Материалдар / Бір таңбалы санға қалдықпен бөлу

Бір таңбалы санға қалдықпен бөлу

Материал туралы қысқаша түсінік
6. Бір таңбалы санға қалдықпен бөлуді орындау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Ақпан 2021
297
0 рет жүктелген
693 ₸ 770 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Пәні: Математика

Күні: 13.12.2020

Сынып: 3 «В»класс

Мектеп: М.Арын атындағы ҚҚОМ

Пән мұғалімі: Калапбергенова Б.Ж

Қатысқандар саны: 28 Қатыспағандар саны: 0

Сабақ тақырыбы

Бір таңбалы санға қалдықпен бөлу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.2.6. Бір таңбалы санға қалдықпен бөлуді орындау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:Бір таңбалы санға қалдықпен бөлуді орындайды

Көптеген оқушылар:Есепті тексеру үшін не істеу керек екенін біледі

Кейбір оқушылар:Қалдықпен бөлуге берілген мазмұнды есептерді шығарады

Бағалау критерийлері

-Бір таңбалы санға қалдықпен бөліп, есептеуді біледі
- Есепті тексеру үшін не істеу керек екенін біледі

- Қалдық бөлгіштен аз болатындығын түсінеді

Тілдік мақсаттар

-Қалдықпен бөлу, қалдық, қалдық бөлгіштен аз

Құндылықтарды дарыту

Сабақ барысында ынтымақтастық, достық қарым –қатынаста болу.Топтар бір-біріне құрметпен қарау.

Пәнаралық байланыстар

Еңбек , дүниетану

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта бейнеролик көрсеткен кезде

Бастапқы білім

Тиімді есептеу..

Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы




Ширату
-Көңіл-күйлеріңіз қалай? -Керемет!
-Сабаққа дайындықтарыңыз қалай? - Тамаша
-Ынталарыңыз ше?- Ғажап!
Ендеше сабағымызды бастаймыз. О-о-о
Топтарға бөлу
Оқушылардың зейінін шоғырландыру, жаңа сабаққа зейінін аудару.
Нұсқау: Қораптағы суреттерді таңдау арқылы үш топқа бөлінеді

1-топ Моншақтар
2-топ Ілгектер

3-топ Кестелер

ҰЖ «Зерттейік» әдісі

1-тапсырма

Шебердің қолында 18 моншақ бар. Сол моншақты әр қорапқа 6-дан салу керек. Қанша қорап қажет болады? 18:6=3 қорап
- тең бөлінді ме?

  • МТ. Енді шебер 18 моншақты әр қорапқа 4-тен салады .Қанша қорап қажет болады?
    18:4=4 (қалд.2) Қалдықпен бөлуді тексерейік 4*4+2=18

Қалдық қашанда бөлгіштен кіші болуы тиіс.

Қ.б: «Тексер» әдісі
Дескриптор

-Моншақты тең бөледі
- Кейбір сандар қалдықсыз бөлінетінін дәлелдейді
- Қалдықпен бөлуді орындайды.
-Қалдықпен бөлуді тексереді.
-Кейбір сандар қалдықпен бөлінетінін дәлелдейді.
Өзін-өзі бағалау

Жұптық жұмыс «Кім тапқыш?» әдісі
2-тапсырма


Ойыншықтар саны

13

15

19


22

Қораптың саны

2

2

3

5

Бөліндінің мәні





  • Қалдық


Қ.б: «Тауып көр» әдісі
Дескриптор
- Бөліндінің мәнін табады
- Қалдықты анықтайды
Жұптар бірін-бірі бағалайды

.


Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.















Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.


Белсенді оқу тапсырмалары.




Бағалау парағы








Бағалау парағы


Сабақтың ортасы




ТЖ «Дәлелде және орында» әдісі
3-тапсырма

«Моншақтар» тобы

Берілген сызба бойынша мазмұнды есеп құрастыр

« Ілгектер» тобы

Жаңғақтарды пайдалана отырып қалдықпен бөлінетін бөлінді құрастыр,соған байланысты мазмұнды есеп құрастыр
« Кестелер» тобы
Берілген мазмұнды есепті шығар оған кері есеп құрастыр.

Ағайынды 3 балаға10 жаңғақты теңдей бөліп беру қажет. Олардың әрқайсысына неше жаңғақтан тиеді? Қанша жаңғақ қалады?
Қ.б: «Ойлан тап» әдісі
Дескриптор
1-т-Берілген сызба бойынша есеп құрастырады

2-т-Жаңғақты пайдалана отырып қалдықпен бөлінетін бөлінді құрастырады және мәнін табады.
- Бөлінді бойынша мазмұнды есеп құрастырады.
3-т -Берілген мазмұнды есепті шығарады.
- Берілген есепке кері есеп құрастырады.

Топтар бірін-бірі бағалайды

Жеке жұмы Тест жұмысы

«Біліміңді шыңда және тексер» әдісі
4-тапсырма

1. Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып шығарылған өрнекті тап?
а) (3+5)*2=2*3+2*5=6+10=16
в 3*5*10=150
с 6*7=42 7*6=42
2. 200 –ден 2 есе артық санды тап?
а)40 в)400 с)202
3. 12 кәмпитті 3бала тең бөліп алды. Әр бала неше кәмпит алды?
а)6 в)4 с)3
4. 19:6=3 (қалдық қанша?)
а) 2 в)1 с)қалдық жоқ
5. 13:2=6 калдык1 Кай тексеру дурыс
а)2+1*6= в)6*2+1= с)6+1*2=

Қ.б: «Біліміңді шыңда» әдісі
Дескриптор
- Тапсырманы тиімді тәсілмен орындайды
- Қалдықпен бөлуді орындайды.
- Қалдықпен бөлуді тексереді.
Топтар бірін-бірі бағалайды

Ұжымдық жұмыс
«Сұрақтар ілмегі» әдісі
Нұсқау:
Бір оқушыны сиқырлы таяқшамен түртсе, сол оқушы сұраққа жауап береді.
5-тапсырма
1
.Үш адам қалаға бара жатыр еді,жолда төрт танысы қарсы шықты. Қанша адам қалаға барды?
2. 60 саусақ көріну үшін неше адамның қолы көріну керек?
3. Дана 3 ондық түймелер сатып алды. 3 жұп тұймелерді ол көйлекке тікті. Неше түйме қалды деп ойлайсың?
4. Арман күніне 120 тг асханаға жұмсаса 3 күнде қанша теңге жұмсайды?
5. 25 балмұздақты әжесі 3 немересіне тең бөліп берді. Нешеуі қалды?
6. Әжем 16 кәмпитті 5 немересіне бөліп берді. Сонда неше кәмпит қалды?

7. Көбейтудің неше қасиеті бар?
8. Тік төртбұрыштың ауданының формуласын ата?
9Шаршының ауданының формуласын ата?
10. Текше неше шаршыдан құрастырылған?
11. Сегіздің квадраты нешеге тең?

12.Үштің кубы нешеге тең?
13. Бестің кубы нешеге тең?
Қ.б: «Кім білгіш?» әдісі
Дескриптор
- Логикалық есептерді шешеді
- Қалдықпен бөлуді орындайды
- Тік төртбұрыштың ауданының формуласын атайды.
- Шаршының ауданының формуласын атайды.
- Берілген санның квадратын табады.
- Берілген санның кубын табады.
Өзін-өзі бағалайды


Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.


Белсенді оқу тапсырмалары.















Бағалау парағы










Бағалау парағы

















Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.


Белсенді оқу тапсырмалары.









Бағалау парағы

Сабақтың соңы




Кері байланыс:
«Алтын алқа» - мен бәрін түсіндім
«Күміс алқа» - әлі де білгім келеді
«Мыс алқа» - үйренетінім әлі көп
-Балалар, бүгінгі сабақтан алған әсерлерің мен өз ойларыңды 1-2 сөйлеммен жазып , алқалардың тұсына жабыстырамыз.

Оқушылар

дың бірін-бірі, өзін өзі бағалауға негізделген, бұл тәсілдің мақсаты өзін және құрбыларын әділ бағалауға үйрету.




Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

1-тапсырма ҰЖ «Зерттейік»әдісі

693 ₸ - Сатып алу

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!