Материалдар / Бір айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу. 6-сынып.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Бір айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу. 6-сынып.

Материал туралы қысқаша түсінік
материал жас мамандар.а , жоғары сынып оқушыларына көмегі бар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Наурыз 2021
507
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:

6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мектеп: №3 арнайы мектеп-интернат

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Имашева Данара Койшубековна

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.2.10 түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешу;

6.2.2.13 теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы және берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жазу


Сабақ мақсаттары

түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шығарады;

  • Теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы жазады.

  • берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жазады.


Бағалау

критерийлері


Оқушылар:

  • - Берілген теңсіздікті ықшамдай алады

  • түріне келтіре біледі

  • -Теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығы арқылы жаза алады, берілген сан аралығын теңсіздік түрінде жаза алады


Ойлау дағдыларының

деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

  • бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу алгоритмін түсіндіреді.

  • теңсіздік, тура санды теңсіздік, бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің анықтамаларын тұжырымдайды.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- теңсіздік;

- қатаң теңсіздік;

- қатаң емес теңсіздік;

- теңсіздіктерді шешу;

- сызықтық теңсіздік;

-бөлігін де оң санға көбейткенде/бөлгенде теңсіздік белгісін өзгеріссіз қалады.

Диалогқа қажет сөз –тіркестері:

  • х 7 теңсіздігінің шешімі....аралығы болып табылады

  • теңсіздіктің екі жақ бөлігін де теріс санға көбейткенде /бөлгенде теңсіздік белгісі өзгереді

  • теңсіздіктің екі жақ бөлігін де оң санға бөлгенде /көбейткенде теңсіздік белгісі өзгеріссіз қалады

Құндылықтарды дарыту

Топтық және жұппен жұмыс жасата отырып оқушыларда өзара сыйластық, адамгершілік қарым-қатынасты қалыптастыру

Пәнаралық байланыстар

Геометрия

Бастапқы білім


Теңсіздік туралы, сандық теңсіздіктер қасиеттерін біледі, сан аралықтарын біледі, мысалдар келтіре алады, өрнекті ықшамдай алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5минут











Ұйымдастыру.

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

Психологиялық ахуал туғызу: Жылулық шеңберін құру

Иә , жоқ әдісі бойынша еске түсіру:

1. 3х ≥ 6 теңсіздігі қатаң бола ма?

а) ия ә) жоқ

2. Белгілері бірдей теңсіздіктерді мүшелеп азайтуға бола ма?

а) ия ә) жоқ

3. [ -14,2; -14,7] аралығына тиісті бүтін сан бар ма

а) ия ә) жоқ

4 х ≤ 10. жауабы: [ 10; - ∞ )

Аралық дұрыс жазылған ба?

а) ия ә) жоқ

5. 8 саны [ 8; 15 ) аралықтың ең кіші бүтін саны бола ма?

а) ия ә) жоқ

Дескриптор:

- санды теңсіздік қасиеттерін қолданады;

- сан аралықтың түрлерін біледі, оларға қатысты сандарды салыстырып таба алады;

- екі санды салыстыру қасиетін біледі.

- берілген шарт бойынша шешімдерін таңдайды

Қалыптастырушы бағалау: +, - әдісі











.


Сабақтың ортасы

7минут
























10минут

Жаңа сабақ

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік.

5x-2<8;   х-5>0;   3х+5>21-х – бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер.

Анықтама. ax > b  немесе ax < b түріндегі теңсіздіктер бір айнымалы сызықтық теңсіздіктер деп аталады, мұндағы а және b – кез келген сандар, а ≠ 0х – айнымалы.

Анықтама. Айнымалының теңсіздікті тура санды теңсіздікке айналдыратын мәнін бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің шешімі (түбірі) деп атайды. Мысалы, x + 6 < 18. х-тің орнына 2 мәнін қойсақ, онда 2+ 6 < 188 < 18 дұрыс теңсіздігін аламыз.

х– теңсіздіктің шешімі (түбірі).

Теңсіздікті шешу  дегеніміз не?

Теңсіздікті шешу  – оның барлық шешімін табу немесе шешімдері болмайтынын дәлелдеу.

Сызықты теңсіздікті шешудің алгоритмі

Мысал. Теңсіздікті шешу.

5(x – 3) > 2x – 3

Амалдардың сипатталуы:

Шешу жолы:

1. Жақшаны ашамыз.

5x – 15 > 2x – 3


2. x -і бар қосылғыштарды теңсіздіктің бір жағына, ал сандарды екінші жағына таңбаларын ауыстырып көшіреміз.

5x – 2x > – 3 + 15


3. Ұқсас мүшелерін біріктіреміз.

3x > 12

4. Теңсіздіктің екі жағын да x -тің алдында тұрған санға бөлеміз (егер ол сан оң болса, онда теңсіздік белгісі өзгермейді; егер ол сан теріс болса, онда теңсіздік белгісі қарама-қарсыға өзгереді).

3x > 12 : 3

x > 4


5. Аналитиrалық модельден x > 4 геометриялық модельге көшіреміз.

Прямая со стрелкой 1 Овал 1 Прямая соединительная линия 1 Прямая соединительная линия 2 Прямая соединительная линия 3 Прямая соединительная линия 4 Прямая соединительная линия 5



4

6. Осы теңсіздіктің шешімінің жиынтықтарын көрсетіп, жауабын жазамыз.

Жауабы:


Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздікті шешу үшін:
1.Теңсіздіктің бір жақ бөлігін немесе екі жақ бөлігін де теңбе тең түрлендіріп, ықшамдау керек;
2.Теңсіздіктегі белгісізі бар мүшелерді теңсіздіктің бір жақ бөлігіне, бос мүшелерді теңсіздіктің екінші жақ бөлігіне жинақтау керек;
3.Теңсіздіктегі ұқсас мүшелерді біріктіру керек;
4.Теңсіздіктің екі жағында белгісіздің коэффициентіне бөлу керек;
5.Теңсіздіктің шешімдерін тауып, қажет болса, оны сан арлығында белгілеу керек.

Топтарға тапсырма: «Үштік» әдісі (ойлан, жұптас,бөліс)

1-топ: 3х-7 < 2х+1

Жауабы: ( -∞; 8 )

2-топ: 1-х 2х-5

Жауабы: х ≥ 2 немесе [2;+∞)

3-топ:   3(х+1)+2 > 3х+7

Жауабы: Ø

4-топ: 4х+7 > 2(2х+1)

Жауабы: ( -∞; +∞)

5-топ:

Жауабы: ( - 22; +∞)

Дескриптор:

  1. Мәндес теңсіздікке түрлендіре алады.

  2. Теңсіздік мүшелерін бір жақ бөлігінен екінші жаққа ауыстырғанда таңбаларын өзгертеді;

  3. Ұқсас мүшелерді біріктіре алады

  4. Шешімдерін тауып сан аралығында белгілейді.

ҚБ: Топ басшылары топтардың жұмыстарын тексереді


Жұптық жұмыс: «Уақытпен кездесу» әдісі арқылы оқушыларға жұптық жұмысқа есептер беріледі. . Оқушылар: Оқушылар бұл әдісте берілген есептерді жұбымен бірге шығарады.

Теңсіздікті шешіңіз:

      1. -3х ≥ 18. Жауабы: ( - ∞; - 3]

      2. 4х-5<3x+1 Жауабы: x<6

      3. 3x

        Ресми байқаулар тізімі
        Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!