|
Бөлім |
Қозғалыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты–жөні: |
Каденова З.А |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Биомеханиканы робототехникада қолдану. Инженерлік биомеханика (экзоқаңқа, робототехника т.б.). Медициналық биомеханика (протездеу т.б. Эргометриялық биомеханика(оптимизация т.б.) Модельдеу «Жердегі тірі ағзалар қозғалысының биомеханикасын зерттеу». |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.4.1 биомеханиканы робототехникада қолдалынуын зерттеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
биомеханиканы робототехникада қолдануды, инженерлік биомеханиканы оқып үйрену, зерттеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс–әрекеті
|
Оқушының іс–әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі. |
Берілген смайликтерді көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат береді.
Бағалау парақтары таратылады |
Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ алдындағы көңіл-күйін анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында өткізіледі. «Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады
|
Презентация, қол смайликтері
Бағалау парақтары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин
|
(Ұ). Үй тапсырмасын еске түсіру Викторина: “Жаттығу залы” ойыны арқылы беріледі.
АТФ көзі аэробты тыныс алу болып табылатын талшықтар? Баяу талшық |
Оқушылар презентацияда берілген сұрақтарға жауап береді
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады. Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу жүргізіледі. Инновациялық технологияны қолдану. ҚБ «Өте жақсы», «жақсы» «Талпын» мұғалім тарапынан бағалау |
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 12 мин
|
«Стоп кадр» әдісі
арқылы «Бейнежазба» көрсету. Бейнежазбаны көру арқылы сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады /Бейнежазба орыс тілінде/ |
Бейнежазбадан көрген ақпарат туралы өз ойларын айтады.
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу, ақпаратты анализдей алу.
|
Бейнематериалға сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=7TObrtGtFf0
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс 5 мин |
Тапсырма 1. 1 топ. «Кинолента» әдісімен биомеханиканың дамуын жылдар бойынша ретімен түсіндіре отырып, түрлерін талдап, Робототехниканың биомеханикада қолданылуына мысал келтіріңдер?
2 топ. «Модельдеу» әдісі арқылы робототехниканың биомеханикада қолданылуының түрлерін таныстырып, нитинолды сымды пайдалана отырып, көбелектің жұмыс істеу принципін түсіндіріңдер? 3 топ. Рөлдің тапсырма. Медициналық биомеханикада қалыпты және паталогиялық жағдайда адам қозғалысының механикасын мейірбике және науқас рөлінде қозғалыс заңдылықтарын ережелері бойынша көрсетіп, түсіндіріңдер? |
Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды. Робототехникада биомеханиканың қолданылуын түсіндіріп, мысалдармен дәлелдейді. |
Дескрипторы:
«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы– 3 балл Мақсаты: Білім алушы өз ойын талдайды және сараптайды, ойлау логикасын дамытады. |
Кинолента Нитинолды сым
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс 4 мин
|
Тапсырма 2. Оқулықтың 214 беттегі бақа мен иттің қозғалысын зерттеп түсіндіреді. |
Жұппен жұмыс орындайды. Актин және миозин жіпшесін көрстееді, сызбалардың орналасуын белгілейді. |
Дескриптор: - бақаның қозғалысын зерттеді; - иттің қозғалысын зерттеді. «Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы– 2 балл |
оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 2мин |
Дәптермен жұмыс.
|
Оқушылар дәптермен жұмыс жасайды. Берілген кестені толтырыпғ сызба түрінде жазады.
|
Дескриптор:
- ауа бұлшықетінің қозғалысын сызба түрінде көрсетті; - жануарлардың қозғалыс биомеханикасын салыстыра отырып зерттеді.. «Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады
Жалпы– 2 балл |
Оқулық Жұмыс дәптерлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты бекіту 5мин |
Викторина: “Автотұрақ” ойыны арқылы беріледі.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















