Тексерілді:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді, мәндес теңдеулерді шеше алу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: есептерді теңдеу құра отырып шешу жолын меңгеру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: оқушылар берілген күрделі есепті қарапайым түрдегі теңдеуге келтіру жолдарын білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді математикалық тілде оқи алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
- Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын; - Өзгенің пікірін құрметтеу; - Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 2 минут 3 минут |
Ұйымдастыру а) Амандасу,түгендеу б) Сыныптың «Алтын ережесімен» таныстырып кету с) Сабақ тақырыбы мен мақсатын айтып кету Оқушыларға бағалау парақшасы таратылады.
“0” балл- орындай алмадым “1” балл- қателіктер жібердім “2” балл – барлығы дұрыс ІІ Үй тапсырмасын тексеру (интерактивті тақта арқылы тексеру) №795 1)13+28х=5x+17+23x 3) 5-3x+4 = 17x+9-20x 28x-5x-23x=17-13 -3x-17x+20x = 9-5-4 0x = 4 (түбірі болмайды) 0x = 0 Жауабы: Ø Жауабы: х – кез келген сан
2) 9-16у =
20-31y+15y 4)
-16y+31y-15y =
20-9 0x = 11 (түбірі болмайды) 0у = 0 Жауабы: Ø Жауабы: y – кез келген сан
Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар тақтада көрсетілген дұрыс жауаптарды қарап, өз жұмыстарын « + » « - » қою арқылы тексереді. Бағдаршам әдісі бойынша барлық тапсырманы дұрыс орындаған оқушы жасыл жолақты,1-2 қате кетсе сары жолақты, ал қатесі 2-ден жоғары болса қызыл түсті жолақты көтереді. «Ғажайып алаң» ойыны арқылы оқушылардың бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу туралы білімдерін тексеру, үй тапсырмасын бекіту |
«Алтын ереже»
Бағалау парақшасы
Интербелсенді тақта
Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық.2-бөлім Т.А.Алдамұратова Қ.С.Байшоланова Е.С.Байшоланов
Қызыл, көк, сары түсті жолақтар
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
5 минут
10+2 минут
7 минут
|
Тапсырма бойынша саралау «Қатені тауып, дұрыс жолын көрсет» арқылы үш қатарда отырған оқушыларға шешімі шыққан теңдеулер беріледі, оқушылар қате жазылған теңдеуді тауып дұрыстап шығарады. 1 – ші қатар 1) 3х-2=-14 2) 3(х-4)=2(х+1)-7 3х=-14+2 3х-4=2х+2-7
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Тексерілді:
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: 6.3А Бір айнымалысы бар
сызықтық теңдеу Мектеп:
Күні: Мұғалімнің
аты-жөні:
Сынып:
6 Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ
тақырыбы Бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеулерді шешу Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 6.2.2.3 бір айнымалысы бар
сызықтық теңдеулерді
шешу; Сабақ
мақсаттары: Барлық
оқушылар: бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеулерді, мәндес теңдеулерді шеше
алу; Оқушылардың басым
бөлігі: есептерді теңдеу құра отырып шешу жолын
меңгеру;
Кейбір оқушылар:
оқушылар берілген күрделі
есепті қарапайым түрдегі теңдеуге келтіру жолдарын
білу; Бағалау
критерийлері
бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеулерді, мәндес теңдеулерді шеше
алады;
есептерді теңдеу құра отырып шешу
жолын меңгереді;
оқушылар
берілген күрделі есепті қарапайым түрдегі теңдеуге келтіру жолдарын
біледі. Тілдік
мақсат Оқушылар: Бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеуді математикалық тілде оқи
алады
Пәнге қатысты лексика мен
терминология:
теңдеу;
теңдеудің
түбірі;
теңдеудің сол
жағы;
теңдеудің оң
жағы;
тепе-тең
түрлендіру;
сызықты
теңдеу;
сызықты теңдеудің
коэффициенттері;
Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер:
теңдеу деп –
құрамында мәнін табу қажет болатын айнымалысы бар теңдікті
айтамыз.
теңдеудің түбірі деп
...;
теңдеуді шешу
дегеніміз - ...;
сызықты теңдеу деп
...;
егер теңдеудің екі
жағына бірдей санды қоссақ, онда
...;
егер теңдеудің екі
жағын нөлден өзге бірдей санға көбейтсек, онда
...; Құндылықтарды
дарыту
- Оқушылар өзара
қарым-қатынаста адал және шынайы
айқын;
- Өзгенің пікірін
құрметтеу;
- Өз бетінше білім
алу қабілеттерін дамыту; Пәнаралық
байланыс
Қазақ
тілі Алдыңғы
білім
Бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеулер Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекеттер Ресурстар Сабақтың
басы 2
минут 2
минут 3
минут Ұйымдастыру а)
Амандасу,түгендеу б) Сыныптың «Алтын ережесімен»
таныстырып кету с) Сабақ тақырыбы мен мақсатын
айтып кету Оқушыларға бағалау парақшасы
таратылады. Оқушы-ның аты-жөні Үй
тапсырмасы 0-2
б Қатені тауып, дұрыс жолын
көрсет 0-2
б
Конверттегі
есеп 0-2
б Жеке
жұмыс (ҚБ
тапсырма) 0-2
б Тест 0-2б Қорытын-ды
балл
“0” балл- орындай
алмадым
“1” балл-
қателіктер жібердім
“2” балл – барлығы
дұрыс
ІІ Үй тапсырмасын
тексеру (интерактивті тақта арқылы
тексеру)
№795
1)13+28х=5x+17+23x
3)
5-3x+4
= 17x+9-20x
28x-5x-23x=17-13 -3x-17x+20x
= 9-5-4
0x
= 4 (түбірі
болмайды) 0x
= 0
Жауабы: Ø
Жауабы: х – кез келген
сан
2) 9-16у =
20-31y+15y 4)
-16y+31y-15y =
20-9
0x = 11 (түбірі
болмайды) 0у = 0
Жауабы: Ø Жауабы: y
– кез келген сан
Қалыптастырушы
бағалау:
Оқушылар тақтада
көрсетілген дұрыс жауаптарды қарап, өз жұмыстарын « + » « - » қою
арқылы тексереді.
Бағдаршам әдісі бойынша барлық
тапсырманы дұрыс орындаған оқушы жасыл жолақты,1-2 қате кетсе сары
жолақты, ал қатесі
2-ден жоғары болса
қызыл түсті жолақты
көтереді.
«Ғажайып алаң» ойыны
арқылы оқушылардың бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу туралы
білімдерін тексеру, үй тапсырмасын
бекіту
«Алтын
ереже»
Бағалау
парақшасы
Интербелсенді
тақта
Жалпы білім беретін
мектептің
6-сыныбына арналған
оқулық.2-бөлім
Т.А.Алдамұратова
Қ.С.Байшоланова
Е.С.Байшоланов
Қызыл, көк, сары
түсті жолақтар
Интербелсенді
тақта
Сабақтың
ортасы
5
минут
10+2
минут
7 минут
Тапсырма бойынша
саралау
«Қатені тауып,
дұрыс жолын көрсет» арқылы үш қатарда отырған
оқушыларға шешімі шыққан теңдеулер беріледі, оқушылар қате жазылған
теңдеуді тауып дұрыстап
шығарады.
1 – ші
қатар
1) 3х-2=-14 2)
3(х-4)=2(х+1)-7
3х=-14+2
3х-4=2х+2-7
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















