Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Биосфера
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Биосфера |
Мектеп: Сұңқар орта мектебі |
Күні: 8.01.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Абишава С.М. |
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: 8 Қатыспағандар саны: 0 |
Сабақ тақырыбы |
Биосфера және оның құрамдас бөліктері |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.4.1. Биосфераның құрамын, құрлымын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды. |
Сабақ мақсаттары |
Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. |
Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. |
|
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|
Бағалау критерийлері |
Биосфера және оның құрамдас бөліктерін атайды; Биосфераның құрамын, құрылымын, шекарасы мен қасиеттерін сипаттайды; Берілген мәндерді қолдана отырып, терминдерді анықтамалармен сәйкестеңдіреді. |
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну |
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар биосфераның құрамын, құрылымын, шекаралары мен қасиеттерін анықтайды және биосферадағы зат алмасуды түсіндіреді. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Биосфера............................... Тірі зат............................ Биогенді және биокосты зат, ........................... «Өмір қабықшасы» .............................. Планетаның озон қабаты.......................... |
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы құндылықтарын дамыту. Оқушыны өмір бойы білім алуға үйрету, ойын ашық жеткізуге мүмкіндік беру. Топтарға біріктіре отырып бір-бірімен ой бөлісуге, бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға, бір-бірін тыңдай білуге, сыныпта ауызбіршіліктің қалыптасуына жағдай жасау. |
Пәнаралық байланыстар |
Негізгі ұғымдарды, нақты айту арқылы қазақ тілі пәнімен және де жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында дүниетану мен және жаратылыстану, биология пәндерімен байланыс орнатамын. |
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ дағдыларын дамыту. өздеріне қажетті ақпараттарды іздеп табуда ғаламторды қолдануда және карталар мен презентация қолдану барысында жүзеге асады. |
Бастапқы білім |
5-6 сыныптың Жаратылыстану пәнінен алған биосфера, тірі ағзалар туралы білімдері |
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 5 минут |
Сәлемдесу.
4 суретті киып, мозайка әдісі арқылы оқушылар құрастырып, топқа бөлінеді. Атмофера,гидросфера, биосфера литосфера қабықтар бойынша топқа біріктіріледі. Суреттер бойынша тақырып анықталады. Психологиялық ахуал қалыптастыру: Сынып реттілігін қадағалау. Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау. Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! |
1-топ: «Атмосфера» 2-топ: «Биосфера» |
|||||||||||||||||||
Қызығушылық-ты ояту 8 мин |
«Миға шабуыл» әдісі
Биосфера дегеніміз не? Биосфераның шекарасы барма?
Тапсырма бойынша оқушылар суретті қолдана отырып топпен биофера шекарасына талдау жасайды:
Дескрипторлар
|
Стикер арқылы бағалау |
|||||||||||||||||||
3 мин |
Тапсырма 2 Әрбір ғалымның қосқан өзіндік еңбектерінің жауабын тауып,реттік санының тұсына жауабының әріптерін жаз. 1.В.И.Вернадский 2.Э.Зюсс 3.В.В.Докучаев 4.Ж.Б.Ламарк А. «Биосфера»терминін ғылымға тұңғыш рет енгізген ғалым Ә. «Биосфера»туралы ілімінің негізін салған ғалым. Б. «Биосфера»туралы алғашқы ой-пікірлер айтқан ғалым. В. «Биосфера»терминін геология ғылымында кеңінен қолданған ғалым. Дұрыс жауабы: 1-Ә, 2 – А, 3-Б, 4-В. Дескрипторлар
|
|
|||||||||||||||||||
Мағананы ашу Білу және түсіну 6 мин |
«Ойлан, Бірік, Бөліс» әдісі арқылы тапсырманы бірінші ойланады, жұптасып бірігіп ізденеді, содан кейін бөлісіп тексереді. Жұптық жұмыс. 1 – тапсырма: Терминдерді анықтамалармен сәйкестеңдіріңіз.
Дескрипторлар
|
|
|||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Қолдану 6 мин |
«ВЕЕР» әдісі Қағаздан веер жасап, өз тобының тапсырмасына қатысты 2 сұрақ жазып келесі топтағы оқушымен алмастырады. Келесі оқушы жауабын жазады
|
|
|||||||||||||||||||
ҚБ 5 мин |
Жеке жұмыс: «Дұрысын тап» әдісі арқылы тест сұрақтары.
А) Тропосфера В) Биосфера С) Гидросфера D) Литосфера Е) Атмосфера 2. Белгілі –бір табиғи ортаға шоғырланған ағзалар тіршілік бірлестігін құрайды: А) Өсімдіктер В) Жануарлар С) Биоценоз D) Адамдар Е) Құстар 3. Биосфераны ғылымға енгізген ғалым: А) Вернадский В) Гумбальд. С) Зюсь D) Вавилов Е) Берг. 4. Биосфераның шекарасы: А) Атмосфера, литосфера, гидросфера. В) Тропосфера, гидросфера, литосфераның жоғарғы қабаты. С) Мезосфера, гидросфера, биосфера. D) Озон қабаты, литосфера, гидросфера. Е) Биосфера, стротосфера, гидросфера. 5. Атмосфера мен биосфераның арасындағы байланыс: А) Фотосинтез процесі Е) Судың тұздылығын зерттейді В) Топырақ пайда болады. D) Биоценоз. Бағалау |
|
|||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Ой қорытыу 6 мин |
БББ кестесі
|
Тақырып бойынша түйген білімдерін жазады. |
|||||||||||||||||||
Кейінгі тапсырмалар 1 мин |
|
|
|||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||
Бұрынғы білімді қолдануға жетелейтін «Миға шабуыл» әдісін қолдандым. Жеңілден күрделіге бағытталған тапсырмалар бердім. |
Ынталандыруға арналған қалыптастырушы бағалау қойдым. БББ кестесін қолданып, жаңа сабаққа кері байланыс алдым. Әр тапсырмаға дескрипторлар қолданып оқушылардың білу деңгейін анықтап отырдым. |
Партада отыру ережесін, сынып ережесін сақтау. |
|||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Оқу сақсаттарым шынайы болды деп ойлаймын. Оқушылар Биосфера және оның құрамдас бөліктері туралы толық мағлұмат алды. Сыныптағы ахуал жақсы болды, өйткені тапсырмаларды ойнай отырып, ойлануға, жеңілден күрделіге бағыттап, практикада қолдана алады. Жоспарланған саралау шараларым тиімді деп ойлаймын, өйткені тапсырманы СМАРТ мақсатқа сай орындадым. Берілген уақытқа үлгере аламын. Жоспарыма түзету енгісем, тек қана қалыптастырушы бағалауымды басқаға өзгертем, өзгертпеуім де мүмкін. |
||||||||||||||||||||
Жалпы бағамдау Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: «Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақты меңгеруге көмектесті. 2: «Ойлан, Бірік, Бөліс» әдісі берген тапсырмаларым табысты болды. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: «Сократтық» тапсырмаларым. Өйткені қысқа мерзім ішінде бүкіл тарау туралы түсініктерін қайталайды. 2: Бірінші тапсырманы барлық оқушыларға жеңілден беріп, олардың өзіне деген сеніммен келесі тапсырманы орындауға мүмкіндік алатынын ескердім Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Кері байланыста сабақтың соңында «БББ» кестесі мен сабақтың толық меңгеруін жақсарта алады әрі келесі сабақты жоспарлауыма көмектеседі. |