Бөлім:
|
3.1 Оттекті органикалық
қосылыстар
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
|
|
Қатысушылар
саны
|
|
Қатыспағандар
саны
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Біратомды және көпатомды
спирттер.
№
2 зертханалық
тәжірибе «Этанолды этилен гидратациясы және глюкозаның ашуы арқылы
алу» №3 зертханалық тәжірибе: «Спирттердің суда еруі, жануы және
біратомды және көпатомды спирттерге сапалық
реакциялары»
(19-сабақ)
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаты
|
11.3.2.14 -
спирттердің алу жолдарын
білу;
11.3.2.15- спирттер
қолдану аясын атау;
11.3.2.16 - спирттердің адам
ағзасына уытты әсерін
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Жазбаша немесе ауызша түрде
спирттердің, фенолдардың, альдегидтердің, кетондардың және карбон
қышқылдарының алынуы және қолданылуы туралы жазбаша немесе ауызша
түрде баяндама дайындай
алады
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту.
7
мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу. Ынтымақтастыру атмосферасын
құру.
|
Оқушылардың сабаққа дайындығын
тексеру. Сабақтың тақырыбы, оқу
мақсаттары және бағалау крийтерийлерімен
таныстыру.
|
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек
білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық
оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту
арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын
оятады.
|
http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/3f77a8e5-c011-433f-b8e0-b9b336888cf0
|
Жаңа сабаққа
кіріспе
|
**Оқушыларға
спирттердің құрылысына негізделіп, олардың судағы жоғары
ерігіштігін түсіндіруді
ұсыныңыз.
|
**Фенолдың
құрылыс ерекшеліктеріне
негізделе отырып, физикалық және химиялық қасиеттерін
түсіндіріңіз.
**Біратомды және көптатомды
спирттерге сапалық реакция жүргізіңіздер. Оқушылармен бірлесе
отырып, көрнекіленген реакция теңдеулерін
құрастырыңыз.
**Оқушыларға, олар орындауға
тиісті спирттердің алынуы мен
химиялық қасиеттері бойынша айналулар сұлбасын
ұсыныңыз.
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде
сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы
артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді
және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
|
Қалыптастырушы
бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға «Жарайсың!» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру.
|
Сабақтың
ортасы
15
мин.
|
|
Фенолдың
физикадық қасиеттері:
Фенол – судан нашар
еритін түссіз кристалды зат. Өзіне тән иісі бар, оңай балқиды улы
зат, теріні күйдіреді. Бөлме температурасында суда нашар ериді,
70С- та суда жақсы ериді. Ауада тотығып, әуелі қызғылт түске, сосын
қоңырқай түске боялады.
Фенолдың химиялық
қасиеті
С6Н5ОН + Na →
C6H5ONa + H2
С6Н5ОН + NaOH →
C6H5ONa + H2O
натрий
феноляты
|
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Жіктеу» тәсілі
көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру
мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі
беріледі.
|
http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/3f77a8e5-c011-433f-b8e0-b9b336888cf0
|
Топтық
жұмыс
6
мин
|
Оқушылар ғаламтор
желісін қолдана отырып, постер немесе презентация
жасайды.
|
Топтық
жұмыс:
Оқушыларды 3 топқа
бөліңіз:
1 топ: Алкогольді
қолданудың медициналық
салдары
2 топ: Алкогольді
қолданудың әлеуметтік
салдары
3 топ: Алкогольді
ішпейтіндердің санын арттыру
әдістері
Орындау уақыты : 20
мин
Карусель әдісін
қолдана отырып, әр топ өздерінің тақырыптарын
түсіндіреді.
Бағалау критерийлері
бойынша бірін-бірі
бағалайды.
Оқушыларға
ішімдіктің адам ағзасына әсері туралы қосымша ақпаратты
ұсыныңыз.
|
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Диалог және қолдау
көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс
мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық
сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші
сұрақтар қойылады.
|
|
Жеке
жұмыс
5
мин
|
|
Қалыптастырушы
бағалау
Спирттердің алынуы мен химиялық қасиеттері
бойынша айналулар сұлбасы бойынша реакция теңдеулерін
құрастырыңдар
Н2О
НBr
NaOH
Б)
(СН3)2СНСН2ОН → А → Б →
С
|
|
|
Сабақтың
соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
7
мин.
|
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай
білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың
пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын
қадағалайды.
Саралау: Бұл кезеңде
саралаудың
«Қорытынды» тәсілі
көрінеді.
|
Оқушылар бүгінгі
сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа
қорытынды жасайды.
|
«Дұрыс келісемін»,
«Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен
қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу
белсенділігі бойынша
бағаланады.
|
|