Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
1В бөлімі - Бірінші
дүниежүзілік соғыс
|
Мектеп: Түркістан
облысы, Шардара ауданы, «Қызылқұм» жом
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Бердиева Айбану Сыдыковна
|
Сынып: 9
(8)
|
Қатысқан оқушылар
саны: 21
|
Қатыспаған оқушылар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Бірінші дүниежүзілік соғыстың
себептері қандай
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
8.3.2.1 – Бірінші дүниежүзілік
соғыстың алғышарттары мен себептерін
айқындау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Б ірінші
дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін, мақсатын
анықтау.
|
Бағалау
критерийлері
|
Бірінші дүниежүзілік
соғыстың алғышарттарын анықтау арқылы себептері мен мақсатын
сипаттау.
|
Ойлау
дағдылары
|
Қолдану, талдау
деңгейі
|
Тілдік
мақсат
|
Пәнге тән лексика және
терминология
Империялық мемлекеттер ,
Антанта ,Үштік одақ.
Айтылым дағдысы: Барлық
сыныппен ұжымдық талқылауда Бірінші дүниежүзілік соғыстың
алғышарттары мен себептерін талдайды.
Тыңдалым дағдысы: Ірі
капиталистік елдердің саяси шиеленісуін картамен жұмыс барысында
сипаттайды.
Оқылым дағдысы: мәтіннен
Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін, мақсатын
анықтайды.
Жазылым дағдысы: кластер әдісі
арқылы бірінші дүниежүзілік соғыстың себебін және салдарын анықтай
отырып, қорытынды жасайды.
Диалогқа арналған және жазу
үшін пайдалы сөз орамдары:
Бірінші дүниежүзілік соғыстың
шығу себептері қандай? Неліктен ірі капиталистік елдердің арасында
қайшылықтар күшейді?
|
Құндылықтарды
дарыту
|
«Мәңгілік Ел» идеясының Ұлттық
қауіпсіздік және бүкіл әлемдік , өңірлік мәселелерді шешуге
жахандық тұрғыдан қатысуы - құндылығы бойынша оқушылардың бойына
татулықты және патриоттық сезімді
қалыптастыру.
Сыни ойлау және
шығармашылық даму дағдысын дамыту.
|
АКТ қолдану
дағдысы
|
Интербелсенді тақта
, презентация, слайдты сабақта тиімді қолдану дағдысын
қалыптастыру.
|
Пәнаралық
байланыс
|
География пәні
бойынша дүниежүзілік соғысқа қатысқан елдерді картадан көрсетеді,
қанша ел қатысқаны жөнінде статистикалық мәліметтермен жұмыс
жасайды. Қазақстан тарихы пәнінен дүниежүзілік соғыс тарихын
байланыстыру
|
Бастапқы
білім
|
Қазақстан тарихы.
Б.Ғ.Аяған, М.Ж.Шәймерденова. 9 сынып Атамұра 2013ж. &1. XX
ғасырдың бас кезінігі Қазақстанның қоғамдық-саяси жағдайымен жаңа
сабақты байланыстырады.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс
әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
7
минут
|
Ұйымдастыру. Сәлемдесу.
Оқушылармен амандасып, оқушыларды түгендеу, оқушылардың назарын
сабаққа аудару, Шаттық шеңбер құра отырып «Ұлы даланың бақытты
ұрпағымын» сөзі арқылы сыныпты 4 топқа
бөлу
Үй тапсырмасын тексеру: XIX
ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басында өнер қалайша
өзгерді.
Ыстық орындық әдәсі арқылы.үй
тапсырмасын сұрау.
Оқушы ортада тұрған үстелге
отырып үй тапсырмасы бойынша қойылған сұрақтарға жауап
береді.
|
Интерактивті
тақта
Уй
тапсырмасы
|
Сабақтың
ортасы
25
минут
|
Жаңа
сабақ
Оқушыларға «Мәтінмен жұмыс»
тапсырмасы беріледі.
Мақсаты: мәтінмен танысу
арқылы жаңа тақырып бойынша мәлімет
алынады.
«Мәтінмен жұмыс» оқушыларға
тақырып бойынша беріледі. Мәтіндік тапсырманы 5 минут уақыт ішінде
оқиды. Одан кейін оқушыларға топтық тапсырма
беремін.
ҚБ
тапсырмалары
Топтық
жұмыс
«Фишбоун» әдісі арқылы Бірінші
дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін
талдайды.
басы: -неліктен ХХ ғасырдың
басында ірі капиталистік елдердіңарасында саяси қайшылықтар
туындады?
Сүйектері -Бірінші
дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін, мақсатын
анықта.
Құйрығы - қорытынды
жаса.
Дескриптор:
1. ХХ ғасырдың басындағы ірі
капиталистік елдердің арасында саяси қайшылықтардың шиеленісуін
анықтайды.
2. Бірінші дүниежүзілік
соғыстың кем дегенде 3 себебін келтіреді.
2.Бірінші дүниежүзілік
соғыстың мақсатын анықтайды
3. Қорытынды тұжырым
жасайды.
ҚБ екі жұлдыз бір тілек арқылы
топтық бағалау
2. Тапсырма: Жұптық
жұмыс
«Картамен жұмыс» арқылы
соғысқа қатысушы елдерді анықтап, картадан көрсетіп қатысушы елдер
туралы мәліметтерді сипаттайды.
Дескриптор:
-
Соғысқа қатысушы елдерді
картадан көрсетеді.
-
Соғыс қимылдарының барысын
картадан көрсетеді.
-
Соғысқа қатысушы елдер туралы
деректерді талдайды.
ҚБ басбармақ әдісі арқылы
жұптық бағалау
|
Оқулық Дүниежүзі
тарихы
Плокат
Маркер
стикерлер
Алдабек Н. Макашева К.Н.
Байзакова К.И. Дүниежүзі тарихы 9-сыныбына арналған жоба оқулық.
Алматы: «Мектеп»2019 Еxpert.mektep.kz/ru/shop/10504 9-9
klass/pg/2/
Карта
|
Сабақтың
соңы
7
минут
Үйге
тапсырма:
1 минут
|
Жеке жұмыс
тапсырмасы
Кестемен жұмыс. Үштік одақ пен
Антантаның құрамындағы елдерді атап
көрсетіңдер.
Үштік одақ
құрамындағы елдер
|
Антанта құрамына
енген елдер
|
|
|
Дескрипторы:
ҚБ
Кері байланыс: «3-2-1»
әдісі
Бүгінгі сабақтан алған 3
маңызды ақпарат;
Бүгінгі сабақта қиындық
тудырған 2 аспекті;
Бүгінгі сабақта ұнаған 1
іс-әрекет
Үйге тапсырма: Б ірінші
дүниежүзілік соғысты болдырмау мүмкін бееді? Болжам
жаса.
|
Кесте
Кері байланыс
парағы
Стикерлер
|
Саралау –
оқушыларға
Қалай көбірек қолдау
көрсетуді
жоспарлайсыз?
Қабілеті
жоғары
оқушыларға қандай міндет
қойуды
жоспарлап
отырсыз?
.
|
Бағалау -
оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін
қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасы
|
Барлық оқушылар. Топтық жұмыс
барысында ХХ ғасырдың басындағы ірі капиталистік елдердің арасында
саяси қайшылықтардың шиеленісуін нәтижесінде Бірінші дүниежүзілік
соғыстың шығу себептерін анықтайды,
қорытынды тұжырым
жасайды
Басым оқушылар. Картамен жұмыс
арқылы соғысқа қатысушы елдерді анықтап, өз бетімен деректерді
зерттеп, талдайды.
Кейбір окушылар. Кестемен
жұмыс жасауда неліктен ірі капиталистік елдердің арасында
қайшылықтар күшейгенін талдап, соғыстың шығуына Үштік одақ пен
Антантаның ықпалын шығармашылық тұрғыда
сипаттайды.
|
Әр қалыптастырушы тапсырмадан
кейін кері байланыс беріп отырамын.
Кері байланыс: «3-2-1»
стратегиясы
Бүгінгі сабақтан алған 3
маңызды ақпарат;
Бүгінгі сабақта қиындық
тудырған 2 аспекті;
Бүгінгі сабақта ұнаған 1
іс-әрекет
|
Оқушыларға денсаулық және
қауіпсіздік техникасының ережелері
таныстырылады.
Сабақта пәнаралық байланыс
орнатылады.
|
Сабақ
бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары /
оқу
мақсаттары
дұрыс қойылған
ба?
Оқушылардың
барлығы
ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе
неліктен?
Сабақта саралау
дұрыс
жүргізілді
ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете
алады алады
(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы
немесе жекелеген
оқушылардың
жетістік\қиындықтары туралы нені
білдім, келесі сабақтарда неге көңіл болу
қажет?
|