Материалдар / Биология үштілділікпен құрастырылған жоспар
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Биология үштілділікпен құрастырылған жоспар

Материал туралы қысқаша түсінік
Адамның жыныс жүйесінің құрылымы мен қызметі. Екінші реттік жыныстық белгілер. Ұлдар мен қыздардың жыныстық жетілуі. Биологиялық және әлеуметтік жетілу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Мамыр 2022
203
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім/бөлімшесі: Көбею

Күні:

Сынып: 9

Мектеп: 19 мектеп-гимназиясы

Мұғалімнің аты-жөні: Нұрлыбаева Салтанат Бердіқызы

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы: Адамның жыныс жүйесінің құрылымы мен қызметі.

Екінші реттік жыныстық белгілер. Ұлдар мен қыздардың жыныстық жетілуі. Биологиялық және әлеуметтік жетілу.

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.1.1 Адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау

9.2.1.3 жыныстық жетілу кезеңіндегі екінші реттік жыныстық белгілердің дамуын сипаттау

Сабақтың мақсаты

- Адамның жыныс жүйесінің құрылысы мен қызметі және ерекшеліктерін түсіну, аналық және аталық жыныс жүйесін ажырату

-Жыныс бездері және олардың гормондарының ролі туралы түсіндіру

- Ұлдар мен қыздардың екінші реттік жыныстық белгілерін сипаттау

- Биологиялық және әлеуметтік жыныстық жетілудің айырмашылығын анықтау.

Бағалау критерийі

- Жыныс бездерінің түрлерін және олардың гормондарының ролін түсіндіреді

- Ұлдар мен қыздардың екінші реттік жыныстық белгілерін сипаттайды

- Жасөспірімдегі биологиялық және әлеуметтік жетілудің айырмашылығын анықтайды.

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағды: Тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым.


Пәндік лексика және тертерминология

Терминология:

қазақша

орысша

ағылшынша

сперматозоид

сперматозоид

sperm [spɜːm]

фолликулалар

фолликулы

follicles [follicles]

зигота

зигота

zygote [ˈzaɪgəʊt]

гамета

гамета

gamete [ˈgæmiːt]

жұмыртқа жасушасы

яйцеклетка

egg cell [eg sel]

гуморальдық жүйе

гуморальная система

the humoral system

[ðiː ˈhjuːmərəl ˈsɪstɪm]

жұмыртқа жолы

яичный путь

egg way [eg weɪ]

аналық без

яичники

ovaries [ovaries]

аталық без

яичниковая железа

ovarian gland

[əʊˈve(ə)rɪən glænd]

зәр шығару түтігі

мочевая трубка

urinary tube

[ˈjʊərɪnərɪ tjuːb]

аталық жыныс жүйесі

половая система мужчины

male sexual system

[meɪl ˈsɛkʃuəl ˈsɪstɪm]

аналық жыныс жүйесі

половая система женщины

the sexual system of a woman


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңі

мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі

-Оқушылармен салемдесу

-түгендеу

-өткен тақырыпты талқылау

-Мұғалім тақырыппен, бағалау критерилерімен және мақсаттармен оқушыларды таныстырады.


- Үй жұмысын wordwall.net бағдарламасы арқылы сұрақтарға жауап береді.

- what is the biotechnology industry studying? /биотехнология саласы нені зерттейді?/

- where is the hormone insulin /formed?инсулин гормоны қайда түзіледі?/

- In what year did the United States achieve success in biotech work?

/ АҚШ қай жылы биотехнологиялық жұмыстарда сәтті болды?/

-what is the importance of insulin production?

/инсулин өндірісінің маңыздылығы неде?/

- The 1st object of insulin production?

/ Инсулин өндірісінің 1-ші нысаны?/

- Why is it effective to use bacteria in the field of biotechnology?

/ Почему в области биотехнологии эффективно использовать бактерии?/


жаңа тақырыпты ашу мақсатында түрткі сұрақтар қойылады. Тақырып , мақсат талқыланады

What are the properties of a living organism?

/каковы свойства живого организма/



Good,

good job

fine




Мадақтау арқылы бағалау

(Рисунок 3 wordwall.net)


Сабақтың ортасы

25 минут

-терминмен жұмыс

Бірге қайталап, дәптерге жазып аламыз.





















-жұптық жұмыс

-жеке жұмыс












1.А3 форматта адамның жастық даму кезеңінің суреті беріледі.

2. Осы парақтын екінші бетінде сұрақтар (тапсырмалар) жазылады. Тапсырма парағы бөліктерге бөлініп, үстел үстіне сурет жағы қаратылып қойылады

3. Екінші А3 форматына сұрақ (тапсырма) жауаптары ұяшықтарға жазылып, тақтаға ілінеді.

орысша

ағылшынша

сперматозоид

sperm [spɜːm]

фолликулы

follicles [follicles]

зигота

zygote [ˈzaɪgəʊt]

гамета

gamete [ˈgæmiːt]

яйцеклетка

egg cell [eg sel]

гуморальная система

the humoral system

[ðiː ˈhjuːmərəl ˈsɪstɪm]

яичный путь

egg way [eg weɪ]

яичники

ovaries [ovaries]

яичниковая железа

ovarian gland

[əʊˈve(ə)rɪən glænd]

мочевая трубка

urinary tube

[ˈjʊərɪnərɪ tjuːb]

половая система мужчины

male sexual system

[meɪl ˈsɛkʃuəl ˈsɪstɪm]

половая система женщины

the sexual system of a woman



-ЖЖ тапсырмасы Жуан&Жіңішке сұрақтар құру.

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!