дейін санай алады. |
|
|
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Сабақта үйренген цифрларды таниды, заттардың санын айта алады (үш доп т.с.с.). |
|
|
|||||||
|
Кейбір оқушылар: 10-нан жоғары сандар қатарын да атай алады, сандарды өмірлік жағдаятта еркін қолдана алады. |
|
|
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: түстер ,зат, неше доп?неше?-сколько? |
|
|
||||||
|
Алдыңғы оқу |
Қандай доп? Балалардан қандай түстерді ажырата алатындарын сұрап аламын. |
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Бес доп, үш доп, 13 доп, |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|
|
|||||||
|
Сабақтың кезендері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|
|
|||||
|
Сабақтың басы (2-5 минут)
Сабақтың ортасы (6-30 минут)
Сабақтың соңы 35-40 минут
|
Күннің көзі ашылып, Көкке шуақ шашылсын. Қонақтар бізге келіпті, Төрімізге еніпті. Амандасу үлкенге, Тәрбиенің басы ғой! Ал, кәнекей, бәріміз «Сәлем» дейік үлкенге. Балалар: Ұл-қыз сәлем береміз, Өнегелі өренбіз. Білер қазақ баласы: «Сәлем-сөздің анасы». «Сәлеметсіздер ме!» Сабағымызға қош келдіңіздер! Кіріспе. Психологиялық ахуал. Оқушыларды шеңберге жинаймыз. Сен әдемісің сөзін айтқызыу арқылы оқушылар бір-біріне көтеріңкі көңіл-күй сыйлайды. (МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақ мақсатымен таныстыру. Партадағы доптарды ретімен санау арқылы бүгінгі тақырыпты ашамын. (Қазақша,орысша, ағылшынша санап өтеміз). -Қалай ойлайсыңдар, бүгін біз қандай тақырыптың төңірегінде жұмыс жасайтын болдық? -Санау деген жауап алуға болады. Санау арқылы неше сұрағына жауап беруді үйренетінімізді түсіндіріп өтемін. Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Тыңда, қайтала. Үлгі бойынша сөйлес. Осы диалог арқылы оқушылар неше? деген сұрақ үлгісімен танысады: -Сенде неше доп бар? -Менде бес доп бар. Оқушылармен диалогті тыңдау, қайталау жұмыстары жүргізіледі. Осы диалог арқылы оқушыларға сандарды үйретемін. Оқушыларға цифрлар жазылған карточкалар таратамын. Оқушылар цифрлардың өсу ретімен бір қатарға тұрып, кезекпен қолындағы цифрды айтуы керек. Жарайсың, өте дұрыс, өте жақсы, жақсы мадақтау сөздері арқылы оқушылардың жауаптары бағаланады. Бағалау критеийі: Диалогтың мазмұнын анықтайды Дескриптор:Диалогта доптарды қолданып, диалогқа түсе алады.
2-тапсырма. Суретке қара. Сана. Сұраққа жауап бер. Тапсырманы орындағанда оқушылардың математикалық терминдерді (қосу, тең) қолдануы қажет емес. Ең бастысы оқушылар заттың жалпы санын дұрыс айтулары керек. Мұғалім бір қолына екі қарындаш, екінші қолына үш қарындаш ұстап тұрып, неше қарындаш болатынын сұраса, жеткілікті.
Дәптермен жұмыс жасату. Дәптермен жұмыс: Қол моторикасын дамыту мақсатында дәптердегі тапсырманы орындату. (МК, ¥) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі. Сергіту сәті. Жаза, жаза қолымыз, Талып кетті көзіміз. Бір, екі, үш, Бойға жинап күш!
(МК) «Есте сақта!» айдарында оқушылар «Сенде доп бар ма?» деген сұрақка қысқа жауап беруді үйренеді. Сыныптағы кейбір оқушыларға доп, текше беріп қоямыз.. Сонда сыныптағы оқушылар бұл сұраққа шынайы жауап бере алады. Сенде доп бар ма? Иә, бар. Жоқ менде текше бар. (Ж) 3-тапсырма Оқушылар жұппен жұмыс істейді. Берілген үлгі бойынша екі бала сөйлеседі. Ол үшін бірінші баланың қолында 2-3 доп немесе қарындаш, қалам, текше болуы керек. Содан кейін екінші бала бірінші баладан онда неше доп бар екенін сұрайды жэне бір доп беруін өтінеді. Бірінші бала оған бір доп береді, екінші бала оған рақмет айтады. -Сәлем! -Сәлем! Сенде доп бар ма? -Иә бар. -Сенде неше доп бар? -Менде үш доп бар. -Маған бір доп берші. -Міне, ал. -Рақмет! 1. Сұрақ қоя біледі. 2. Сұраққа дұрыс жауап береді. 4-тапсырма. Алдымен оқушыларға бір жұмбақ жасырамын. Содан кейін доп туралы өлеңмен танысамыз. Сол аяқ пен оң аяқ Кезек оны тебеді. Ол тынымсыз домалап, Зыр жүгіре береді. (Доп) Неше доп? Сенде бар екі доп, Менде бар екі доп. Екі доп, Екі доп, Болады неше доп? (Ә. Шапағат) Оқушылар доп туралы тақпақпен танысады. Тақпақты тыңдау, хормен жэне жеке-жеке қайталау жұмыстары жүргізіледі. Тақпақты жылдам есте сақтау үшін, қол, саусақ қимылдарымен қайталатуға болады.
Ойын: «Сандар мен түстерді анықта» Шарты: Түстерді айтқанда қол шапалақтау, сандарды айтқанда аяқтарын топылдату. 1. Сандар мен түстерді ажыратады. (Ө) Қосымша тапсырма арқылы оқушылар сабақта алған білімдерін бекіте түседі. Сондай-ақ АКТ-ні қолдана білу дағдыларын қалыптастырады. (Қ) Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады. Оқушылар сабақ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады. |
Түрлі-түсті доптар
Оқулық
Цифрлар жазылған карточкалар. Доп
Доптар, текшелер, қарындаштар.
№ 1 жұмыс дәптері
Қосымша тапсырма |
|
|
|||||
|
Рефлексия. Бағалау: Сабақ барысында жақсы қатысып отырғандарға күлегеш беріп отыру. Жарайсың! Өте тамаша! –деген сөздермен бағалау. |
|
|
|||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|
|||||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданы |
|
|
||||||
|
1. Сабақ барысына өзгертулер енгіздіңіз бе? Неге? 2. Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? |
|
|
|
|
|||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? |
|
|
|
|
|||||
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Баяндама "Роль игры на уроках русского языка в начальных и старших классах"
Баяндама "Роль игры на уроках русского языка в начальных и старших классах"
-
БӨЛІМ: ӨЗІМ ТУРАЛЫ 5-САБАҚ
|
Күні, айы:18. 09. 2017жыл. |
Мектебі: ОҚО Мақтарал ауданы, Асықата кенті «Н. Төреқұлов атындағы №121 ЖОМ» |
|
|
||||||
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: Тультаева П. |
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Неше доп? |
|
|
||||||
|
1 «Б»сынып |
оқушылар саны |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны |
|
|
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.1.1.1. Сөзді зейін қойып тыңдау,түсіну және оған сәйкес әрекет ету( қимыл, ым мен ишараны қолдану, іс-әрекет жасау) 1.1.2.1. Күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсіну. 1.2.3.1. Сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну жэне тілдік нормаларды сақтай отырып, түрлі тәсілдермен жауап беру.
|
|
|
||||||
|
Сабақ мақсаты:
|
Барлық оқушылар: Неше? сұрағын түсінеді, сұраққа дұрыс жауап бере алады, 1-ден 10-ға дейін санай алады. |
|
|
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Сабақта үйренген цифрларды таниды, заттардың санын айта алады (үш доп т.с.с.). |
|
|
|||||||
|
Кейбір оқушылар: 10-нан жоғары сандар қатарын да атай алады, сандарды өмірлік жағдаятта еркін қолдана алады. |
|
|
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: түстер ,зат, неше доп?неше?-сколько? |
|
|
||||||
|
Алдыңғы оқу |
Қандай доп? Балалардан қандай түстерді ажырата алатындарын сұрап аламын. |
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Бес доп, үш доп, 13 доп, |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|
|
|||||||
|
Сабақтың кезендері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|
|
|||||
|
Сабақтың басы (2-5 минут)
Сабақтың ортасы (6-30 минут)
Сабақтың соңы 35-40 минут
|
Күннің көзі ашылып, Көкке шуақ шашылсын. Қонақтар бізге келіпті, Төрімізге еніпті. Амандасу үлкенге, Тәрбиенің басы ғой! Ал, кәнекей, бәріміз «Сәлем» дейік үлкенге. Балалар: Ұл-қыз сәлем береміз, Өнегелі өренбіз. Білер қазақ баласы: «Сәлем-сөздің анасы». «Сәлеметсіздер ме!» Сабағымызға қош келдіңіздер! Кіріспе. Психологиялық ахуал. Оқушыларды шеңберге жинаймыз. Сен әдемісің сөзін айтқызыу арқылы оқушылар бір-біріне көтеріңкі көңіл-күй сыйлайды. (МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақ мақсатымен таныстыру. Партадағы доптарды ретімен санау арқылы бүгінгі тақырыпты ашамын. (Қазақша,орысша, ағылшынша санап өтеміз). -Қалай ойлайсыңдар, бүгін біз қандай тақырыптың төңірегінде жұмыс жасайтын болдық? -Санау деген жауап алуға болады. Санау арқылы неше сұрағына жауап беруді үйренетінімізді түсіндіріп өтемін. Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Тыңда, қайтала. Үлгі бойынша сөйлес. Осы диалог арқылы оқушылар неше? деген сұрақ үлгісімен танысады: -Сенде неше доп бар? -Менде бес доп бар. Оқушылармен диалогті тыңдау, қайталау жұмыстары жүргізіледі. Осы диалог арқылы оқушыларға сандарды үйретемін. Оқушыларға цифрлар жазылған карточкалар таратамын. Оқушылар цифрлардың өсу ретімен бір қатарға тұрып, кезекпен қолындағы цифрды айтуы керек. Жарайсың, өте дұрыс, өте жақсы, жақсы мадақтау сөздері арқылы оқушылардың жауаптары бағаланады. Бағалау критеийі: Диалогтың мазмұнын анықтайды Дескриптор:Диалогта доптарды қолданып, диалогқа түсе алады.
2-тапсырма. Суретке қара. Сана. Сұраққа жауап бер. Тапсырманы орындағанда оқушылардың математикалық терминдерді (қосу, тең) қолдануы қажет емес. Ең бастысы оқушылар заттың жалпы санын дұрыс айтулары керек. Мұғалім бір қолына екі қарындаш, екінші қолына үш қарындаш ұстап тұрып, неше қарындаш болатынын сұраса, жеткілікті.
Дәптермен жұмыс жасату. Дәптермен жұмыс: Қол моторикасын дамыту мақсатында дәптердегі тапсырманы орындату. (МК, ¥) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі. Сергіту сәті. Жаза, жаза қолымыз, Талып кетті көзіміз. Бір, екі, үш, Бойға жинап күш!
(МК) «Есте сақта!» айдарында оқушылар «Сенде доп бар ма?» деген сұрақка қысқа жауап беруді үйренеді. Сыныптағы кейбір оқушыларға доп, текше беріп қоямыз.. Сонда сыныптағы оқушылар бұл сұраққа шынайы жауап бере алады. Сенде доп бар ма? Иә, бар. Жоқ менде текше бар. (Ж) 3-тапсырма Оқушылар жұппен жұмыс істейді. Берілген үлгі бойынша екі бала сөйлеседі. Ол үшін бірінші баланың қолында 2-3 доп немесе қарындаш, қалам, текше болуы керек. Содан кейін екінші бала бірінші баладан онда неше доп бар екенін сұрайды жэне бір доп беруін өтінеді. Бірінші бала оған бір доп береді, екінші бала оған рақмет айтады. -Сәлем! -Сәлем! Сенде доп бар ма? -Иә бар. -Сенде неше доп бар? -Менде үш доп бар. -Маған бір доп берші. -Міне, ал. -Рақмет! 1. Сұрақ қоя біледі. 2. Сұраққа дұрыс жауап береді. 4-тапсырма. Алдымен оқушыларға бір жұмбақ жасырамын. Содан кейін доп туралы өлеңмен танысамыз. Сол аяқ пен оң аяқ Кезек оны тебеді. Ол тынымсыз домалап, Зыр жүгіре береді. (Доп) Неше доп? Сенде бар екі доп, Менде бар екі доп. Екі доп, Екі доп, Болады неше доп? (Ә. Шапағат) Оқушылар доп туралы тақпақпен танысады. Тақпақты тыңдау, хормен жэне жеке-жеке қайталау жұмыстары жүргізіледі. Тақпақты жылдам есте сақтау үшін, қол, саусақ қимылдарымен қайталатуға болады.
Ойын: «Сандар мен түстерді анықта» Шарты: Түстерді айтқанда қол шапалақтау, сандарды айтқанда аяқтарын топылдату. 1. Сандар мен түстерді ажыратады. (Ө) Қосымша тапсырма арқылы оқушылар сабақта алған білімдерін бекіте түседі. Сондай-ақ АКТ-ні қолдана білу дағдыларын қалыптастырады. (Қ) Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады. Оқушылар сабақ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады. |
Түрлі-түсті доптар
Оқулық
Цифрлар жазылған карточкалар. Доп
Доптар, текшелер, қарындаштар.
№ 1 жұмыс дәптері
Қосымша тапсырма |
|
|
|||||
|
Рефлексия. Бағалау: Сабақ барысында жақсы қатысып отырғандарға күлегеш беріп отыру. Жарайсың! Өте тамаша! –деген сөздермен бағалау. |
|
|
|||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|
|||||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданы |
|
|
||||||
|
1. Сабақ барысына өзгертулер енгіздіңіз бе? Неге? 2. Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? |
|
|
|
|
|||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? |
|
|
|
|
|||||
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз













