|
Сабақ-тың
тақыры-бы
|
1.Негізгі сабақ
мақсаттары
|
2.Тапсырма-лар
|
3.Оқу нәтижелері
|
4.Инклюзивті
оқыту/дифференциация
Көшбасшылық және басқару
|
5.Бағалау
Формативті
бағалау (ФБ)
|
6. Неізгі
ресурстар
|
1
|
|
Дәстүрлі ертегіні айтып бере
алу – Маша және үш
аю
|
Ертегі мәтіні сыныпқа
оқылады– проектор немесе интерактивті
тақта арқылы мәтінді көрсету
Ертегі кейіпкерлерінің
модельдерін «орманға» орналастыру –
топтық
жұмыс
Рольдік
ойын. Ертегі кейіпкерлерінің
маскаларын киіп, сұрақтарға жауап беру,
(маска кимеген оқушылар ертегі
кейіпкеріне сұрақтар қояды)
|
Оқушылар ертегімен танысады
Оқушылар кейіпкерлер модельдерін пайдалана
отырып, ертегіні айтып бере бастайды
Оқушылар өздерінің бар фондық білімін қолдана
отырып, үш аю мен Машаға сұрақ қояды
|
Жоғары
деңгей – рольдік ойында кейіпкерлер
ролінде сұрақтарға жауап береді
Орташа
деңгей – мұғалімге еретегі кейіпкерлері
атынан сұрақ қояды
Төменгі
деңгей – жоғары қабілетті оқушымен
бірлесе жұмыс істеп, ертегінің бас кеіпкерлеріне арналған сұрақтар
жасайды
Арнайы қажеттіктері бар оқушы:
ассистентпен бірлесе жұмыс
істейді
Ағылшын тілі ана тілі емес
оқушылар – мұғалім олардың мәтінді дұрыс
түсінгенін қамтамасыз ету үшін, қосымша сұрақ
қояды
|
Мұғалім әр топтағы әртүрлі
деңгейдегі оқушылардың қарым-қатынастарын
бақылайды. Ертегінің аяғы қандай
болатынын болжау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады. Жауабына
байланысты формативті пікір
айтылады.
|
-
Ертегі мәтіні
-
Кейіпкерлердің модельдері
-
Кейіпкерлер маскалары
-
Тақтайшалар және қаламдар
-
Рольдік ойынға арналған орын
-
Проектор немесе интерактивті
тақта
|
2
|
Ертегінің бөлімдерін
рет-ретімен айтып беру арқылы,
әңгіме айту дағдыларын дамыту
|
Ертегіні баяндау стилін
таныстыру: мәтін бөлімдерін бір-бірімен байланыстырып тұрған
фразалар, сөйлем басындағы қыстырма сөздер
(тұтас сыныппен
жұмыс)
Оқушылар шағын топтарда жұмыс істеп, ертегіні
жүйелі түрде баяндайды (қосымша көмекпен немесе жеке
жұмыс)
|
Оқушылар ертегіні ауызша, жүйелі түрде баяндай
алады
|
Жоғары – ертегіні басынан аяғынан дейін, еш
көмексіз, стиль ерекшеліктерін сақтай отырып,
баяндайды
Орташа – суреттерді пайдалана отырып, ертегіні
баяндайды
Төмен –суреттерді және/немесе кейіпкерлердің
модельдерін пайдаланып, ертегіні баяндайды
Арнайы қажеттіктері бар оқушы: – ассистент
суреттерді көрсетіп отырып, ертегіні
баяндайды
Ағылшын тілі ана тілі емес оқушылар – оқушы
ертегіні ауызша айтып бергеннен кейін, мұғалім, түсінгенін тексеру
үшін, қосымша сұрақтар қояды. Мұғалім көмектесу үшін, қажет болса,
сөйлемдерді бастайтын немесе байланыстыратын фразаларды айтады және
суреттерге көңіл аудартады, мысалы: «Мына суретке қарайықшы. Онда
не болып жатыр?»
|
Мұғалім оқушылар топта бір-біріне ертегіні айтқан
кезде, оларды тыңдайды (бақылау және бағалау проформасын
пайдаланады)
|
‘Бір күні…’
‘содан кейін’
|
3
|
Екі ертегіні
салыстыру – «Маша және үш аю» және «Қызыл
Телпек»
|
Топтық жұмыс
Paired work
|
Оқушылар «Маша және үш аю» ертегісін түсінгеннен
кейін, оны «Қызыл телпек» ертегісімен салыстыра
алады.
Барлық оқушылар ертегінің баяндалу стилінің
ерекшеліктері жөніндегі бұрыннан бар білімдеріне сүйенеді және оны
жетілдіреді
|
Жоғары – жұптасып, екі ертегі мәтінін салыстыра
отырып, жазбаша түрде ұқсастықтар мен айырмашылықтар тізімін
жасайды
Орташа – жұптасып, екі ертегі мәтінін салыстыра
отырып, жазбаша түрде ұқсастықтар мен айырмашылықтар тізімін
жасайды. Мұғалім оларға қолдау көрсетеді, оқушылар мәтін суреттерін
қолдана алады
Төмен және арнайы қажеттіктері
бар оқушы: – ассистент екі ертегі мәтінін, суреттерді
пайдалана отырып, салыстырады, және жазбаша түрде ұқсастықтар мен
айырмашылықтар тізімін жасайды.
Ағылшын тілі ана тілі емес
оқушылар – жұптасып, жазбаша түрде
ұқсастықтар мен айырмашылықтар тізімін жасайды. Тапсырманы
орындаған кезде, негізгі сөздер тізімі мен суреттерді пайдалана
алады. Мұғалім осы топпен және орташа топпен жұмыс
істейді
Жұптар бір деңгейдегі оқушылардан
тұрады
|
Мұғалім жазбаша жұмыс нәтижесін тексереді және
орташа топпен және ағылшын тілі ана тілі емес оқуышалармен жұмыс
істейді
|
Екі ертегінің мәтіндері
(үлестірме)
Мәтінге арналаған суреттер
|
4
|
Өз ертегісін жазу және айту
|
Тұтас сыныппен, одан
кейін, сыныптасымен
сөйлескеннен кейін, жеке жұмыс
(жазу)
Кейіпкерлер мөдельдерін және
қосымша ресурстарды пайдаланып, оқушылар арасында диалогты
ұйымдастыру және жазуға
дайындау
|
Оқушылар, өз қалауы бойынша, ертегі
жазады
|
Әрбір оқушы, өз мүмкіндігіне қарай, ертегі
жазады. Ресурстар, оқушыларға керек кезде ғана көмектесу үшін,
стратегиялық тұрғыдан дұрыс орналастырылған (формативті бағалау
стратегияларын қолданған кезде және алдыңғы үш сабақ барысында)
Негізгі сұрақ: жетістікке жету үшін, әр оқушыға қандай көмек
керек?
|
Оқушылар өз ертегісін жазады
|
Жоғарыда көрсетілгін ресурстар – әрбір топқа
барлық ресурс жиынтығын беру керек пе?
Жазу дәптерлері
Бұрын орындаған жазба жұмыстары
|