Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Биологиялық басқару жүйесі 11 сынып ҚМЖ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Білім беру ұйымының атауы |
Қоңыр ОМ |
||||
Пәні: |
Биология |
||||
Бөлім: |
Координация және реттелу |
||||
Педагогтің аты-жөні: |
А.Т.Калабаева |
||||
Күні: |
04.11.2024 |
||||
Сынып: |
11 А сыныбы |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы. |
||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.1.7.1 - биологиядағы басқару жүйесін сипаттау |
||||
Сабақтың мақсаты |
биологиядағы басқару жүйесін сипаттайды |
||||
Сабақтың барысы |
|||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру • Гомеостазға мысал келтіріңіз? Жауаптар: дене температурасын, глюкоза деңгейін, кальций деңгейін және т.б.реттеу • Гомеостаз бұл процестерді қалай реттейді? Жауап: Бұл дененің тұрақты ішкі ортасын ұстап тұратын процесс. Тұрақты ішкі ортаны сақтау жағдайдың өзгеруіне байланысты үнемі бақылауды және түзетулерді қажет етеді. Денедегі физиологиялық жүйелердің бұл реттелуі гомеостаз деп аталады. Сабақтың мақсатымен таныстыру. |
Оқушылардан осы сұраққа жауап береді Видео тамашалайды |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
№1тапсырма «Топтастыру немесе кластер»әдісі. Берілген тапсырмаға постер құру қорғау. 1-оқушы . Биологиялық басқару жүйесінінің негізгі компоненттерін талдау. 2-оқушы Тірі ағзадағы реттеудің негізгі принциптерін білу. 3-оқушы Басқару жолдарын салыстырады №2тапсырма «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Тапсырма: Ағзадағы күрделі реттеуге қатысатын механизмдердің диаграммасын сызыңдар. оқушыларды биологиядағы басқару жүйелері туралы ақпаратты оқуға шақыру Басқару жүйесіндегі негізгі қосылыстар • теріс кері байланыс • оң кері байланыс • Гомеостатикалық басқару жүйесінің схемасы Оқушылар кесте толтырады және деректерді салыстырады №3тапсырма (ФО) оқушылардан №3 жұмыс парағындағы сұрақтарға жауап беруін сұраңыз
|
№ 1 тапсырма №2 тапсырма оқушылардан басқару жүйесінің диаграммасындағы негізгі компоненттерді белгілейді
|
Дескриптор 1.Биологиялық басқару жүйесінінің негізгі компоненттерін талдай біледі. 2.Тірі ағзадағы реттеудің негізгі принциптерін біледі. 3.Басқару жолдарын ажырата алады. 4.Биологиялық басқару жүйесінінің негізгі компоненттерін жазады. 5.Тірі ағзадағы реттеудің негізгі принциптерін талдай алады. 6.басқару жолдарын салыстырады. Дескриптор 1.Оқушылар ағзадағы кері байланыстың түрлерін анықтайды. 2.Басқарылудың негізгі принциптерін талдайды. 3.Теріс және оң кері байланыстар дың жүйеге қалай әсер ететінін біледі. 4.Ағзаны күрделі реттеуге қатысатын механизмдер дің диаграммасын сызады. |
|
|
Сабақтың соңы |
«+,-,қызықты» әдісімен кері байланыс |
+,-,қызықты әдісімен оқушылар кері байланыс береді Үйге тапсырма |
|
|
1-оқушы . Биологиялық басқару жүйесінінің негізгі компоненттерін талдау.
2-оқушы Тірі ағзадағы реттеудің негізгі принциптерін білу.
3-оқушы Басқару жолдарын салыстырады.
Дескриптор
- Биологиялық басқару жүйесінінің негізгі компоненттерін талдай біледі.
- Тірі ағзадағы реттеудің негізгі принциптерін біледі.
- Басқару жолдарын ажырата алады.
- Биологиялық басқару жүйесінінің негізгі компоненттерін жазады.
- Тірі ағзадағы реттеудің негізгі принциптерін талдай алады.
- басқару жолдарын салыстырады.
№2тапсырма «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі.
Тапсырма: Ағзадағы күрделі реттеуге қатысатын механизмдердің диаграммасын сызыңдар. Дескриптор
- Оқушылар ағзадағы кері байланыстың түрлерін анықтайды.
- Басқарылудың негізгі принциптерін талдайды.
- Теріс және оң кері байланыстардың жүйеге қалай әсер ететінін біледі.
- Ағзаны күрделі реттеуге қатысатын механизмдердің диаграммасын сызады.
Білім беру ұйымының атауы |
Қоңыр ОМ |
||||
Пәні: |
Биология |
||||
Бөлім: |
10.2 Заттардың тасымалдануы |
||||
Педагогтің аты-жөні: |
А.Т.Калабаева |
||||
Күні: |
06.11.2024 |
||||
Сынып: |
10 А сыныбы |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі. Адам гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығы |
||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.1.3.1 эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру |
||||
Сабақтың мақсаты |
эмбрион мен ересек ағзаның гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіреді |
||||
Сабақтың барысы |
|||||
Сабақ кезеңі //уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 3. Оқушыларды жұптарға біріктіру. «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға төмендегідей кіріспе сұрақтар қойылады:
|
Топқа кітап, дәптер және қаламсап оқу құралдарының суреттері бар қима қағаздар беріледі. Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас құралдармен 3 жұпқа бірігеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
|
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма беріледі . |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Адам гемоглобині мен миоглобилиннің құрылысы және қызметін талдайды. 2. Оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіреді. |
Презентация |
|
|
гемоглобин мен миоглобиннің қисық сызықтары көрсетілген график көрсетіледі. Оқушылар қосымша ақпаратты қолдана отырып, гемоглобин мен миоглобиннің қисық сызықтарын салыстырады
|
төмендегідей сұрақтарға жауап береді:
миоглобин мен гемоглобиннің жасуша мен ұлпаларда оттегіге қанығу қасиетінің қисық сызығын салыстырыңыз. |
|
|
|
|
Қолдау айдарындағы тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
1. Гемоглобиннің қандағы мөлшері- 70% деген нені білдіретінін түсіндіреді. 2. Гемогобиннің құрылысы мен қызметін сипаттайды.
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1.Тапсырмаларды түсіндіріп сипаттап береді. 2.теңіз сүтқоректілерінің су астында ұзақ қалу мүмкіндігін зерттейді. |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
|
Талдау айдарындағы тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. |
1.Гемоглобин мен миоглобиннің арасындағы ұқсастық пен айырмашылықтарын көрсетеді. 2.Гемоглобин мен миоглобиннің химиялық құрылымы мен атқаратын қызметі арасындағы байланысты талдайды. |
Дескриптор Жалпы - 3 балл: 1.Талдау жасайды 2. Тақырыпқа байланысыты эссе жазады. |
ДК экраны 10-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың соңы |
+,-,қызықты әдісімен кері байланыс |
+,-,қызықты әдісімен оқушылар кері байланыс береді Үйге тапсырма |
|
|