Материалдар / Бернули формуласы мен оның салдарлары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Бернули формуласы мен оның салдарлары

Материал туралы қысқаша түсінік
әріптестерімен тәжірибе алмасу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Ақпан 2023
323
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ататүрік атындағы №4 мектеп-лицейі


Бөлім:

Ықтималдық

Педагогтің Т. А. Ә.

Гайруллаева Рабига Мирзахметовна

Күні:

19.01.2023

Сынып:10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бернулли формуласы және оның салдарлары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.2.8- Бернулли формуласы мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты

Бернулли формуласы мен оның салдарларына есептер шығарады

Бағалау критерийлері

- Бернулли формуласын қолданады

-Бернулли формуласының салдарларының формуласын қолданады және есептер шығарады

-

-

- np - q np + p

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


5 минут






Ұйымдастыру:

1. Оқушылармен сәлемдесемін. Сыныпты түгендеймін.

2. Үй тапсырмасын «Өзіңді тексер» әдісімен өздері тексереді.

3. Оқушылардың ойын бір жерге шоғырландыру мақсатында «Біз де» ойын әдісін қолданамын.


Дескриптор: Білім алушы

«Біз де» ойынының шарты бойынша оқушылар әңгімені зейін салып тыңдап, бұрыс пікірге қосылмау керек.

1. Мен НЗМ- не бардым. «Біз де!»

2. Онда тестке қатыстым. «Біз де!»

3. Тестте 0 сыныппен отырдым. «Біз де!» деп айтып қалған оқушылар ойыннан шығады.

4. Мен тауға бардым. «Біз де!»

5. Тауда балық ұстадым. «Біз де!»

6. Балықты қасқыр жеп қойды. «Біз де!» деп айтып қалған оқушылар ойыннан шығады.


Оқушылар өз жұмыстарын интербелсенді тақтадағы дұрыс жауаппен тексереді. Қателері болса дұрыстайды.



Ойынға барлығы белсенді қатысады.



Мадақтау сөздері

«Жақсы, жарайсың, керемет», смайликтер








ДК, интербелсенді тақта


Сабақтың ортасы









10 минут





































15 минут


























10 минут



Есептер шығару

Тапсырма беремін, бағалаймын, бақылаймын. Жетекші сұрақтар қою арқылы оқу мақсатыма жетемін деп жоспарлап отырмын.

1. Бернулли формуласын жазып көрсетіңіз

2. Бернулли формуласы қай кезде қолданылады?

3. Бернулли формуласының салдарларының формуласын жазыңыз?

1. Топтық жұмыс

«Ойлан, жұптас, бөліс»әдісін қолданамын. Сыныпты 2 –топқа бөле отырып, есепті таратамын. Оқушылар ортада өз нұсқаларын ұсынады. Содан соң дұрыс нұсқасы көрсетіліп, дұрыс бұрыстығы тексеріледі.

1- тапсырма. Тиынды 8 рет лақтыру нәтижесінде «Елтаңба» жағының 4 рет түсу ықтималдығын Бернулли формуласы арқылы анықтаңыз.


Шешуі: формуланы қолданады.

1. =


Дескриптор: Білім алушы

  • Бернулли формуласын қолданады

  • Есепті шығарады

  • Жауабын жазады

2- тапсырма. Тиынды 9 рет лақтыру нәтижесінде «Елтаңба» жағының 6 рет түсу ықтималдығын Бернулли формуласы арқылы анықтаңыз.


Шешуі: формуланы қолданады

2. =


3- тапсырма. Қорапта 3 көк және 2 қызыл шар бар. Қораптан екі шар алынған. Алынған екі шардың:

1) біреуі көк түсті

2) екеуі де көк түсті болуының ықтималдығын табыңыз

Дескриптор: Білім алушы

- Бернулли формуласын қолданады

- Есепті шығарады

- Жауабын жазады

2. Жеке жұмыс

«Көршіңді тексер» әдісі арқылы жұмыс жасалады.

Тапсырма беріледі. Әр оқушы жеке жеке орындап, бір бірінің жұмыстарын тексереді.

1 – тапсырма.

Қорапта 6 бірдей және нөмірленген кубиктер бар. Кубиктер бір-бірден алынған. Алынған кубиктердің нөмірлері өспелі ретте болуының ықтималдығын табыңдар.

Дескриптор: Білім алушы

  • Тәжірибе жасайды

  • Есепті шығарады

- Жауабын жазады

2- тапсырма.

Көліктер базасының қалыпты жұмысы үшін көліктердің саны 7- ден кем болмауы қажет, базада 10 көлік бар. Әрбір көліктің жұмысқа шықпау ықтималдығы 0,1. Көлік базасының қалыпты жұмыс жасауының ықтималдығын табыңдар.

Дескриптор: Білім алушы

- Бернулли формуласының салдарының бірін есептің шартына сай қолданады

- Есепті шығарады

- Жауабын жазады

3. Функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырма

«Кім жылдам?» әдісін қолданамын.

Екі топқа есептер беріледі. Қай топ есепке шапшаң екені анықталады. Бұл әдіс арқылы оқушылардың жылдам ойлау дағдысын, қызығушылықтарын арттырамын деп жоспарлап отырмын.

1 – тапсырма.

Туған нәрестенің ұл немесе қыз болу ықтималдығы бірдей болады дейік. Төрт баласы бар отбасы балаларының дәл үшеуінің ұл болу ықтималдығы қандай?


Дескриптор: Білім алушы

  • Формуланы қолданады

  • Есепті шығарады

  • Жауабын жазады

2- тапсырма.

Нысанаға 4 рет оқ атылды.Әрқайсысының дәл тию ықтималдығы бірдей және ол 1/4-ге тең. Нысанаға дәл 3 оқтың тию ықтималдығы неге тең?

Дескриптор: Білім алушы

  • Формуланы қолданады

  • Есепті шығарады

  • Жауабын жазады


4.ЕББҚ оқушыға тапсырма

«Сәйкестендіру» әдісі. Кеспе қағаздар таратылады.

Берілген тапсырманы бір-бірімен сәйкестендіреді. Бұл әдіс арқылы оқушының ойлау дағдысы жаттығады деп жоспарлап отырмын.

1. Бернулли формуласы 1.

2. Бір рет атқанда нысанаға оқтың тию ықтималдығы 0,8. Бес рет атқанда нысанаға тигізудің ықтимал санын және осы санға сәйкес ықтималдықты табыңыз.

2. 0,4096

3. Бернулли формуласының неше салдары бар? 3. 4

Шешуі: np - q np + p теңсіздігін қолданады

np – q= 5 0,8 - 0,2 = 3,8

np + p=5 0,8 + 0,8 = 4,8 болғандықтан, = 4.

(A) = ∙ 0.2 = 0,4096

Жауабы: 0,4096

Дескриптор: Білім алушы

  • Дұрыс шешімін табады, бір-бірімен жұптастырады

  • Есеп шығаруда Бернулли формуласының салдарын есеп шартына сәйкес қолданады

- Бернулли формуласын қолданады


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.









Оқушылар дескрипторға сәйкес есептерді шығарып көрсетеді












«Бағдаршам»әдісі бойынша бағалау




































Бірін-бірі бағалау


Смайликтер әдісі


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!