Материалдар / Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ, мұғалімдерге
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Қаңтар 2021
782
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Тараз қаласы, Н.Тілендиев атындағы облыстық мектеп-интернат

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Абделиева Айсулу Асылбекқызы

Сынып: 6


Қатысқандар:


Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.14. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу;

Сабақтың мақсаты

  • Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шеше алады, жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін жеке-жеке табады.

  • Табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндейді.

  • Жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табады немесе бірде – бір шешімдері болмайтынын дәлелдейді.

Бағалау критерийі

  • Теңсіздіктердің әрқайсысын тура санды теңсіздікке айналдыратын айнымалының мәндерінің жиынын табады немесе шешімдерінің болмайтынын дәлелдейді.

  • Жүйенің шешімдері сан аралығымен немесе теңсіздікпен жазады.

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну қолдану

Тілдік мақсаттар


Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысын мәндес теңсіздікке түрлендіре алады.

Тура санды теңсіздік; қос теңсіздік; жүйе; фигуралық жақша

Құндылықтарға баулу




«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының төртінші құндылығы

Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу


Пәнаралық байланыс

Геометрия, сызу

Алдыңғы білім


Сандарды салыстыру; Қос теңсіздік; Жиындардың бірігуі мен қиылысуы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


1. Ұйымдастыру. (сәлемдесу, білім алушыларды түгендеу)

Шаттық шеңбері: Ыстық лебіз”

Шеңберге жиналып, бір – біріне жылы лебіз, тілек айтады.

2. Үй тапсырмасын тексеру: «Ыстық картоп» әдісі. Доп арқылы білім алушылар өтілген сабақ бойынша бір-біріне сұрақтар қояды.

1. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік деп қандай теңсіздікті айтады?

2. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің шешімі дегеніміз не?

3. Мәндес теңсіздіктер дегеніміз не?

4. Қандай сан аралығын білесіз?

5. Қандай сан аралығы интервал деп аталады?

6. Қандай сан аралығы кесінді деп аталады?


Мұғалімнің ауызша кері байланысы:


3 . Топқа бөлу: Білім алушыларды түрлі - түсті шеңберлермен 4 топқа бөлемін.

«Миға шабуыл» әдісі бойынша

4 топқа төрт түрлі теңсіздіктер беру арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын ашамын:

1– топ. 9х-

2– топ. 6х

3– топ. 2х+7

4– топ. х-3

Енді осы теңсіздіктердің ішінен 1-2 топ және 3-4 топ бірігіп теңсіздіктердің шешімдерін бір координаталық түзуде кескіндеңдер. (білім алушылар бір координаталық түзуде кескіндеп, ортақ шешімдерін табады.)

  1. Жауабы: [5;+ )


  1. Жауабы: [-3;4)

Дескриптор:

- белгісіз айырманы табады

- белгісіз көбейтіндіні табады

- шешімдер жиынын сан аралығында көрсетеді

- жауабын жазады.

- шешімдерін бір координаталық түзуде кескіндейді

- ортақ шешімдерін жазады.

Бағалау: «Ауа райы» әдісі

Кері байланыс:
























«Дұрыс жауап», «Жақсы осы бағыттан тайма»



















































Рисунок 1

Жарайсыңдар! Өте жақсы!

Сабақтың ортасы

Білім алушылармен бірге сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын анықтаймын.

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы топтар берілген тапсырмаларды постерде қорғайды.

Тапсырма: №1055. Теңсіздіктер жүйесін шешіңіздер:

І топ: ІІ топ:

Дескриптор:

  • Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланады

  • Жақшаны ашады

  • Ұқсас қосылғыштарды біріктіреді

  • Белгісіз көбейтіндіні табады

  • Жауабын жазады

Бағалау: «Басбармақ» әдісі

Кері байланыс:

Тапсырма:

1-топ: Берілген тақ санның келесі тақ санмен қосындысы 36-дан кіші. Соңғы (келесі) тақ санның екі еселенген одан кейінгі тақ санмен қосындысы 49-дан үлкен. Берілген санды табыңыз.

2-топ: Дәулет достарына беру үшін бақтан 15-тен артық, 21-ден кем алма теріп алды. Егер ол достарының әрқайсысына 3 алмадан берсе, оның барлық алмасы неше досына жететінін бағалайды.

Дескриптор:

  • Есептің шартына байланысты бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер құрады

  • Бір жүйеге біріктіреді

  • Бірінші теңсіздікті шешеді

  • Екінші теңсіздікті шешеді

  • Сан аралықтарының қиылысуын табады.

  • Жауабын жазады.

Бағалау: «Смайликтер» әдісі

Кері байланыс:

«IDEAL» әдісі:

Тапсырма: Дүкеннен барлығы 4 кг екі түрлі кәмпит сатып алынды. Оның 3 кг 320 теңгеден. Кәмпиттерді араластырғанда қоспа кәмпиттің бағасы 292 теңгеден артық, бірақ 307 теңгеден кем болуы үшін екінші түрлі кәмпиттің бағасы неше теңге болуы керектігін бағалаңдар.

Дескриптор:

  • Есептің шартына байланысты бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер құрады

  • Бір жүйеге біріктіреді

  • Бірінші теңсіздікті шешеді

  • Екінші теңсіздікті шешеді

  • Сан аралықтарының қиылысуын табады.

  • Жауабын жазады.

Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

Кері байланыс:










Әр түрлі сараланған (А, В, С) тапсырмалар

Маркер, флипчарт









«Сен жетістіктерге жетудесің», «Тек алға ұмтыл» сөздері арқылы








































Тамаша!





Жалпы сараланған тапсырма

















Ө те жақсы, жетістікке жетудесің.



Сабақтың соңы


«Ыстық картоп» әдісі арқылы сабақты қорытамын:

  1. Қандай теңсіздіктер бір жүйеге келтіріледі?

  2. Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімі деген не?

  3. Бір жүйеге біріктірілген теңсіздіктер қандай жақшамен жазамыз?

  4. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешімдерін қалай табады?

Кері байланыс:





Білім алушылардың кері байланысы:

«Өрмекші торы» әдісі



Үй тапсырмасы:

1056

Дескриптор:

* қос теңсіздікті жүйе түрінде жазады.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!